Citroën Berlingo odveze dvě děti, babičku i psa

Dotaz

Dobrý den,
zvažuji koupi nějakého prostornějšího auta pro rodinu: dva dospělí dozadu pohodlně dvě sedačky pro děti, někdy mezi ně babička nebo třetí dítě. Do kufru pes. Jezdíme spíše kratší trasy, 5-10 km, zato několikrát za den. Proto bych raději benzín. Právě kvůli vnitřnímu prostoru bych asi volila Citroen Berlingo, rok výroby kolem 2000. Můžete mi, prosím, poradit, jaký je nejvhodnější motor pro tohle auto?
Zajímá mě hlavně spotřeba a poruchovost. Hodně jsou nabízené 1,4 i 55kW. Není to na takhle velké auto málo? A co uváděné najeté kilometry kolem 200.000, je už to příliš? Doporučil by jste mi třeba i jiné auto, které by vyhovovalo mým nárokům? Cenově by mělo být max. do 80 000,-Kč. Děkuji za odpověď, E. Ziajová
PORADNA, 31.07.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Berlingo

Odpověď

Citroen Berlingo r.v.2000Vaše volba Citroënu Berlingo z hlediska nabízeného prostoru v poměru k maximální možné ceně je zcela správná. Tyto vozy jsou provozovány již od roku 1996 a dělají dodnes značce Citroën velmi dobré jméno.
Jedná se o jednoduchý vůz, na kterém se nic moc nerozbíjí. Volba použitých motorů byla v prvních letech výroby od koncernu PSA také velmi pragmatická. Benzínový motor 1,4i používá Citroën do svých vozů již několik desítek let bez zásadnějších problémů s jejich spolehlivostí. Jedná se o motor, který má sice ve vyšších otáčkách zvuk vysavače, ale na druhou stranu je prakticky bezporuchový. I když nemá papírově zázračný výkon (55kW zní v dnešní době opravdu spíše úsměvně), umí s Berlingem docela slušně zahýbat. Při normální jízdě dosáhnete s autem příjemné dynamiky a se spotřebou se můžete pohybovat kolem 8l/100km. Je-li dodržován interval výměny oleje, není důvod se tohoto motoru obávat ani při najetých 200.000 km. Občas se vyskytnou potíže s netěsností ventilového víka nebo olejového čidla, ale takováto oprava se bude pohybovat v řádu max. 1000-2000,-Kč za materiál i práci dohromady.
O dieselovém motoru 1,9D platí, že pokud má při provozu dostatek oleje, čistý naftový filtr a správně měněný rozvodový řemen, tak jezdí a jezdí. Spotřebu má kolem 6l/100km. Někteří majitelé vás budou dokonce přesvědčovat o spotřebě ještě nižší. Pokud však převážně jezdíte do vzdálenosti 5-10km, je skutečně vhodnější volbou motor benzínový. Ten netrpí tolik jako diesel při polostudeném provozu a častém startování.
U aut s najetými dvěstětisíci a více kilometry je dobré zjistit aktuální stav obou náprav.
Citroen Berlingo r.v.2000U přední nápravy se mohou objevit vytlučené spojovací tyčky stabilizátoru. Výměna jedné tyčky z druhovýroby vyjde i s prací na 1000-1500,-Kč. Někdy bývá také volnější uložení spodních ramen, což je řešitelné výměnou pouze volného silentbloku za pár stovek. Jinou a pro opraváře pohodlnější možností je výměna celého ramene včetně spodního kulového čepu, kde se cena z druhovýroby pohybuje okolo 3000,-Kč i s prací.
Zadní náprava Berlinga má kyvná ramena uložená v jehličkových ložiscích. Špatnou funkci těchto ložisek poznáte tak, že auto na zadek špatně péruje, tzv. kope. Repase zadní nápravy stojí cca 8-10tis.Kč. Pokud však při koupi auto péruje normálně, není třeba se této závady nijak zvlášť obávat.
S Berlingem se prostě více jezdí po silnici než do servisu. Citroën Berlingo je povedené auto s vysokou užitnou hodnotou. Všechno uvedené platí samozřejmě i pro shodný vůz koncernu PSA, Peugeot Partner. Když si vyberete auto s průkaznou historií a v dobrém aktuálním stavu, můžete od něj i daleko za hranicí 200.000 km očekávat spolehlivou službu s nízkými nároky na údržbu.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ ConsultingAutor: Aleš Zich
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist