Co způsobuje vrzání při zatáčení u Fordu Transit?

Při otáčení volantem do rejdu se ozývá silné vzrzání od řízení. Dělá to jen když je teplota pod nulou a když přestane mrznout tak se vrzání ztratí. Mohlo by být něco zamrzlé v řízení?
TECHNICKÁ PORADNA, 17.02.10 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Transit
Autor dotazu:Radim Horáček
Značka, model:Ford Transit
Bližší označení: 
Rok výroby:1999
Palivo:nafta
Výkon v kW:56
Kód motoru:nevím
Popis závady:Při otáčení volantem do rejdu se ozývá silné vzrzání od řízení. Dělá to jen když je teplota pod nulou a když přestane mrznout tak se vrzání ztratí. Mohlo by být něco zamrzlé v řízení?
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:Vizuální kotrola, ale nic jsem neobjevil.


Odpověď:

Ford Transit r.v.1999 Vrzání, které se ozývá od přední nápravy při otáčení volantem bude nejspíš způsobovat spodní čep v rameni. Zkuste se podívat na manžetku, která kryje čep, jestli není poškozená (prasklá). Tudy se totiž do misky čepu dostává voda, která způsobí korozi a následné vrzání. Čep má pravděpodobně velkou vůli, kterou ovšem na stojícím vozidle nepoznáte. Je nutné přizvednout přední nápravu a potom zkusit vůli na kole ve spodní části. Snadno si také můžete ověřit, že vrzání pochází od těchto čepů, když pod krycí manžetku vstříknete trochu oleje, pokud vrzání přestane, tak je závada jistá. Rozhodně ovšem s takto poškozeným vozem dále nejezděte, promazáním sice vrzání zmizí, ale závada se tím neodstraní. Pokud s vozem pojedete, může dojít k vytržení kulové části čepu z misky a na tomto čepu je zavěšeno přední kolo, které se tím pádem vykloní i s tlumičem pérování od nápravy a vůz spadne na brzdový kotouč. Tuto situaci jsem již několikrát na cestě viděl a opravoval. To, že se vrzání ozývá při mrznutí je způsobeno vysušením čepu, při mokré vozovce se dovnitř dostane vlhkost a vrzání není slyšet. Doporučuji vyměnit oba čepy najednou, protože mají zhruba stejnou životnost. Oprava ve značkovém servisu vyjde zhruba na 7-8tis.korun, z toho cca 4800kč stojí dva spodní čepy, zbytek je výměna a následné seřízení geometrie kol. V druhovýrobě se dají spodní čepy ramen koupit zhruba od 460 – 800kč, vzhledem k tomu že se u tohoto vozu jedná o velmi namáhaný díl, bych doporučil volit kvalitnější značku. I tak ovšem počítejte s tím, že tyto spodní čepy většina majitelů dieselových Transitů vymění každých 50-80tis. km. Samozřejmě může vrzání způsobovat také čep řízení, nebo horní uložení tlumičů, ale nejčastěji to bývají právě spodní čepy.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist