BMW X5 vs VW Touareg - které vybrat?

Dotaz

Dobrý den,
s rodinou bydlím v Beskydech, s častými cestami přes hory a potřebujeme velké auto 4x4.
Zvažujeme koupi BMW X5 nebo VW Touareg rok výroby 2005-2006, dovoz z Německa, najeto 70-100 tis. km. Cena odpovídá nové škodě octavia 4x4 a opravdu raději starší auto o 2 třídy výš. Teď jezdíme starším Passatem B5 4motion, proto náchylnost je spíše k VW, ale BMW je značka hodně dobře oceněná.
Touareg je u starších aut k dovozu o něco levnější, chtěli bychom diesel (VW 2,5 l R5, BMW 3 l), manuální převodovku (?). Utratit raději více za BMW nebo Touarega s plusem v servisu "za každým rohem"? Co byste mi doporučili?Díky Petr
PORADNA, 22.05.09 | 00:00
hodnocení článku 3.8 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Touareg, BMW X5

Odpověď

BMW X5Oba dva němečtí zástupci dané podmínky splňují výborně a o výhodnosti jednoho či druhého budou rozhodovat detaily, nebo i preference k jednotlivým značkám. V ledasčem jsou si velmi podobní (bezpečnost, velikost), ale najdeme i zásadní konstrukční rozdíly a možnosti využití. Ikdyž se jedná o značky německé, ani jeden z obou vozů se přímo v Německu nevyrábí. (X5-USA, Touareg – Slovensko)
BMW X5 se na trhu objevilo v roce 1999 a v roce 2003 bylo zásadně modernizováno. Faceliftovaný model laik z vnějšku jen těžko rozezná (mírně pozměněný tvar předních světlometů, jiné vykrojení pro přední mlhovky), ale je dobré vědět, že došlo k zásadním konstrukčním změnám. Byl kompletně předělán systém pohonu všech kol (do té doby používaná varianta se třemi diferenciály byla nahrazena systémem xDrive), naftový třílitrový motor dostal pořádné stádo koní navíc (160 kW místo původních 135 kW) a automatická i manuální převodovka dostala o jeden stupeň navíc.
Tento vůz byl od prvopočátku konstruován s vědomím, že většina majitelů SUV se do skutečného terénu nikdy nepodívá. Jeho schopnosti v terénu jsou tedy omezené, ale naopak na silnici předvádí téměř to nejlepší v dané kategorii a luxusní výbavou hýčká své majitele podobně jako osobní vozy vyšší střední třídy. Motor 3,0d je pro tento vůz velmi dobrou volbou. Zejména ve své silnější verzi dokáže zajistit dostatečnou dynamiku při zachování rozumné spotřeby hlavně v porovnání se zážehovými sourozenci. Při koupi si ovšem dejte velmi dobrý pozor na jeho nepravidelný chod či „houpání“ otáček na volnoběh. Mohlo by to předznamenávat loučící se drahé vstřikovače systému Common Rail. Jinak Vám tento automobil zajistí bezproblémový provoz a dobrou spolehlivost. Dokonce i citlivá hliníková ramena osobních BMW jsou zde nahrazena trvanlivějšími ocelovými.
VW TouaregVolkswagen Touareg, který přišel na trh v listopadu 2002 se dvěma základními motory 3,2i VR6 a 5,0 V10 TDI a od roku 2003 byla jejich nabídka dále rozšiřována, si zachoval přece jen lepší terénní schopnosti. Vděčí za to především příplatkovým uzávěrkám nápravových diferenciálů a vzduchovému pérování dávající možnost zvýšit světlou výšku až na 30 cm. Takže Touareg se neztratí ani v těžším terénu a stejně tak jako velké klasické off-roady dokáže táhnout brzděný přívěs až o hmotnosti 3,5 t. To jsou ovšem vlastnosti, které tazatel až tak často nevyužije a při jízdě po zpevněných cestách bude mít BMW navrch. Mimo jiné je to dáno vyšší pohotovostní hmotností Touaregu a jeho o něco většími rozměry.
Motor 2,5 TDI R5 (128 kW) je na trhu s ojetinami velmi hojně zastoupen, nicméně mnohem lepší volbou bude motor 3,0 TDI V6 (165 kW) nabízený od podzimu roku 2004. Jedná se o velmi moderní agregát se systémem Common Rail třetí generace s piezoelektrickými vstřikovači s mnohem klidnějším a vyrovnanějším chodem. Motor 2,5 TDI R5 má svůj prapůvod v legendárních pětiválcích TDI z devadesátých let, zde je ovšem již osazen systémem čerpadlo-tryska. Potkat vás může zatuhlá regulace turbodmychadla, odcházející tlumič torzních kmitů, nebo tekoucí či nefunkční vodní pumpa zapříčiňující někdy až zadření motoru. Proto je potřeba velmi obezřetně sledovat teplotu motoru. Zdrojem problémů může být i velmi komfortní prvek výbavy-vzduchové pérování, kde může prasknout některý měch, nebo odejít kompresor či některé čidlo tlaku. Z hlediska spolehlivosti jsou tak lepší levnější varianty bez tohoto příplatkového prvku.
VW TouaregPokud tedy ze z výše zmíněných důvodů budete hledat variantu 3,0 V6 TDI, potom se cenová výhodnost Touaregu oproti X5 pomalu ztrácí a pro Vaše použití bude BMW lepší volbou. Výkonově sice na motor od VW 5 kW ztrácí, ale přesto nabízí lepší dynamiku. Z 0 na 100 km/h se dostane o 1,6 s dříve a maximální rychlost je vyšší o 9 km/h. To vše při nižší spotřebě o jeden až dva litry na 100 km. Volkswagen kontruje větším zavazadlovým prostorem, nicméně v souhrnu všech hledisek jako lepší volbu doporučuji právě BMW X5 3,0d.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist