Civic dostane malý dieselový motor 1.6 i-DTEC

Motor se v Hondě Civic objeví na začátku roku 2013. Se svými 120 k a 300 Nm při 2 000 ot./min. slibuje i nízkou spotřebu paliva.
NOVÉ MODELY, 19.11.12 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda Civic

Nový 1,6litrový motor i-DTEC byl navržen specificky pro evropský trh, aby pomohl naplnit rostoucí poptávku zákazníků po dieselových motorech s nízkými emisemi. Nový motor určený výhradně pro evropský trh bude vyráběn v továrně značky Honda v britském Swindonu. Nová linka bude schopna vyrobit až 500 dieselových motorů denně. Při práci na dvě směny to znamená jeden vyrobený motor za každých 138 sekund. Na nové lince se kromě nových 1,6litrových budou vyrábět i stávající 2,2litrové motory i-DTEC.
1,6litrový dieselový motor i-DTEC bude v průběhu roku 2013 dostupný také pro novou Hondu CR-V.

Podrobné informace o motoru

Nový 1,6litrový motor i-DTEC značky Honda je tvořen hliníkovou hlavou válců a hliníkovým blokem s otevřeným chladicím prostorem. Jedná se o nejlehčí dieselový motor v dané třídě, který váží o 47 kg méně než 2,2litrový motor i-DTEC značky Honda.
Tloušťka stěn válců se snížila na 8 mm – u motoru 2.2 i-DTEC je 9 mm. Dále byly u 1,6litrového motoru i-DTEC použity lehčí písty a ojnice.

Hlavním úkolem konstruktérů bylo snížit mechanické tření 1,6litrového motoru i-DTEC na úroveň srovnatelnou s benzínovými motory. Byla použita kratší a tenčí spodní část pístu. Při 1 500 ot./min. má 1,6litrový motor i-DTEC přibližně o 40 % nižší mechanické tření než 2,2litrový motor i-DTEC.

Turbodmychadlo Garrett 4. generace použité u 1,6litrového motoru i-DTEC má konstrukci s proměnlivou geometrií a jeho otáčky jsou přesně řízeny elektronickými systémy motoru, čímž se minimalizuje tzv. turboefekt. Turbodmychadlo má maximální plnicí tlak 1,5 bar.

Motor využívá solenoidové vstřikovače Bosch schopné pracovat s tlaky až 1 800 bar. Vysoký tlak umožňuje rychlé vstřikování paliva a jeho jemnější rozprášení. Tím se zlepšuje promíchávání paliva se vzduchem, což má za následek čistší a účinnější spalování, jež přispívá ke snížení emisí a spotřeby paliva.

Konstruktéři značky Honda se zaměřili také na zlepšení objemové účinnosti válců. Tohoto zlepšení se podařilo dosáhnout díky vysokému průtoku sání a otvoru v hlavě každého válce, který zajišťuje víření směsi. Tím je dosaženo přesného řízení procesu spalování a snížení horkých zón vedoucích k nežádoucím emisím. Průtok vzduchu motorem je řízen pomocí nízkotlakého a vysokotlakého systému recirkulace spalin EGR (Exhaust gas recirculation), který snižuje emise oxidů dusíku.

Max. výkon

 

120 k při 4 000 ot./min.

 

Max. točivý moment

 

300 Nm při 2 000 ot./min.

 

Spotřeba paliva (v kombinovaném cyklu dle EU)

 

3,6 l/100 km

 

Emise CO2

 

94 g/km

 "na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist