BMW 318i: co je příčinou klepání motoru při nízkých otáčkách?

Lze nějak zamezit jemnému klepání motoru při volnoběžných otáčkách?
TECHNICKÁ PORADNA, 29.05.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu: 
Značka, model:BMW Řada 3
Bližší označení:E46 316i (1.8i, 85kW)
Rok výroby:2003
Palivo:benzin
Výkon v kW:85
Kód motoru:bohužel nevím
Popis závady:Klepání v motoru na volnoběh při otáčkách 600-900. Dělá pouze při zahřátém motoru na provozní teplotu a pouze na volnoběh. Klepání je o něco rychlejší než u hydroštělu.

Za studena a při vyšších otáčkách než 1000 běží zcela plynule a tiše.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:zatím pouze výměna oleje + filtru - beze změny


Odpověď:

Dobrý den,

máte v autě motor N42B18 o objemu 1796ccm, maximální výkon 115 koní, maximální krouticí moment 175Nm při 3750 otáčkách. Vstřikovací systém je dodávkou firmy Bosch. Pro zajímavost tento motor vyhrál ve své kategorii titul motor roku...nicméně od té doby uplynulo 11 dlouhých let, kdo by si to dnes pamatoval...dnes už si v podobných soutěžích atmosférický benzín doslova ani neškrtne.

Pro začátek doporučuji porovnat zvuk motoru s některým z mnoha videí nahraných na internetu. Zjistíte, že v tom nejste sám a to člověka zpravidla minimálně utěší.

Vámi popisovaný zvuk nezpůsobují rozvody, hydrostavy, ani Vanos, ani Valvetronic ale s 99% pravděpodobností se jedná o prozaičtější příčinu těchto zvuků, o vstřiky. Odhalíte je přesně tak, jak jste uvedl: při vytočení motoru a puštění plynového pedálu se „vyšívání“ začne ozývat prakticky až při volnoběžných otáčkách. Při studeném motoru vyšívání tolik slyšet není, neboť se mezi dalšími šumy snáze ztratí.

Jedná se bohužel o typický zvukový projev motoru řady N42. Pokud chcete zvuk do značné míry eliminovat, můžete nechat vstřiky vyčistit. Při čištění se zjišťuje hodnota množství podávaného paliva, kdy všechny vstřiky by přirozeně měly podávat stejně. Pak se přistupuje k samotnému čištění. Jeho cena se pohybuje zpravidla kolem 600 korun za kus. Samozřejmě pokud už se do čištění pustíte, je nutno čistit všechny 4 vstřiky. Vzhledem k ceně nového vstřiku pohybující se od 2500Kč výš se cena čištění jeví být přijatelná. Jako první pomoc lze doporučit aplikaci prostředku na čištění vstřiků. Účinek byste měl pocítit po několika desítkách kilometrů, kdy na volnoběh dojde k určitému ztišení motoru.

Každopádně se nejedná o závadu jako takovou, motor lze dále provozovat prakticky bez dalších zásahů. Vyloženě vadný vstřik byste poznal podle nepravidelného chodu motoru trvalejšího rázu.

Poněkud mimo téma si dovoluji následující doušku. Teoreticky by benzínové vstřiky měly být méně choulostivé než naftové, nicméně existují 2 katastrofické scénáře, jež mohou potkat jak naftový tak benzínový motor vybavený vstřikovači. Prvním je prokapávající vstřik: dlouhodobě Vám vytvoří na povrchu pístu ve spalovacím prostoru měsíční krajinu (vypadá to opravdu strašidelně). Druhým je přicpaný vstřik, který nepustí do válce dostatek paliva a pomaleji hořící „chudá směs“ hoří ještě v momentu, kdy se již otvírají výfukové ventily. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný, ventily se ocitají mimo své konstrukční podmínky a mohou v extrémním případě ukápnout do válce. Následky bývají fatální. U Vás si ale od svého stolu troufám říct, že byste musel mít neuvěřitelnou smůlu, benzínový vstřik se sice také zanáší, ale díky odlišným podmínkám při spalování a díky odlišné konstrukci jsou tolerance podstatně větší, než u naftového vstřiku. Osobně dávám párkrát do roka aditivum do benzínu, účinné je rovněž tankovat na pumpách buď s velkou výtočí nebo na těch značkových a nikoli ve vjezdu do zemědělského areálu, benzínový palivový systém je s trochou nadsázky „samočistící“.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist