Audi A3 Sportback g-tron: Plynové soukruží

Ingolstadtský výrobce prémiových vozů se dosud plynovému pohonu vyhýbal jako čert kříži. První audinou na CNG je oblíbená kompaktní trojka.
TESTY, 24.11.14 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Audi A3

Audi A3 g-tron_zadekKoncern Volkswagen je k alternativním pohonům čím dál vstřícnější, což dokazují jak nejrůznější elektrické experimenty, tak i v tuto chvíli životaschopnější auta na pohon zemním plynem. V kompaktních rozměrových relacích máme na mysli hlavně Seat Leon, Volkswagen Golf a samozřejmě octavii. Výrobce v praxi slibuje až o polovinu levnější provoz než u konvenční benzinové verze, což by měl být i případ modelu A3, který výrobce v případě plynového pohonu doplňuje přídomkem g-tron. Jak je na tom ve skutečnosti?

Na rozdíl od některých větších modelů nebo stylové „ á-jedničky“ nevyvolává design A3 Sportback žádné větší emoce. Na prvním místě je snaha po nekonfliktnosti a jakém takéms dynamickém výrazu, který je možná překvapivě výraznější než u třídveřové verze. Sportback je sice o 73 milimetrů delší oproti třídveřovému modelu, rozvor kol má oproti němu prodloužený o 35 milimetrů, ale jako kombi rozhodně nevypadá. Na ostrém looku má svůj velký podíl hlavně drsná hra nových předních LED světel.

Audi A3 g-tron_intVnitřek současné A3 je oproti starším audinám příjemně subtilní a neokázalý. Palubní deska jde proti proudu a místo masivních plastových ploch sází na střídmost a téměř miniaturní středový panel. Interiér tak působí nebývale vzdušně. Přidejte k tomu velmi dobrá, nízko ukotvená sedadla s nastavitelnou délkou sedáku, skvělý volant a máte moc příjemné místo ke každodennímu snášení strastí automobilového provozu. Interiér plynového sportbacku se nijak neliší od konvenčního provedení. Jedinou anomálii představuje přístrojový štít, kde je místo teploměru chladicí kapaliny ukazatel stavu plynu ve dvojici zásobníků. Líbila se nám masivní tlačítka na středovém panelu, jedním z nich se ovládá zajíždění displeje informačního systému snadno ovladatelného prostřednictvím rozhraní MMI. Útulné sezení vpředu je samozřejmostí, dva dospělí se dobře porovnají i dozadu, nehledě na snadno přístupný a skladný zavazadelník. Pod jeho dnem jsou ukryté zásobníky na CNG. Nádrže jsou vyrobeny z polyamidu, uhlíkových a skelných vláken, oproti klasickým zásobníkům z oceli jsou o 27 kg lehčí. Při maximálním tlaku 200 barů pojmou 14 kg plynu.

(+) esteticky čistá přístrojová deska
(+) dostatek místa uvnitř
(+) tlakové nádoby neomezují velikost kufru

Audi A3 g-tron_motorPlynové Audi má pod kapotou známý motor 1.4 TFSI upravený pro spalování zemního plynu. Přepracována byla hlava válců, systém přeplňování, vstřikovací soustava a katalyzátor, samozřejmě je možné jet i na Natural. V modelu A3 Sportback g-tron je pohonná jednotka vyladěna na nejvyšší výkon 81 kW. Manuální přepínání mezi plynovým a benzinovým režimem není možné. Tiše běžící motor sám o sobě mnoho charakteru nenabízí, ve většině dopravních situací je však jeho dynamika dostatečná, zejména pokud volič jízdních režimů přepnete do sportovního módu. Chválíme rovněž velmi precizní řazení manuálního šestikvaltu, za příplatek si můžete však dopřát i dvojspojkový automat S-tronic. Dojezd na plyn s plnými lahvemi byl okolo 310 km. S g-tronem jsme běžně jezdili v průměru za 4,1 kg/100 km, což je asi o 0,3 kg méně než v případě octavie či leonu s manuální převodovkou. Mimo město je plynová A3 schopna jezdit dokonce za 3,8 kg.

(+) klidný chod
(+) dostatečný výkon
(-) malý dojezd na plyn

Jízda s Audi A3 se svým charakterem dosti podobá Volkswagenu Golf. Je tedy komfortní (17“ kola), nezáludná, o zábavě za volantem ale nemůže být řeč. S A3 tedy bude většina jejích typických uživatelů cestovat velmi ráda. Míra hluku, ať už aerodynamického, či od podvozku nebo motoru, je minimální. Není proto problém jen tak plout stovky kilometrů - vedle plynových zásob je to možné i díky klasické padesátilitrové nádrži na benzín. Navíc podvozek nebývale dobře kombinuje komfort s ovladatelností, a to až do takové míry, že je jízda pohodlnější než ve větší A4. Jízdu vám ve výsledku budou znepříjemňovat jen elektrický posilovač řízení, který je v přímce vypnutý a při mírném zatočení nestíhá naběhnout, takže řízení má odpor, jenž najednou povolí, a vůz cukne.

(+) harmonicky naladěný podvozek
(+) výborné odhlučnění
(-) účinek elektrického posilovače řízení

Jestliže celé dnešní povídání vyznívá vesměs pozitivně, úsměv by vám mohl trochu ztuhnout při pohledu do ceníku – 682.900 Kč za nepříliš výkonný, byť skvěle zpracovaný a vymyšlený kompaktní sportback je docela velká nálož. Běžná verze 1.4 TFSI stojí o 78.000 Kč méně a to nemluvíme o zatím stále dost řídké síti čerpacích stanic na CNG.související testy

VIDEOTEST: Audi A3 2.0 TDI sedan (2014)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Audi A3 s motorizací 2.0 TDI. Jaký je tento prémiový sedan?


1/20
2/20
3/20
4/20
5/20
6/20
7/20
8/20
9/20
10/20
11/20
12/20
13/20
14/20
15/20
16/20
17/20
18/20
19/20
20/20


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist