Citroën C5 2.0 HDI - jak slouží po 200 tis. km?

Hydraulický podvozek funguje perfektně, takže obava z drahé opravy mě neděsí a i v této oblasti existují kvalitní náhrady originálních dílů.
RECENZE UŽIVATELŮ, 27.08.13 | 00:00
hodnocení článku 4.2 b / 15x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën C5
Značka:Citroën
Model:C5
Typ: 
Karoserie:kombi
Objem motoru:2 000
Palivo:nafta
Rok výroby:2005
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:202 000
Najeto km nyní:212 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:8 měsíců
Průměrná spotřeba:7,12 l
Předchozí vozidlo:neudáno

Protože mi tyto stránky dost pomohly při rozhodování o koupi ojetého vozu, rozhodl jsem se také podělit o své zkušenosti po najetých deseti tisících km.
Pro koupi vozu byly jednoduché důvody. Sice jsem uživatel nejlepší značky: služební, ale protože jsme čekali potomka, tak manželka potřebovala nějaké přibližovadlo a dovolené se taky lépe plánují s jistotou vlastního auta bez složitých žádostí u zaměstnavatele na možnost využití toho služebního. Základní požadavky byly na velikost (kočárek a množství zavazadel), na palivo naftu (časté a dlouhé cesty na dovolené po Evropě) a cenu. Ta byla původně ohraničená částkou do 60.000 Kč. Vzhledem k ceně jsem měl v hledáčku nejprve vozy s rokem výroby okolo 2001, zúžené na Ford Mondeo, Lancia Lybra, Citroen C5. Původně se mi ještě líbila Alfa 156, ale tu jsem zavrhl pro nedostatečný prostor. Po 2 měsících pročítání recenzí a bazarových nabídek jsem se rozhodl pro Citroen C5, protože mě zaujala možnost zvýšení podvozku, což vzhledem k poloze chat našich rodičů bylo velkým plusem. Pak přišel na řadu výběr roku výroby, tady jsem se rozhodoval na základě informace, že C5 začaly mít vychytané mouchy od roku 2004, z toho vycházelo navýšení rozpočtu, takže jsem se smířil se splátkami. Pak už jsem rezignoval i na rok výroby až na rok 2005, a to jen z estetického hlediska, protože C5 po faceliftu se mi prostě líbila víc. V motorovém osazení jsem měl po recenzích jasno, na tak velký vůz asi 1.6HDI nestačí, takže minimálně 2.0HDI.
Nabídka těchto modelů byla v té době docela velká, nicméně to další 2měsíce trvalo, než jsem nakonec kývl na jeden kousek ze soukromého inzerátu: C5 Break 2.0HDI, 100 kW, exkluzivní dovoz z Německa. Před koupí jsem navštívil autorizovaný servis, kde mi za 1.000 Kč řekli základní vady: nefunkční ruční brzda, která přibržďuje přední kolo, vrzající ložiska zadní nápravy... Pak jsem ještě objevil nefunkčního park. asistenta, otevírání okna pátých dveří a zadní stěrač. Z předchozího studia jsem zhruba tušil náklady, vyjednal jsem slevu 10.000 Kč + sadu zimních gum na discích. Při vyzvednutí jsem bohužel doplatil na důvěru v lidskou slušnost. Prodejce mi sice do auta dal zimní gumy, ale bez disků, které mi slíbil dodat do týdne. Disky už jsem neviděl a po 2 týdnech marného volání a psaní sms jsem to vzdal. Po dalším měsíci jsem zjistil, že mi dodal rozměr zimních gum, které nemám v techničáku, takže investice do nových zimních pneu mi trochu zamávala s rozpočtem na počáteční servis.

Nicméně na auto jsem měl k dispozici 140.000 Kč... Koupil jsem nakonec za 109.000 Kč.
Povinné ručení včetně pojištění čelního skla 5.700 Kč, tady jsem narazil na 10leté užívaní služebního auta - žádný bonus za jízdu bez nehod :(
Pojištění proti odcizení 1.400 Kč.
Výměna oleje a filtrů svépomocí cca 2.200 Kč.
Zimní gumy 215/55 r6 9.700 Kč.
Servisem avizovaná výměna brzdového třmene za 11.000 Kč nakonec proběhla u 'garážového mechanika' opravou ruční brzdy + výměna ložisek zadní nápravy za pěkných 7.000 Kč.
Bohužel jsem odsunul to nejdůležitější po koupi ojetiny, a to výměnu rozvodů, cena výměny je cca 7.000 Kč a čeká mě v nejbližší době.

Problémy se mi za tu dobu objevily dva:
1) Garážový mechanik mě upozornil na drobný únik hydraulické kapaliny ze zadních pístnic... Výměna těsnění za 1.000 Kč se nepovedla a po zaparkování auta před domem mi za půl hodiny zadní část seděla na dorazech, což sice dělávaly staré citroeny, ale Hydraktiv3 rozhodně ne. Druhá oprava už byla lepší, podvozek držel výšku, ale jedna pístnice pořád propouštěla kapky. Nakonec jsem opravil sám (700 Kč za těsnění a 3 l hydraulické kapaliny).
2) Při půjčení auta tchánovi mu na počítači vyskočila ikona 'service' a hláška s chybou. Jízdní vlastnosti pořád stejné, po navštěvě diagnostika mi bylo oznámeno, že asi bude problém s váhou vzduchu nebo EGR ventilem... Nový za 3.000 Kč.
Oprava se nekonala, chyba už mi vyskočila následující den jen jednou a zatím je klid, už 4 měsíce. Mám teorii, že tchán natankoval nejlevnější naftu ve městě a asi to nebylo to ideální.

Tip: Citroën C5 – jaká je druhá generace jako ojetina?


Ještě mě čekají drobné opravy, které provedu sám a které jsou na těchto vozech chronické:
- vzpěry pátých dveří, při nižších teplotách už nedokážou víko udržet - nové stojí ranec 8.000 Kč, ale dají se dofouknout za cca 1.000 Kč
- zadřený zadní stěrač bohužel spálil motorek a ten stojí 3.000 Kč, není to pravidlem, obvykle stačí promazat osu, maximálně koupit nové ramínko za 600 Kč
- oprava parkovacího asistenta se obvykle řeší výměnou vadného snímače, stačí zjistit na diagnostice, který to je. Originál stojí 2.000 Kč, ale dá se sehnat náhrada do 1.000 Kč
- vyhřívání sedačky řidiče je nefunkční, ale v tomto případě se asi uskromním.

Hydraulický podvozek funguje perfektně, takže obava z drahé opravy mě neděsí a i v této oblasti existují kvalitní náhrady originálních dílů. FAP filtr už měnil původní majitel, stejně jako spojku, která se taky dokáže odporoučet po 160 000 km. Taky častá výměna žárovek se mě s xenony netýká.

Celkově jsem zatím maximálně spokojen, jízdní vlastnosti mi naprosto vyhovují, jsem klidný řidič, který zařadí 6st, zapne tempomat a v klidu překonává vzdálenosti. V případě potřeby ale 100 kW dokáže zabrat při předjíždění. Možnost přizvednutí podvozku je opravdu neocenitelná při jízdě na chalupu. Známí, kteří nás teď navštívili v mondeu, oktávce a caddy, odjížděli s odřeným podvozkem, ale pěšky se jim do kopce nechtělo.
Kufr je opravdu velký, kočárek není žádný problém + hromada dalších zavazadel. Jsem trochu zklamaný z prostoru na zadních sedačkách. Se svými 195 cm bych měl trochu pocit těsnosti, ale cestující, které vozím (do 190 cm), zatím neměli problém.

Když porovnám za stejnou cenu škodovky, tak Citroen C5 v plné výbavě je jasná volba i s větším nájezdem.

KladyZápory
Velký zavazadlový prostor    
podvozek Hydraktiv    
výbava    
   
   

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
2
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
2
jízdní komfort
1
ovladatelnost
2
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
1
celkové hodnocení - průměr:
1.61
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/3
2/3
3/3


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist