Auta jsou o statisíce levnější než v Německu

Tak levná auta ještě v Česku nebyla. Ostrá konkurence srazila ceny na historicky nízkou úroveň a rozdíly v porovnání s řadou jiných zemí Evropské unie nemají obdoby.
NOVÉ MODELY, 23.02.12 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Yeti, Ford Fiesta, Citroën C5

Stejný model auta stojí v Česku i o stovky tisíc korun méně, a to se srovnatelnou výbavou i zárukou. Například Citroën C5 je podle aktuálních ceníků levnější o dvě stě tisíc než model se stejnou výbavou v domovské Francii. Cena v sousedním Německu je dokonce o 260 tisíc korun vyšší, i když má tamní verze jen nepatrně širší výbavu.

Velké rozdíly jsou nyní i v cenách škodovek, které byly celou řadu let v Česku dražší než v zahraničí. Škoda Yeti je teď například o sto tisíc korun levnější než v Německu.

Prudký pokles cen aut vyplývá z toho, že zdejší trh se stále vytváří a konkurenční boj je velmi ostrý. Původně klesaly ceny především u menších aut, teď se to týká i manažerských vozů. Jde nejen o to, kdo získá peníze z prodeje většího počtu aut, ale i o budoucí příjmy z jejich servisu. V Německu už je významná část zákazníků dlouhodobě věrná oblíbeným značkám.

Nová auta v Česku jsou často výrazně levnější i než ojetiny na Západě. Zmiňovaný model C5 je i s deseti tisíci najetými kilometry ve Francii o sto tisíc korun dražší než nový vůz od českého dealera.

Rozdíly v cenách přilákaly jak obchodníky, tak soukromé zájemce. V Německu přibývají firmy nabízející individuální dovoz auta. Němci si v internetových diskusích pochvalují, že se i přes papírování dovoz vzhledem k úsporám velmi vyplácí.

Ještě před několika lety to bylo přesně naopak a čeští prodejci aut se bránili podnikatelům, kteří do Česka z Německa dováželi levnější vozy a obcházeli tak drahé české dealery. Teď se naopak automobilky snaží zabránit tomu, aby levné vozy z Česka mizely v zahraničí a kazily tam obchody tamním prodejcům.

Například dealeři Volkswagenu musejí v Česku prodávat pouze těm zákazníkům, kteří budou auto nakonec používat. "Záměr zákazníka, který má v úmyslu nově nakoupený vůz obratem prodat do zahraničí, ale nemusíme vůbec odhalit," říká mluvčí Porsche Inter Auto Anna Gruberová, jejíž firma dováží všechny značky koncernu Volkswagen.

V loňském roce bylo na tuzemských úřadech zaregistrováno deset tisíc nových aut, která byla obratem vyvezena do ciziny. Byly to například tři tisíce vozů Ford, což je každé páté v Česku prodané vozidlo této značky, dva tisíce Volkswagenů (každý sedmý vůz) a také 1100 škodovek.

Žádná statistika ale neeviduje vozy, které se z Česka vyvezly a byly zaevidovány až v zahraničí.


Česko - země levných aut (ceny přepočtené na koruny)

Citroën C5
Cena v Německu: 695 950
Cena v Česku: 434 900


Škoda Yeti
Cena v Německu: 462 876
Cena v Česku: 362 900


Škoda Octavia
Cena v Německu: 394 917
Cena v Česku: 334 900


Volkswagen Golf
Cena v Německu: 427 261
Cena v Česku: 323 900


Ford Fiesta
Cena v Německu: 294 489
Cena v Česku: 199 990


Renault Megane
Cena v Německu: 402 468
Cena v Česku: 274 900

Zdroj: IHNED"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist