Citroën Berlingo

Jednoznačně mohu prohlásit, že koupit berlingo byl z pohledu mé rodiny krok správným směrem. Vím, že co člověk, to názor, ale moje slova podtrhuje fakt, že jsem letos na jaře prodal 3 roky starou octavii a koupil berlingo s motorem 1,6 HDI 90 PS.
RECENZE UŽIVATELŮ, 05.12.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Berlingo
Značka:Citroën
Model:Berlingo
Typ: 
Karoserie:kombi
Obsah motoru:1,4
Palivo:benzín
Rok výroby:2000
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:81 700
Najeto km nyní:104 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:21 měsíců
Průměrná spotřeba:9,5 l plynu
Poruchy:Přímé poruchy žádné
Předchozí vozidlo:Lada 2106
Dobrý den, dovolil bych se podělit o zkušenosti s autem, které se na našich silnicích objevuje stále častěji - s Citroënem Berlingo.
Když jsem před dvěma lety hledal pouze z důvodu pasivní bezpečnosti lepší vozidlo než byla (a stále ještě je) má tehdejší lada na ježdění do práce, kratší cesty okolo 'komínu' a na zimu, padl můj výběr samozřejmě na škodovku z důvodu blízkého servisu. Felicii jsem nechtěl kvůli časté korozi (fakt již nechci opečovávat auto stejně jako onu ladu), volbou byla tedy fabie, ale pouze combi (krátká se nám s manželkou nelíbí) od r. v. 2000 s jasným původem, 2x airbag a ABS, cena kolem 150 tis. Bohužel to byl neřešitelný úkol, protože na českém trhu ojetin s požadovanou výbavou a motorem 1,4 tehdy prakticky nebyly a pokud náhodou, ne pod 200 tis. Samozřejmě jsem hledal i v Německu, doufal v lehce ťuknutou ojetinu, ale také marně. 1,2 HTP mě fakt nebere.

Vlastníte vůz značky Citroën? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Z rodiny jsem znal berlinga, nicméně mě ani nenapadlo podívat se po nich, protože vím, kde se pohybovaly jejich nákupní ceny, navíc z Čech zvyklý pouze na jedny zadní posuvné dveře, což bylo pro nás kvůli dvěma dětem neakceptovatelné. Až jednou mi bratranec řikal, že tamní dovozce nějaké auto má a za dobrý peníz. Realita byla samozřejmě jiná, ročník starší, cena vyšší a bouraných věcí více. Červíček v hlavě zapracoval a já začal hledat. Ještě ten večer jsem jel k bratranci zkontrolovat možnost naložení nesloženého dětského kočárku a měli jsme jasno. Bude to berlingo. V ceně ojeté fabie v základu auto se dvěma airbagy, ABS, centrálem na DO, el.o kny a zrcátky a dokonce i s klimatizací a dvěma posuvnými dveřmi. K tomu 4 hvězdičky a pozinkovaná karoserie s 12 lety záruky proti prorezivění.
Během dvou dnů jsem našel v Německu auto přesně dle mých požadavků, lehce havarované s motorem 1,6. S celou rodinou jsme vyrazili na výlet (ne, ladou fakt ne) k příbuzným do D a pro auto. Naneštěstí to konkrétní auto byla hrůza - místo promáčklého blatníku hnutý podběh a pod. Díky své druhé 'mateřštině', veškerým písemným podkladům a zázemí v D pro případ sporu o náhrady za cestu mi chlapci sehnali nedaleko podobný vůz havarovaný na dveře, ale bohužel s motorem 1,4 z roku 2001 (vyroben ale listodad 2000, prodán červenec 2001). Celkem rozčílen jsem jel na novou adresu, ale byla to 'láska' na první pohled - světle zelená metalíza, 'plná' výbava, celkem málo kilometrů, veškerá dokumentace k vozu, perfektně čistý interiér, až na ten poškozený bok. Díky smlouvání jsem se dostal na zajímavou cenu a po krátké zkušební jízdě očekávaje s despektem hrozné zrychlení, které se nekonalo, jsem řekl Ja!. To auto mě dostalo i tím, že protože jsem právě trpěl na 'záda', posaz alá židle mě nadchl, přitom všude vzdušno, prostorno.
Prvním celkem negativním překvapením byla spotřeba ca 9,5 l benzinu při tempu ca 130 km/hod a 600 km po dálnici, což zas ke stavbě a váze vozu a nutnosti motor točit není asi tak strašné. Přišly první úvahy o LPG, na který jezdím již 12 let.
Opravu jsem si provedl sám doma - výměna dveří, lehké srovnání prahu a zadních bočních dveří, bohužel vytažení sloupku o ca 1 cm směrem ven (ale jsem perfekcionalista a spáry musí bez výjimky sedět).
Druhým krokem byl důkladný servis. Podle dokladů jsem věděl, že např. olej není třeba měnit, ale brzy budou následovat rozvody, kapalina a pod. Před 'prvním' vyjetím jsem to nechal všechno udělat včetné svíček, chl. kapaliny, namazání zadní nápravy a přetěsnění motoru - sáknul olej pod víkem ventilů, asi těsněním pod hlavou a simering na klice - zase spíše prevence a má potřeba mít motor suchý. Okamžitě potom následovala zástavba LPG - nádrž pod vozem. S tím byl trochu problém, neboť auto občes chcípalo a než se to všechno správně seřídilo a porovnalo (především data obou ŘJ - mám vstřikování LPG), bylo to nepříjemné. I tak občas auto někdy chcípne i dnes (neustojí přechod z vyšších otáček na vonoběh při vyšlápnuté spojce, zatáčení - odpor posilovače a zapnuté např. klimě - další odpor), ale je to jen otázka zvyku - před vyšlápnutím spojky podusit motor do 1 500 ot. a je vše OK.
Po ujetí asi 2 tis. km začalo něco ťukat na př. nápravě - zjistil jsem vadnou - mechanicky poškozenou - tyčku stabilizátoru (rozbitá krytka a následné vymlácení čípku), kterou jsem měnil sám. S příchodem tepla jsem zainvestoval do fólií na skla, abych uchránil interiér před přehříváním (nemám rád klimu, která ale jinak funguje bezvadně a interiér během chvíle vychladí). Z druhého auta se rázem stalo auto první a během 6 měsíců jsem najel ca 10 tis. km.
Následovala plánovaná výměna oleje (za celou dobu neznatelný úbytek), seřízení táhel řazení a výměna jejich pouzder (přesto někdy nejde okamžitě zařadit 5. stupeň), filtry, nové zimní pneu. Někdy v listopadu následovala porucha ventilátoru v kabině - stará bolest všech citroënů, vinu nesla přepálená dioda v elektronice motorku - oprava za 150 Kč (než jsem to zjistil, myslel jsem, že budu muset platit 3 500 Kč za novou elektroniku).
Celou loňskou 'zimu' jsem absolvoval bez závad a problémů, až minulý měsíc při výměně čelního skla jsem nechal doplnit klimu (minimální množství), dále ploché řemeny příslušenství, svíčky (kvůli LPG), filtry vzduchu a pylový, seřídit ventily, preventivně AKU. Při kontrole brzd se k mému údivu jevila netěsnost zadních válečků, nechal jsem je vyměnit. Chci zdůraznít, že se o auta již nestarám z optického hlediska (mytí 1x za rok taky stačí - ne jako kdysi 1x týdně), důležitější je pro mě spolehlivost, a tedy prevence. Za celou dobu jsem do oprav (mimo skla, opravy po havárii z D a sady zimních pneu) investoval 9 350 Kč, což na proběh ca 20 tis. km, rozvody, AKU a válečky považuji za slušnou sumu.
Jízdní vlastnosti nejsou ani díky vyšší stavbě karoserie špatné, pokud si uvědomíte, s jakým autem jedete. Náklony v zatáčkách jsou samozřejmě větší, i boční vítr je znát. Přesto si troufnu říct, že je jistota jízdy vyšší než např. s felicií, přesto je zadek někdy lehce neklidný. Odladění podvozku odpovídá našim nerovným cestám, rázy od kol se přenášejí velmi 'kultivovaně', tedy bez připomínek, posilovač řízení má proměnlivý charakter a stále mám pocit kontaktu s koly a silnicí. Podvozek sám o sobě je díky původu v užitkovém vozu masivní, doufám, že díky celkem lehkému motoru vydrží, trpěly ale verze s motory HDI, kde se musí měnit kvůli čepu celé rameno. Samostatnou kapitolou je údržba zadní nápravy a její eventuáně vydřená ložiska. Na brzdy je nutno šlápnout větší silou, potom je reakce výborná, kotouče se mi nekroutí a vadnutí jsem nikdy nezaznamenal. Nástup ABS je celkem rychlý, rázy od pedálu minimální.
Motor 1,4 l 55 kW stačí pro nenáročného motoristu, který nebude závodit nebo jezdit plně zatížen v kopcovitém terénu. Na dálnici se dá trvale držet 130-140 km/h, díky točení motoru ale proniká více hluku do kabiny a po delší cestě po dálnici ubyde i trochu oleje. V táhlých kopcích ztrácí dech a je nutné včas řadit a točit, což má zase vliv na spotřebu. Jednoznačně je ale potřeba se s tímto motorem naučit zacházet a jezdit max. plynule bez brždění a ztráty rychlosti. Nestěžuji si, ale... Mé ženě ale vyhovuje. Ostatně na ztrátu bodů to také stačí. Tento motor se dá srovnat s 1,9D 51 kW. Dlouhodobá spotřeba 9,5 l LPG je velmi příjemná, samozřejmě investice do zástavby byla nemalá. Pak vás alespoň nebolí sešlápnout pedál a určitě nejsem brzdou provozu.
K vnitřnímu uspořádání nemám připomínky, zadní sedačky jsou sklopné, přístup dobrý, výhled z vozu slušný, bohatá prosklená plocha. Plasty v iteriéru jsou celkem nenápadité, tvrdé - příbuznost s dodávkou jednoznačná, neškrábou se ale, u lepších verzí, jako je má, jsou různé barevné pochy sladěné s čalouněním - u mého vozu kombinace žluté a zelené látky s šedými plasty a zelenými rámečky. Pravidlem je odřená hlavice řadicí páky. Díky množsví odolných plastů a kožence na zadní straně sedadel se interiér slušně čistí po dětech. Často jsou prosezené přední sedačky, u mého vozu zatím OK, ty jsou jinak celkem měkké bez výrazného bočního vedení, já jsem spokojen.
Jednoznačně mohu prohlásit, že koupit berlingo byl z pohledu mé rodiny krok správným směrem. Vím, že co člověk, to názor, ale moje slova podtrhuje fakt, že jsem letos na jaře prodal 3 roky starou octavii a koupil berlingo s motorem 1,6 HDI 90 PS, který považuji za nejlepší volbu k tomuto autu. Špatný není ani 1,6 HDI 75 PS, je ale spíše pro usedlejší typy a je to výborná alternativa k 1,6 benzinu 81 kW s plným vědomím, co jsem napsal, díky zkušenostem se všemi motory, ktomě 1,8 benzin.
Díky převažujícím kladům mohu doporučit.
PS: vše je o penězích a vím i o jiných lepších autech, se kterými jsem měl nebo mám možnost jezdit.KladyZápory
Prostornost Horší dymamika motoru 1,4
Odolnost vůči korozi Přesnost řazení
Poměr cena/výbava/prostor Dražší díly a doplňky Citroën
Menší zájem zlodějů Zastaralý design interiéru
Spotřeba motoru 1,6 HDI  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
2
design
2
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
4
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
3
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
2.42
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist