Diesel či benzín ve spolehlivém autě

Dotaz

Dobrý den,
velice si vážím vašich názorů a proto se žádám o radu. Denně s vozem jezdím do práce, která je vzdálená cca 20 km, z toho 13 km jedu mimo město po pěkné rovince a 7 km ve městě. O víkendech podnikám výlety většinou ve 4 lidech a nájezdem okolo 100km. Roční nájezd bude někde okolo 18 tis. km. Převážně jezdím na spotřebu, ale občas si rád zapředjíždim nebo vůz protáhnu. Nyní vlastním Škodu felícii 1,6MPI a už bych rád nějaké auto které mi vydrží.
Nevím tedy, jestli zvolit diesel, který se mě líbí svojí pružností a nebo benzín. Největším kandidátem je Ford Mondeo, ale zde nevím jestli zvolit raději 1,8 či 2,0 nebo rovnou 2,5 Duratec? Dalšími kandidáty jsou Škoda Octávia/Passat 1,8T 20V 110KW nebo Honda Accord 2,4, která by byla o něco dražší. Dost se mi také líbí BMW 325i, ale v tomto případě bych se hodně bál servisu.
Z naftových motorů mě velice zaujal 1,9Tdi 81KW v octávii, golfu/boře, toledu/leonu a 1,9TDI PD ve VW a toledu/leonu.
Zajímalo by mě jaký vůz byste mi doporučil z hlediska nákladů a potěšení z jízdy.

Předem velice děkuji za odpověď.

Jaroslav Mičulka
PORADNA, 21.01.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Odpověď

Škoda OctaviaVážený pane Mičulko,
v dnešní době je hodně těžké doporučit automobil, který by vyhověl nejlépe poměru provozních nákladů a potěšení jízdy. Jako všude jinde i zde platí něco za něco. Pokud nebudu koukat na spotřebu, určitě budu moci doporučit nějaký šestiválcový motor. Všechny šestiválce mají charakteristický zvuk, kultivovanost chodu a je to takové příjemné svezení. Trochu nám ale pokulhávají náklady na provoz. Sice se určitě objeví řada řidičů, kteří jsou schopni jezdit se šestiválcem po městě pod 10 litrů na sto kilometrů, ale většině z nich to moc dlouho nevydrží. Průměrná spotřeba by se měla počítat opravdu průměrně a ne sledovat počítač na přechodnou dobu s lehkou nohou. Prostě při koupi šestiválce musíte počítat s o něco vyšší spotřebou a na pravidelné vzdálenosti cca 20 km si myslím, že se moc nehodí. S tím bude mít problém i klasický čtyřválec. 20km je velmi krátká vzdálenost a osobně bych ji přirovnal spíše k městskému režimu. Další nevýhodou je zdvihový objem u šestiválce, zvláště u Fordu Mondeo, u starších modelů je jeho objem vyšší než 2500 ccm a tím spadá do vyšší kategorie povinného ručení a to je cca 1000 Kč měsíčně ještě než otočíte klíčkem v zapalování. A bez povinného ručení to nejde. Ostatní šestiválce jsou do 2500 ccm. Zajímavou kategorií jsou 2,0 V6, např.. v Nissanu Maxima. Motor má příjemný zvuk, ale zabírá až ve vyšších otáčkách, pružnost je zde trochu omezená. V kombinaci s nenápadným designem vytváří na první pohled nezajímavé auto, na druhou stranu jde o velký komfortní sedan s potřebnou výbavou a zloděj ho na ulici zaručeně přehlédne.
VW PassatPokud ubereme válec, máme na řadě pětiválce. Docela jsem si oblíbil 2,3 V5 od koncernu VW, dodával se do Golfa, Bory, Passatu i Toleda. Prodejnost tohoto modelu je spíše horší, lidé se bojí vysoké spotřeby, paradoxně zařazují ihned tento objem do vyšší kategorie i když k tomu nemají důvod. Osobně mám zkušenost s Toledem V5. Hranici 10 litrů ve městě budete držet velmi těžko, ale na jízdu to je opravdu příjemný motor, zvuk, pružnost, osobně jsem s ním byl nadšený, ale bylo to dané i tím, že automobil byl vzhledem ke svému roku výroby v nadprůměrném stavu a po celou dobu se k němu řidiči a majitelé chovali více než slušně, žádné studené zrychlování, žádné extrémní vytáčení, atd. Byl to výstavní kousek na který budu vždy vzpomínat. Ale jakmile se objeví problémy, každý dává od tohoto motoru ruce pryč (bohužel někdy i mechanici), jeho koncepce není nejjednodušší. Právě v praxi jsem se mohl setkat s modely s tímto agregátem, které měly snížený výkon, nejely a mechanikům nezbylo nic jiného, než zkoušet. S těmito problémy se můžeme setkat prakticky kdykoliv u kteréhokoli jiného motoru. Na druhou stranu při jízdě mimo město se s tímto dravcem dá jet za necelých 9 litrů. A svezení to je.
Co se týká Octavie či Passatu 1,8T určitě není úsporný motor. I zde potenciál láká k sešlápnutí plynového pedálu a spotřeba úměrně stoupá. Jen se nenechat unést a zakoupit nepřeplňovanou verzi. 92 kW sice vypadá, že bude dostačující, ono je, ale vše je vykoupeno spotřebou, osobně bych tuto jednotku označil za „žrouta“.
Ford Mondeo IIFord Mondeo bych se svou nabídkou benzinových motorů zařadil na takový střed. Zvuk a síla průměrného čtyřválce (až na V6), průměrné náklady na provoz, průměrné výkony. V6 je tišší, o něco více žíznivější a následně v dnešní době špatně prodejná. Na průměrné ježdění bohatě stačí 1,8 nebo 2,0 16V je příjemný střed, zvláště v provedení kombi je příjemnější, dynamika je zde lepší.
TDi je příjemná záležitost pružnosti jako každý turbodiesel s přímým vstřikem, ale na Váš nájezd kilometrů se vůbec nehodí. Diesel se během vaší jízdy do práce ani nezahřeje a v zimě se ani neohřejete, provozní náklady sice magicky nižší, ale servisní náklady zase vyšší. Pokud bych měl doporučit 81 kW je nejideálnější, PD je daleko hlučnější a spotřeba ve městě při ostřejší jízdě je až překvapivě vysoká. Je zde daleko větší rozdíl ve spotřebě při razantní jízdě než u „staré“ 81kW.
BMW je trochu jiná kapitola, 325 – řadový šestiválec, příjemné svezení, vyšší výkon, zadní náhon. Servis a spotřeba je ale daň za luxus.
Souhrnem, pokud budu vybírat automobil a budu se spíše zamýšlet nad všestranným využitím – cesta do práce a zpět, rodinné výlety o víkendu, přiklonil bych se spíše k Ford Mondeo 2,0 16V 5dvéřový. Dostatečný vnitřní prostor, dostatečný zavazadlový prostor, dostatečný výkon, přiměřená spotřeba a servisní náklady.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist