"Litr na sto" - ambiciózní projekt úsporného vozu VW

Koncept Volkswagen 1Litre Car má dát světu vozidlo, s nímž se nebudete muset bát jet s prázdnou peněženkou kolem čerpací stanice. Jeho spotřeba by měla být několikanásobně nižší, než u současných automobilů, a již postavený funkční prototyp skutečně dokázal magickou hranici 1l paliva na 100 km dosáhnout, a dokonce překonat.
AKTUALITY, 19.10.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen

VW 1 Liter CarZatímco bývalý šéf automobilky Volkswagen Bernd Pischetsrieder neměl experimenty s vozidly zaměřenými na ultranízkou spotřebu na seznamu svých priorit, a projekt Volkswagen 1Litre Car nakonec pozastavil, jeho nástupce se rozhodl pozoruhodné vozidlo oživit, a dokonce jej dovést do komerční fáze. Nejde o nic menšího, než o vývoj vozu, který by byl schopen dosáhnout spotřeby jednoho litru pohonných hmot na 100 km jízdy. A automobilka jej hodlá nabídnout do tří let. Prototyp vozidla požadovaných parametrů už má firma k dispozici - a dokonce opravdu funguje tak, jak si jeho tvůrci přáli.
Cílová spotřeba, která se vejde do limitu 1 l na 100 km je dosažena hlavně díky designu nekompromisně podřízeného aerodynamickým parametrům, a speciálnímu úspornému maloobjemovému dieselovému motoru o kubatuře 300 cm3. Funkčnímu prototypu, který již automobilka postavila se na zkušební trati podařilo dosáhnout neuvěřitelné spotřeby pouhých 0,89 l nafty na 100 km, tedy ještě o něco méně, než si vytkli jeho tvůrci jako pomyslnou cílovou hranici. I když výkon motoru činí pouhých 8 kW podle tvůrců unikátního vozidla by mu měl s přehledem umožnit dosáhnout rychlost až bude 120 km/h. Na pozoruhodných parametrech vozu má samozřejmě lví podíl i velmi lehká karoserie z uhlíkového kompozitu, usazená na extrémně lehkém rámu (bude pravděpodobně vytvořen z hliníkových profilů). Jízdní vlastnosti vozu budou výrazně ovlivňovat také speciální pneumatiky s mimořádně nízkým valivým odporem, kterými VW vybaví své vozidlo ve spolupráci s některým z předních světových pneuvýrobců.
VW 1 Liter CarV současné etapě je samozřejmě jasné, že ekonomický vůz snů bude v počáteční fázi velmi drahý, ale Volkswagen očekává, že a poznatky z jeho konstrukce bude moci uplatnit i u jiných, byť zatím nenasystnějších, vozů ze svého výrobního programu. Ale ani vyšší cena nemusí být zásadní překážkou. Skalní příznivci ekologických řešení a technických novinek jsou často ochotni si za produkty vyhovující jejich přesvědčení připlatit - to ostatně ukázaly i dosavadní zkušenosti s hybridními vozy - přestože jsou dražší než standardní automobily, své kupce už si našly. Superúsporné auto se bude Volkswagenu nepochybně hodit i v úsilí o dosažení přísného emisního limitu CO2, který EU stanovila na 130 g/km.

(ekl) + HNAutor: TZS
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist