Diesel do 120 tisíc?

PORADNA, 12.10.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Lancia Dedra, Citroën ZX

Dotaz

Dobrý den,
četl jsem na Vašich internetových stránkách článek o nabídce pomoci při výběru bazarového vozidla a chtěl bych požádat o radu. Sháním vozidlo do 120 000,-. Mělo by být větších rozměrů (určeno pro rodinu), s dieselovým motorem (do objemu 2,5litru), el. Předními okny, posilovačem a především by nemělo být starší 8let. Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Lukáš Veselský


Odpověď

Vážený pane Veselský

Obecně doporučitelné kombi s německou technikou, jako třeba Volkswagen Golf IV Variant TDI či Škoda Octavia Combi TDI finančně přešplhají zmíněný cenový limit. Proto musíme hledat jiné alternativy.

Pokud chceme v této cenové relaci najít rodinné kombi s turbodieselovým motorem, pak je jasné, že do jeho údržby a oprav budeme muset něco investovat. Proto doporučuji jednak nechat si finanční rezervy, a za druhé rovnou vybírat vůz takový, na který nejsou drahé náhradní díly. Po zvážení všech pro a proti mám pro Vás dvě alternativy ke zvážení.

1) Citroen ZX Break 1,9 TD (66 kW) – vyráběn v letech 1994 až 1998. Poslední rok výroby by se dnes měl v pohodě vejít do vašeho limitu. Vozidlo archaického designu má stále velmi slušné jízdní vlastnosti, je komfortní, kvality motoru Peugeot 1,9 TD jsou pověstné a hlavně jde o velmi spolehlivou jednotku, kterou umí opravit každý vesnický kovář. Dílů na tento vůz je dost za příznivé peníze v druhovýrobě i na vrakovištích. Velmi prostorné a praktické kombi, jehož jedinou slabinu vidím v nepřehlédnutelné vzhledové zastaralosti.

2) Lancia Dedra SW 1,9 TD (66 kW) – vzácně se vyskytující italský vůz s nepřekonatelným poměrem cena/výbava/komfort. Doporučuji modely z let 1997 až 1999. U těch se pod stárnoucími tvary skrývala modernizovaná technika, jízdní vlastnosti vylepšila přední náprava z Fiatu Marea. Zbytek techniky je shodný s někdejší temprou/tipem. Proto cokoliv seženete velmi levně v nepřeberném sortimentu druhovýroby, ale i na vrakovištích. Problém představují karosářské díly – bourat s tímto vozem určitě nedoporučuji. Na modernizovaný model dedry (jiná příď a detaily) vyráběný od roku 1995 totiž na vrakovištích není nic, druhovýroba prakticky neexistuje a originály jsou šíleně drahé.

Velice pohodlný automobil, při jízdě překvapivě tichý, velmi dobře brzdí, má velmi kvalitní interiér s hodnotnými materiály a velmi pohodlnými sedačkami. A hlavně kompletní výbava včetně automatické klimatizace bývá takřka pravidelem. Co se spolehlivosti týká, tak italský původ nebudí důvěru, částečně lze chyby hledat v elektrické výstroji a detailech. Že by se však dieselová dedra zastavila, to se téměř nestává. Narozdíl od stejně starých Fiatů Marea totiž dedra má stále původní jednoduchý 1,9 TD Fiat s plně mechanickým řízením, jednoduchý a téměř nezničitelný motor bez jakýchkoliv senzorů hmotnosti nasávaného vzduchu či polohy spojkového pedálu (to zlobívá u Marei 1,9 TD/74 kW). Motor má výrazný turboefekt, po studeném startu je zvenku hlučný (uvnitř překvapivě ne), ale na dálnici tahá vzorně a i v případě problémů je na něj čehokoliv naprostý dostatek. Lancia je tak levná proto, že se u nás prodávala jen kratičce, dedry pocházejí z individuálního dovozu prakticky všechny. Vážně havarovány však nebývají, protože opravy se kvůli poměru prodejní cena/cena dílů takřka nevyplatí.

Podobně jako Citroen, vyhověl by i Peugeot 306 Break, ten však kvůli dobré pověsti bývá neúměrně drahý a přitom technika vlastně shodná se ZX Break.

Jistě objevíte i další alternativy, takže jen to, čeho se vyvarujte: Určitě ne Ford Escort 1,8 TD (strašně nespolehlivý motor) a Opel Astra 1,7 TD (důvod ten samý, neplatí jen pokud jde o motoru Isuzu).

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist