BMW E46: jaké jsou varianty výměny ramen?

Jaké jsou varianty výměny ramen a doporučíme jejich náhradu těmi z předchozí generace?
TECHNICKÁ PORADNA, 03.04.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu: 
Značka, model:BMW Řada 3
Bližší označení:E46
Rok výroby:2001
Palivo:nafta
Výkon v kW:100
Kód motoru:M47
Popis závady:Dobrý den, mám vadný čep v předním levém rameni, čep se samostatně měnit nedá, musí se vyměnit celé poměrně drahé hliníkové rameno. V jednom servisu mi bylo řečeno, že by šlo nejspíš použít ocelová ramena z řady E36, u kterých se čepy dají měnit samostatně (což by na našich silnicích bylo lepší). Zajímalo by mě, zda by tato výměna šla provést, a jestli by se nezhoršily jízdní vlastnosti, popřípadě něco jiného. Děkuji za případnou odpověď.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

ano, v ramenech používaných v generaci E36 lze přelisovávat čepy.

S rameny generace E46 je situace složitější. Záleží také na tom, který čep máte opotřebovaný. U originálních ramen údajně nelze přelisovat ani jeden čep (podle mne je to do určité míry i otázka vynalézavosti a teoreticky nízký krajní čep, ten přímo pod brzdovým kotoučem, by měl jít přelisovat i u originálního dílu, ale jisté to není). Číslo kódu tohoto krajního čepu je u Meyle 316 010 0003 v provedení heavy duty. Mnoho uživatelů pro výměnu volí ramena od Meyle, protože poté mají možnost při případné další výměně nalisovat již oba čepy. Přední stojí samostatně kolem 500korun, prostřední zhruba 750korun (kód 316 010 4305, opět heavy duty). Pokud budete rameno měnit nebo do něj jen lisovat čepy, doporučuji koupit i silentblok, jímž se rameno připevňuje k šasi. Cena je od 800 korun za jeden. Pro doplnění, rameno z druhovýroby lze včetně obou čepů (ale bez silentbloku) zakoupit od přibližně 2 200 korun v běžném provedení po zhruba 3 600Kč za heavy duty. Heavy duty by měla být garancí delší životnosti.

Jako větší problém při případném přelisovávání vidím demontáž ramena bez jeho poškození. Dostat rameno z jeho uchycení je pracné i se stahováky nebo s použitím hrubé síly (páky). Pokud rameno měníte s úmyslem jej nahradit novým dílem, můžete citlivě použít hrubou sílu. Ale i tak musíte opatrně, abyste nepoškodil další části podvozku, řízení nebo brzd. Pokud ale chcete krajní čep přelisovat, musí být navíc nepoškozené i rameno. A to může být oříšek. Krajní řešení pro povolení může být až autogen.

Pokud máte na voze originální díl, máte tedy dvě možnosti: měnit za heavy duty Meyle, plus silentblok: náklad přibližně 4 400Kč za jednu stranu plus práce plus geometrie. Plus výhledově možnost měnit jednotlivé čepy (ceny jsem uvedl výše).

Nebo měnit za běžné provedení (životnost záleží na stavu silnic, na kterých realizujete svůj nájezd): pak jste na 3 000Kč za jednu stranu plus práce plus geometrie.

Třetí možnost je s otazníkem a spočívá v přelisování krajního čepu do originálního dílu. Nemohu Vám garantovat, že to půjde v každé garáži a upřímně Vám tuto možnost ani příliš nedoporučuji. Jedině, že by se našel někdo, kdo to prokazatelně dovede (rozhodující by byla reference z důvěryhodného zdroje).

Po opravě nelze podcenit nutnost provedení geometrie.

Volba je na Vás.

A jestli jdou na E46 montovat ramena z předchozí trojkové generace? Inu, poté, co jsem viděl vedle sebe ramena z obou generací, mohu zodpovědně doporučit, abyste to nedělal. Možná by se to podařilo nějak spasovat, ale získal byste unikát v podobě BMW, které by bylo problém udržet na vozovce. Na geometrii byste sice chodit nemusel, protože by to nebylo nic platné, ale nevýhody podle mne přesto převažují. Ramena mají jednoduše jiné rozměry. Zcela opomíjím drobný nárůst váhy neodpružené hmoty, který na jízdních vlastnostech rovněž nepřidá.

A naprosto mi uniká ekonomická výhodnost takového řešení: rameno na E36 je k mání od přibližně 1 800Kč. V porovnání s 2 200Kč za běžnou verzi hliníkového ramena pro E46 se jedná o minimální částku, která by hovořila ve prospěch tohoto nešťastného řešení.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist