Citroën Xantia, 2.0i: je běžný kondenzát pod víčkem?

Pod víčkem oleje i u měrky se objevil kondenzát. Voda v chladiči neubývá. Jedná se o normální jev?
TECHNICKÁ PORADNA, 27.10.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Oldřich Pospíšil
Značka, model:Citroën Xantia
Bližší označení:2.0i
Rok výroby:1993
Palivo:benzín
Výkon v kW: 
Kód motoru:VF7X14A
Popis závady:Na měrce ve spodní části se objevila bílá pěna a na nalévacím víčku nic, provedena pravidelná výměna oleje, najeto 168000 km (v oleji nebyla vidět voda), výměna olejového, vzduchového a palivového filtru, do oleje přidán Metaltec 200 ml.

Po ujetí asi 38km v oleji na měrce bílá pěna a na nalévacím víčku také bílá pěna. Není vidět, že by rapidně ubývala voda a při nastartovaném motoru a odšroubované zátce na vodu nejsou vidět výduchy a při vytažení olejové měrky také ne. Při nastartování nepravidelný chod motoru s kouřem z výfuku, který po chvili zahřátím zmizí a chod se zklidní.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

hodně záleží na tom, jaké trasy jezdíte. Pokud vůz používáte především v městském provozu nebo pro přesun na krátké vzdálenosti, je určitá míra kondenzátu běžná, zejména v období nízkých venkovních teplot (říjen-duben).

Pokud Vám neubývá chladicí kapalina (což znamená úbytek menší než 2-3 dcl na 1000km), nebo pokud naopak nepřibývá, nejedná se pravděpodobně o problém. Pokud by chladicí kapalina z nádržky začala ubývat, jedná se velmi pravděpodobně o neoblíbenou formu výměny tekutin mezi chladicích a mazacím systémem. Vyřešíte jej výměnou těsnění pod hlavou. Kouř z výfuku je vysvětlen v jiné poradně. Nepravidelný chod motoru po nastartování by si pro případný rozbor zasloužil bližší specifikaci. Může se jednat např. o již nefunkční zdvihátka ventilů.

Co se týče zmíněné přísady do motorového oleje: udivuje mne, kolik „nezvaných hostů“ si pánové ještě dnes vpustí na tak intimní místo, jako je vnitřek motoru jejich vozu.

Pozitivum je, že Metaltec neobsahuje teflon ani jiné pevné částice, takže se Vám neucpou mazací kanálky. Zato Metaltec s nejvyšší pravděpodobností obsahuje chlorestery (případné jiné sloučeniny chloru). To usuzuji z toho, že přímo v oficiálním materiálu tohoto přípravku (bezpečnostní list) se uvádí, že při hoření se může uvolňovat kyselina chlorovodíková (což je zarážející, neboť hned na počátku propagačních materiálů je uvedeno, že přípravek chlor neobsahuje; inu, na jeho sloučeniny to asi neplatí). Řadí se tím mezi aditiva obsahující ve vázané formě chlor (kde by se jinak kyselina chlorovodíková při hoření vzala?). Pokud chlorestery zůstanou v mazací soustavě, způsobují pravděpodobně uvolněním chloru ve vysokých teplotách degradaci motorového oleje. Jenže ony jen tam z logiky věci nezůstanou: vy jste přece aditivum do oleje přidal, aby se motor ztišil, tzn. aby se mimo jiné zmenšily netěsnosti. Olej včetně přísady se přes pístní kroužky dostane do válce a tam spolu se směsí hoří. Výsledkem je, že Váš katalyzátor bude muset mimo jiné zpracovat i chlór (kyselinu chlorovodíkovou), což sníží jeho životnost. Dále i přes relativní stabilitu chloresterů nelze vyloučit jejich korozivní účinky uvnitř motoru.

Pokud Metaltec doopravdy neobsahuje chlor resp. jeho sloučeniny, odpadají u něj výše zmíněné potenciální problémy spojené s užíváním aditiv motorových olejů obsahujících chlor nebo vázaný chlor.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist