Dacia Sandero 1.6i - jak jezdí po roce a 5 tis. km?

Sandero plní v rodině funkci záložního auta. Záměrně nepíšu druhého, protože v tom vidím rozdíl. To je na vysvětlení nízkého počtu najetých km.
RECENZE UŽIVATELŮ, 04.09.12 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 8x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Dacia Sandero
Značka:Dacia
Model:Sandero
Typ: 
Karoserie:hatchback
Objem motoru:1598
Palivo:benzin
Rok výroby:2011
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:8
Najeto km nyní:5000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:1 rok
Průměrná spotřeba:7
Poruchy:Termostat?
Předchozí vozidlo:Renault Mégane

Dacia uvedením Logana na trh v roce 2005 vyplnila mezeru po Škodě Felicia nabídkou jednoduchého auta za lidovou cenu. V této politice úspěšně pokračuje dodnes a Sandero se vymyká snad jen nejpovedenějším designem ve srovnání se vším ostatním, co Dacia nabízí (někomu se možná bude víc líbit Duster).
Záměrně jsem si připlatil za motor 1,6 8V 10000 Kč, protože jsem šel po co nejjednodušší konstrukci. Ve výbavě Arctica bylo možné pořídit benzínovou motorizaci právě buď 1,6 8V, nebo 1,2 16V. Ne snad, že by 1,2 měla být nějak problematická, údajně je to jeden z nejlepších 16V motorů, ale už je přece jen trochu složitější.
Nevím, jakým zázrakem se Dacii podařilo na osmiventilové technice načarovat limit EURO 5, nicméně se to naštěstí podařilo a tak je ještě stále možné tuhle motorizaci v novém autě sehnat. Daní za tohle vše je snížení výkonu z 64 kW (EURO 4 verze) na 62 kW a asi i zvýšení spotřeby. Na druhou stranu měl údajně narůst max. točivý moment ze 128 N.m na 135 N.m při 3000 ot./min.

Motor 1,6 si libuje v rozmezí otáček 2000 až 4000, pak už je to celkem slabota. S lehkým Sanderem jsou pro tento motor městské rozjezdy hračkou. Ale na našich dálnicích budete s tímhle autem v současném 'Škoda Octavia TDI open' za outsidery - ono to těch 150 tachometrových sice bez problémů (ať už z hlediska výkonu nebo ovladatelnosti) jede, ale je to jako let tryskáčem. Aerodynamický hluk je opravdu značný a vír v nádrži dvojnásobný oproti tomu 'tédéjíčku'.
Ke spotřebě se trochu rozepíšu - zkoušel jsem jezdit s Dacií všemožně, co mi prozatím krátká vzdálenost dovolila. Pokud si za volantem hraju na ekoteroristu, dostávám se pod 6 l/100. Při opatrné jízdě (dálnice do 110 km/h), okresky do 100 km/h, jsem lehce pod 7, při celkem normální jízdě (130 km/h dálnice, nic moc ohledy na dojíždění semaforů) kolem 8 l, zmíněná účast v TDI open pak přijde na 'úctyhodných' 11 až 12 l/100. To vše s celkem pořád dost syrovým motorem (spotřeba by měla dle vyjádření servisu klesat až do nájezdu 15 000 km).
Takže motoru benzín celkem chutná, ale zase je nutné brát v potaz, že motor je konstrukčně už opravdu letitý, že to není diesel a už vůbec ne turbo.

Prostornost
Měřím 193 cm, když roztáhnu ruce, tak naměřím rozpětí téměř dva metry. Nicméně i díky výškově stavitelnému sedadlu řidiče (okamžitě putovalo do nejnižší polohy) a výškově stavitelnému volantu (ten zas letěl nahoru) si za sebe dokonce i sednu, i když mám vpředu hodně pohodlí. Na nějaké dlouhé cestování to za mnou ale není. Dalším kladem je rozdělení zadní lavice na tři rovnocenná místa - pokud máte dvě děti, můžete to větší na podsedáku umístit doprostřed, kde má perfektní výhled a nohy si může pohodlně natáhnout. Naprosto v pohodě se taky cestuje ve třech dospělých a dvou dětech v sedačkách, což je celkem rarita. Většina aut, včetně velké Octavie, je v podstatě 4 místná. Naopak nejhorším místem pro cestování je překvapivě místo spolujezdce - nízká a dozadu protažená palubovka ukrývající airbag znemožňuje komukoliv nad 160 cm natáhnout nohy pod ní a tak je nutné posunout sedadlo spolujezdce dozadu, čemuž může bránit třeba dětská sedačka...
Kufr má objem 320 l a vejde se do něj překvapivě dost batožiny, včetně kočárku 'sporťáku'.

Pohodlí
Výbava Arctica zahrnuje manuální klimatizaci, posilovač řízení, přední okna a zrcátka v elektrice, pal. pc a výše zmíněné drobnosti. Chybí venkovní teploměr a ze svých zdrojů si musíte opatřit rádio a repráčky.
Auto ladně pluje po nerovnostech, komfort je prostě made in France. Sedadla jsem zatím vyzkoušel na cestě 200 km dlouhé a záda mě nebolela. Trpěla spíše pravá noha, protože pedály mají divný sklon a tady nastupují problémy, které z Octavie neznám...

Jízdní vlastnosti
Náklon na pravobok, náklon na levobok, tohle auto projede cestou necestou. Zvýšená světlost vám udělá radost na nezpevněných cestách, v hlubším sněhu i na některých úsecích našich nových krásných dálnic. Ta spolu s komfortním laděním dělá z průjezdu zatáčkou adrenalinovou záležitost, což mě osobně baví, ale chápu, že usedlejší pánové jsou z toho nervózní :-) Auto se nechová záludně a na nějaké závodění stejně není vybaveno motorickou silou.

Závady
Neopravitelné - vibrující řadicí páka (ničemu to nevadí, ale vypadá to blbě), vibrující plynový pedál, když na to trochu šlápnete (hezky to okomentoval Libor Zezulka ve své recenzi), tenký 'tapecírunk' na podlaze a v kufru - budí dojem, že se brzy prošoupe. Dále není dostatečně vyřešeno uchycení koberečku u řidiče, který neustále leze pod pedály, což musím vyřešit svépomocí.

Záhadné - Termostat vs ukazatel teploty. Ukazatel teploty je řešen nešťastně. Na displeji máte 'tetris', který pomocí čárek ukazuje, jaká je teplota motoru a kolik máte paliva. No a onen tetris v případě teploty naskakuje a mizí celkem dost chaoticky, takže nemáte žádnou smysluplnou představu, jak na tom jste. Autorizovaný servis se k tomu samozřejmě staví tak, že je to normální, že 'to tak dělá' a v nové Dacii Lodgy už ukazatel teploty motoru pro jistotu není vůbec.
Na moje dotazy, jak teda poznám, že je termostat opravdu špatný, odpovídá servis mantrou o tom, že ukazatel teploty motoru je ryze informativní a že se nemám znepokojovat. Což o to, já bych se neznepokojoval, kdyby ten benzín nestál 37 Kč. Budí to ve mně dojem, že se jedná o výrobní chybu montovaných termostatů, kterou nikdo neuzná, nebo o špatné řešení cesty čidlo teploty - ŘJ - displej. Jiná možnost není.

Program údržby:
Výměna oleje 20000/1 rok, výměna svíček 60000, rozvody a vodní pumpa 80000/6 let.

Závěrem bych řekl asi tolik, že Sandero nezklame toho, kdo tuší, do čeho jde. Což by měla být vlastnost většiny aut. Za nejnižší cenu se vám dostane nejjednodušší konstrukce (což je pro mě osobně velké a významné plus), nadstandardní prostor (v dané cenové hladině), robustní a zdá se, že spolehlivé auto (ale na to potvrdí až čas).


KladyZápory
Jednoduchost konstrukce Prostor pro spolujezdce
Prostornost Ukazatel teploty motoru
Cena Horší aerodynamika
Nikdo to neukradne Vibrace
Možnost přestavby na LPG (25000 Kč)  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
2
design
2
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
1
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
3
řízení
3
sedadla
3
spotřeba
3
výhled z vozu
2
celkové hodnocení - průměr:
2.3
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist