Citroën Xantia - jak jezdí po 372 tis. km?

Po dvou letech mám pár nových poznatků a rozhodl jsem se podělit se o praxi z provozu tohoto vozu.
RECENZE UŽIVATELŮ, 28.04.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Xantia
Značka:Citroen
Model:Xantia
Typ:2,1 Td
Karoserie:combi
Obsah motoru:2088
Palivo:nafta
Rok výroby:1998
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:246000
Najeto km nyní:372000
Koupen jako:ojetý havarovaný
Jak dlouho vůz využívám:6 let
Průměrná spotřeba:6,5-7,3
Poruchy:provozní záležitosti
Předchozí vozidlo:Audi,Citroen,Ford,Fiat,Škoda,Mitsubishi,Lancia A6,BX,Escort,Tempra,Forman,Space Wagon.Y10

Po dvou letech mám pár nových poznatků a rozhodl jsem se podělit se o praxi z provozu tohoto vozu. Také zdravím všechny Citroenáře, kteří vědí..... a též sponzory koncernu VW.
Auto stále v pohodě denně slouží. V podstatě stejně, jako přede dvěma lety. Stále probíhá každý rok zahraniční letní dovolená, cca. 3,5-4000 km, zimní dovolená na horách + víkendové cesty na lyže a hlavně každodenní ježdění celkem min. 45 km do zaměstnání a zpět.
Investice do vozu a poruchy shrnu snadno.
1. nové zimní pneu Pirelli Sotto Zero 205/60-15(4x1690 Kč v akci)
2. nová spojka (komplet za 6500 materiál). Pozor, spojka byla do 368000 km původní a mechanik mi řekl, že byla ještě dobrá, ale ložisko již "řvalo". Dále preventivní výměna oleje v převodovce, lehčí oprava výfuku, kontrola celého auta (náplně atd) a už nevím co - prostě dohromady přijatelných 10000 Kč komplet.
3. koule jsem od minule nedělal, jezdím denně a zatím to funguje :-)
4. pár výměn oleje a filtrů - dělám poctivě sám po každých 10000 km, olej TOTAL Quartz Diesel.(5 L. na netu asi 650 Kč), olejový filtr Filtron za 100 Kč, kabinový Filtron 2 x ročně asi po 250 Kč a každou výměnu oleje i vzduchový filtr Filtron asi za 280 Kč. Vše kromně oleje je polské, ale OK. Ještě po 20 000 km dávám i naftový filtr Filtron. Stojí pecku, v Benexu asi 90 Kč.
Také jsem více méně preventivně po 10 letech zakoupil novou baterii - šel jsem do EXIDE EXCELL 72 AH. Někde na netu jsem ji objednal za 2100 kč vč. poštovného.
To by byla asi běžná provozní údžba. Jo, ještě nové stěrače Valeo, cca. 500 Kč za sadu.

Vlastníte vůz značky Citroen? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.


A teď poruchy:
Předem říkám, nebyly to poruchy, které by mi donutily auto potupně naložit a odvézt ze silnice. Klepu, nechci zakřiknout.
1. Při výměně spojky se zjistilo, že spojka by sloužila dále, ale chybí náplň kapaliny v soustavě ovládání spojky. Takže když se dala nová spojka, nešlo zařadit. V Citroenu ta soustava ovládání stojí 15000 Kč. No nic, řešil jsem to jinak. V Plzni Liticích mi to jeden opravdový odborník na vozy Citroen opravil za ... no 1000 Kč+lahev něčeho dobrého. Soustavu vyčistil, naplnil, namontoval a již jezdím 4000 km a jsem spokojený. A to ještě preventivně a v ceně přetěsnil novým O kroužkem tlakovou trubku z pumpy hydrauliky. Hlavně že mám ušetřených 14000 Kč a to jsem raději v Citroenu nezjišťoval cenu práce.
Druhá vážnější porucha - v mrazech se auto začalo zavzdušňovat, konkrétně soustava přívodu nafty. Naftovým filtrem to nebylo. Zjistil jsem, že naprosto ztvrdla ruční pumpička. Koupil jsem novou (Delphi asi za 700 kč), vyměnil ji, přetěsnil na obou stranách a už to zase frčí. No vlastně skončila zima, tak uvidím až bude zase -20. Ale už alespoň mohu napumpovat ručně naftu.

2. další poruchy byly spíše pro zasmátí. Přestal fungovat zadní stěrač, vyhřívání zadního okna a prasklo pár žároviček v přístrojovce. Vše mi opravil téměř na počkání jeden šikovný a hodný pán v Přešticích za ......no 600 Kč včetně ceny všech žárovek do přístrojovky, ovládání topení apod. Vyměněny preventivně všechny. Vše doposud funguje OK. Vyhřívání nešlo, protože se ukroutil kabel v 5 dveřích a stěrač proto, že odešlo relátko.

TIP: Ojetý Citroën Xantia – co čekat po 13 letech?

3. přestalo pracovat pravé táhlo (lano) ruční brzdy. No tak bylo za 600 zakoupeno a vyměněno. Mělo na to po 11 letech asi nárok.

Více nemám asi co psát. Tak mi držte palce ať to tak jde dále a to zejména na dlouhých cestách. V červenci zase Itálie a Chorvatsko.
Já všem Citroenářům a zejména Xantiářům přeji, ať jim Xantošky slouží ke spokojenosti a všem sponzorům koncernu VW přeji také trošku spokojenosti a pohodlné jízy a ne nadskakování na každém kamenu a záplatě. Jinak asi v těch testech TUV nekecají, kde se Xantia umisťuje mezi nejlepšími evropskými auty ve spolehlivosti v kategoriích 8-9,10-11 let. Kdo nevěří,ať tam běží. Tak snad zase za 2 roky.

KladyZápory
prostor nejsou hagusy na střeše
pohodlí menší agilita do plného zátahu turba
spolehlivost(snad nejen zatím)  
spotřeba a provozní náklady  
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
2
design
1
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
1
ovladatelnost
1
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
3
sedadla
3
spotřeba
2
výhled z vozu
1
celkové hodnocení - průměr:
1.69
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/1


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist