Citroen Berlingo 2.0 HDI nebo Renault Megane Scénic 1.9 dCi?

Dotaz:

Dobrý den,
hodlám koupit starší auto s větším vnitřním prostorem v ceně do 250.000,- Kč. V poslední době váhám mezi dvěma vozy, Citroen Berlingo 2.0 HDI, rok výroby 2001 a Renault Megane Scénic 1.9 dCi, rok výroby 2001.
Mohu Vás požádat o radu při výběru, hodnocení obou vozů, (motorů, převodovky, odvozku, brzd, spolehlivosti, nedostatků, nejčastějších závad, jízdních vlastností)? Jaké závady a nedostatky jsou u obou vozidel po ujetých 100.000 km ( především motor)?
Z Vašich odpovědí jsem již zjistil, že motry 1.9 dci mají problémy s turbodmychadlem a vstřikovacím čerpadlem ( to ve mě vyvolalo nedůvěru a obavy ).

Děkuji Vám za odpověď
Bohouš
PORADNA, 03.04.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Berlingo


Odpověď:

Rozdíly mezi oběma vozy jako takovými popisovat nebudu, zřejmě je znáte. Jde hlavně o to, že Renault Scénic je od počátku MPV, kdežto Citroen Berlingo je osobní verzí kompaktní dodávky. Nabízí sice podobné prostorové parametry (dokonce větší zavazadelník), ale ne tak propracovaný vnitřní prostor (variabilitu). Jako jeho přednost mohou mnozí vnímat boční posuvné dveře, jsou-li však na obou stranách (to bývalo za příplatek).

Motor Renault 1,9 dCi má ve verzi pro scénic výkon 75 kW, Citroen 2,0 HDI má v partneru výkon 66 kW. Vypadá to na citelnou převahu renaultu, ale v praxi překvapivě svižněji a pohotověji působí citroen – krásně tiše sviští, bez jakéhokoliv turboefektu plynule rozvíjí svůj tah již od nejnižších otáček.

Oba motory mají vstřikovací zařízení common-rail Bosch první generace s vysokotlakým čerpadlem typu CP1. Pokud motor ve volnoběžných otáčkách klepe a při akceleraci má nápadně tvrdý zvuk, pak jsou zřejmě již unavené vstřikovače, jejich výměny se dočkáte obvykle po ujetí 150 tisíc km, jeden průmyslově repasovaný stojí 6000 Kč. Čerpadlo při stejném stavu kilometrů může začít téct, jeho generální oprava bude stát tak 7000 Kč.

Potud jsou si oba motory zhruba rovny. V dalším hodnocení však už má vyšší servisní náklady Renault, a to zejména ze dvou důvodů:

  1. Choulostivé rozvody. Výměna rozvodů sice bývala výrobcem předepsána třeba až po 120 tisících km, avšak každý zkušený mechanik doporučí výměnu nejpozději po 80 tisících. Měnit je potřeba nejen rozvodový řemen a jeho kladky, ale také plochý řemen pohonu pomocných agregátů včetně jeho drahého napínáku. Pokud totiž ten selže, tak „mikrořemen“ spadne do rozvodů, zamotá se a způsobí potkání motoru, jako by selhal sám rozvoďák. Ve značkovém servisu vás takto rozsáhlá „údržba“ vyjde tak na 20 tisíc Kč.
  2. Odcházející turbodmychadla. Motor 1,9 dCi dosahuje svého skvělého tahu z nízkých otáček díky malému průřezu výfukových kanálů a malému turbodmychadlu, což náležitě roztáčí rotor již při nízkých otáčkách. Při vysokém zatížení se však malinké turbo točí asi rychleji, než by bylo zdrávo. Jeho životnosti nepřidá zejména poddimenzované mazání, když malý olejový filtr se při využívání dlouhých výměnných lhůt (až 30 000 km) ucpává karbonem, tlak mazání klesá a turbo trpí. Kdo zkrátí výměnné lhůty na 15 tisíc km, prodlouží životnost turbodmychadla z 50 tak na 100 tisíc km, déle vydrží jen málokdy.

U motoru Citroen stačí po 120 tisících km vyměnit rozvody, to bude stát i ve značkovém servisu do deseti tisíc Kč. Ze závad nejspíše se projeví vadná spodní řemenice plochého řemene, jejíž tlumič torzních kmitů se unaví a vymačká. Pak se ozývá rachot jako z vylágrovaného motoru, nová řemenice vyjde zhruba na 5000 Kč. Stále však dlouhodobý provoz vyjde levněji, než u motoru Renault 1,9 dCi (F9Q), jenž je konstrukčně velmi podobný předchozímu nepřímovstřikovému F8Q. Ten pochází z osmdesátých let (modely R 19, 21, 11). Proto má už na nějaké stařecké vrtochy i nárok.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist