Do podhůří Forestera nebo X-traila?

Dlouhá zima, kluzské silnice, závěje sněhu. Tak lze charakterizovat zimu v horských oblastech. Aby řidič předešel problémům, je nutné se vybavit pořádnou technikou.
PORADNA, 11.09.07 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Dotaz: Zajímal by nás Váš názor na dva vozy: Subaru Forester 2.0, rok výroby 2000, najeto zaručených 70.000km, jasný původ 1.majitele z ČR, vůz je za 260 000 Kč, auto je ale bez klimatizace (a bez letních pneu). Váháme nad stářím vozu ve vztahu k opravám. Nissan X-trail 2.2 dCi, rok výroby 2003, najeto 100.000 km, původ vozu Francie,doložena servisní kniha, cena je 399.000 Kč, s klimatizací a ve slušné výbavě. Pomineme-li cenu, kterému vozu máme dát přednost, když potřebujeme spolehlivý vůz do kopcovitého terénu s dlouhou zimou? Děkujeme za odpověď a vůbec díky za zajímavé a inspirativní počtení ve vaší poradně.
Zdraví Dominika Mudrová


Forester r.v.2000Vzhledem k tomu, že jezdíte v kopcovitém terénu s dlouhou zimou je volba předem jasná. Subaru Forester je vybaven permanentním pohonem všech čtyřech kol a redukcí, což je pro tento terén ideální spojení. Jako jediný vůz kategorie SUV se nezalekne ani náročnějšího terénu. Dovolím si tvrdít, že tam kde běžné vozy této kategorie končí, Forester stále pokračuje. Forester vyniká maximálně vyváženými jízdními vlastnosti i na asfaltu. Jeho ovládání je naprosto lehké a jisté. Spotřebu lze udržet do magické hranice10-ti litrů / 100km.

Absence letních pneumatik dle mého nepředstavuje žádný závažnější problém. Za finance co ušetříte v pořizovací ceně (oproti mladšímu X-Trailu z roku 2003) budete mít letní pneu i s disky a ještě Vám zbude na benzín a pořádná rezerva na případnou obměnu opotřebených dílů.

Subaru Forester patří k vůbec nejspolehlivějším vozům. Jeho robustní stavba dovoluje i hrubé zacházejí. Máte-li jasno o původu (resp. znáte-li) majitele, nemusíte se vůbec obávat. Dost ojetých Foresterů má za sebou těžkou službu v horských oblastech a přesto se u nich vyskytuje minimum poruch. U Foresteru je třeba dát pozor na zadní tlumiče, které samočinně udržují světlou výšku vozu bez ohledu na zatížení. U nich se mohou vyskytnou problémy. Pokud tedy vůz je na rovném podkladu nakřivo, dejte od něj ruce pryč. Výmena tlumičů přijde na 24 tisíc. Rozdílné pneumatiky na přední a zadní nápravě mohou vést až k poškození spojky. Více o těchto problémech se dočtete v již uveřejněné poradně zde.

X-trail r.v. 2003Nissan X-Trail není špatný vůz. Kruhovým ovladačem můžete volit mezi tvalým pohonem přední nápravy, 4x4 nebo vše nechat na elektronice. Na suchém asfaltu lze pro úsporu paliva jezdit pouze s poháněnými předními koly, na vodě doporučuji přenechat řízení pohonu elektronice a volbu pevného pohonu 4x4 se stává nutností na sněhu a v terénu (na zadní nápravu se dostane až 43% výkonu). X-Trail s dieselovým motorem 2.2 dCi umí jezdit pod 9 litrů. Jedná se o motor vlastní konstrukce 2,2 Di, který byl právě v roce 2003 přejmenovanán na dCi. Tento motor mě nijak neoslovil. Vyznačuje se vibracemi a vyšší hlučností než srovnatelná konkurence. Při zkušební jízdě nesmí motor při akceleraci škubat a zhasínat na volnoběh. Dále se mohou vyskytnout problémy s centrálním zamykáním nebo špatně fungující automatická klimatizace. U X-Trailu mi dále vadil hluk od kol, větší průměr volantu, nízko položená loketní opěrka, nepříliš kvalitní audiosoustava, minimální křížení náprav a slabší brzdy.

Z těchto dvou vozů bych jednoznačně volil Forestera. Snad každého osloví výbornými jízdními vlastnostmi na silnici i v terénu. Osobně preferuji raději výtečné jízdní vlastnosti před designem, který je u tohoto vozu silně účelový a nemusí se líbit každému.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist