Citroën ZX 1.9D

RECENZE UŽIVATELŮ, 22.01.06 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën ZX
K ZXku jsem se dostal díky svému povolání (prodejce aut). Před jeho koupí jsem věděl toliko o dvou různých tvářích vozu (původní a faceliftované) a dále o pověsti nevýrazného, leč spolehlivého automobilu.

Značka:Citroën
Model:ZX
Typ:1.9D
Bližší označení:Avantage
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:1905
Palivo:nafta
Rok výroby:1992
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:104 000
Najeto km nyní:112 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:přes půl roku
Průměrná spotřeba:5,75
Poruchy:ne
Předchozí vozidlo:Škoda Favorit
Za svojí krátkou řidičskou kariéru jsem coby majitel vystřídal několik podivných přibližovadel, a to Fiat 126 P (alias splašený vysavač - nejen zvukem, ale i jízdními vlastnostmi), dále Fiat 127 MK3 1.3 Sport (to bylo vskutku unikátní vozítko v poměrně bídném stavu, ale s perfektními jízdními vlastnostmi a nadprůměrným výkonem - v rámci stáří) a nakonec mě postihla Škoda Favorit 136L (první model, který jsem měl nejdéle, byl nadprůměrně spolehlivý, ale vpodstatě zreznul na prach). Jinak jsem měl možnost vyzkoušet spoustu nových i ojetých vozů nejrůznějších značek.
Před koupí ZXka jsem uvažoval o benzínovém motoru, protože auto mělo sloužit a slouží z 50ti procent k dojíždění asi 6 km do zaměstnání, což je na ohřátí naftového motoru poměrně krátká vzdálenost. Ale naskytla se 1.9D, já naskočil a… nelituji!
Pominu-li 'kosmetické' záležitosti, jako že byl vůz bouraný na předek (vzhledem k jeho stáří to skutečně nebyl rozhodující parametr), že úplně nesedí přední nárazník a maska je z faceliftovaného modelu zmiňovaného v úvodu, budu muset tento výrobek francouzských socialistů jenom chválit. ZXko bylo a stále je vzhledově tak osobité, že nepatří k nejžádanějším vozům na trhu, a to je samozřejmě hlavní příčinou jeho trvale nízké ceny. Dále: ZXko MÁ pozinkovanou karosérii! Kdo někdy zápasil s korozí na svém autě, určitě tomuto způsobu ochrany karosérie již nejednou pěl ódy.
Kromě pořizovacích nákladů jsem do něj od jeho zakoupení (6/05) investoval toliko nové brzdové destičky a olej včetně filtru. Auto se mi odměnilo nikoliv omračující akcelerací, ale čitelnými jízdními vlastnostmi, slušnou spotřebou (léto 5,5 l, zima 6 litrů - to doteď nechápu), prostorným pohodlným a variabilním interiérem (podélně posuvná zadní řada sedadel + nastavitelný sklon zadních opěradel je rozhodně velkým + nejen pro posádku, ale i náklad).
Tolik tedy stručně k Citroënu ZX. Pkud někdo máte nějaké další, pozitivní i negativní zkušenosti, rád je budu konfrontovat se svými.

KladyZápory
SpolehlivostMalá dynamika atmosférického dieselu
Spotřeba a klidný chod motoruAbsence posilovače řízení (kompenzována lehčím převodem na řízení) - lépe vybavené modely jej samozřejmě mají
Odolnost vůči koroziV dnešní době cena pov. ručení (mj. důkaz nesmyslného systému povinného ručení)
Pohodlí a vnitřní prostor 
Osobitý design 

Spolehlivost1
Provozní náklady1
Cena náhradních dílů3
Dostupnost náhradních dílů1
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
2
design
2
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
4
jízdní komfort
2
ovladatelnost
3
prostornost
1
pružnost motoru
4
řazení
3
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
2.28
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/3
2/3
3/3


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist