BMW chystá diesel dopovaný čtyřmi turbodmychadly

Doba přeplňování, doba turbodmychadel a kompresorů, takový je aktuální trend. A některé automobilky, jako by se předháněly, co všechno lze na motor namontovat. Po elektrických kompresorech od koncernu VW je tu BMW, které chce osadit motor čtyřmi turby.
AKTUALITY, 02.08.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Z Mnichova se pomalu šíří informace, že nová řada 7 dostane superdiesel. Příští rok by se totiž měl představit třílitrový šestiválec, který na sobě bude mít ne tři, ale hned čtyři turbodmychadla. Není jasné, zdali budou všechna roztáčena výfukovými plyny, nebo se mezi nimi najdou i elektrické kompresory, základní myšlenka konstruktéru je ale taková, že nová koncepce by měla vyhladit křivku točivého momentu a zlepšit reakce na pohyb plynového pedálu.

BMW X6 2015 (motor 30d) Předpokládá se výkon přes 300 kW a ohromný točivý moment okolo 800 N.m. Tuto sílu by měla na silnici prostřednictvím pohon všech čtyř kol přenášet osmistupňová automatická převodovka. Mimo nové generace sedmičky by se motor měl objevit i v řadě 5, X5, X6 a počítá se s ním také pod kapotou chystaného nového SUV X7.

Parametry vypadají více než slibně, jak to ale bude s životností pohonné jednotky, si ale raději netroufám odhadnout. Nicméně, BMW není s myšlenkou čtyř turbodmychadel v „běžném“ voze první (vynecháme nyní supersporty, jako je například Bugatti Veyron).

Mercedes si zase slibuje hodně od chystané nové třídy E, která má být prý v několika směrech revoluční. Mimo nižší hmotnosti o 70 až 150 kilogramů a řady moderních technologií se prý pod kapotu dostane dieselová pohonná jednotka s objemem 2.9 litru (šestiválec), která bude mimo dvou klasických turbodmychadel vybavena také dvěma elektrickými kompresory, jejichž úkolem má být především zlepšení projevu motoru v nízkých otáčkách. Výkon motoru se má přiblížit čtyřem stovkám koní.

Jak to s novými diesely od BMW a novou třídou E od Mercedesu nakonec dopadne, se dozvíme pravděpodobně příští rok."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist