Doporučíme použití protektorovaných pneumatik na Fordu Transit?

Potřebuji poradit, jak se dají využít protektory u nákladních vozidel, jak vybrat správného dodavatele a na co bych si měl dávat zejména pozor.
TECHNICKÁ PORADNA, 20.06.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu: 
Značka, model:Ford Transit
Bližší označení: 
Rok výroby: 
Palivo:nafta
Výkon v kW:80
Kód motoru: 
Popis závady:Potřebuji poradit, jak se dají využít protektory u nákladních vozidel, jak vybrat správného dodavatele a na co bych si měl dávat zejména pozor.

Děkuji za odpověď.

Martin Frodl
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

přeloženo mně srozumitelné češtiny se ptáte na to, zda vůz se značným ročním nájezdem, který bude, nebo nebude přetěžován nákladem (jste schopen a ochoten toto sledovat?), můžete obout na protektory.

Vypustím nyní dlouhou moralizační pasáž (o nebohé matce jedoucí městem v jakémsi dnešním pidivozu s děckem v sedačce za sebou a Vaší dodávkou v protisměru, jež jim náhle zkříží směr jízdy), kterou jsem si v hlavě sesumíroval a uvedu Vám pouze fakta. Je na Vás, abyste na jejich základě vyvodil příslušná rozhodnutí.

Co to znamená „protektor“ pravděpodobně víme všichni. Jeho definice není: „Taková ta levnější guma“. Protektor především nikdy není nová pneumatika. Protektorů existuje vícero druhů, je poměrně důležité mezi nimi rozlišovat. První rozlišení spočívá v tom, zda se jedná o protektor klasický, kdy nahrazena byla jen partie běhounu, nebo o celoprotektor, kdy byly nahrazeny i bočnice. Jako lepší se na první pohled jeví celoprotektor, jenže ten obvykle vzniká „horším“ výrobním procesem. Horším proto, že je pro pneumatiku jako celek náročnější, neboť se provádí za vyšších tlaků kombinovaných s vyšší teplotou. Protektory pro nákladní vozidla se zpravidla vyrábí metodou „za studena“, kdy je na opracovaný plášť položen již předvulkanizovaný běhoun a to při o několik desítek stupňů Celsia nižší teplotě a při o řád nižším tlaku. Teplotu zde supluje chemická reakce způsobující spojení dvou hmot. Teoreticky tedy můžeme hovořit o nižší náchylnosti „studeného“ protektoru ke kolapsu. Teoreticky, neboť skrytý defekt původní pneumatiky, jež by se třeba nikdy neprojevil, se může projevit, pokud dvojnásobně překročíme množství najetých kilometrů, na které byla konstruována.

Níže uvádím dotazy, které byste si měl zodpovědět, než se začnete koupí protektorů vážně zabývat.

Kdo Vám zaručí bezvadný stav původní pneumatiky, jež byla modifikována na protektor/celoprotektor? Kdo Vám zaručí, že nebylo překročeno konstrukční stáří původní pneumatiky (respektive kolikrát bylo překročeno)? Jak se bude chovat pojišťovna v případě nutnosti pojistného plnění, pokud by expertýza prokázala zavinění nehody z důvodu defektu protektoru (prasklá bočnice, odlepený dezén...)? Jsou protektory homologované? Kdo Vám zaručí kvalitu spojení dezénu s pláštěm? Kdo Vám zaručí, že při výrobě protektoru se nedegradovala pneumatika jako celek (kostra není stavěna na tak vysoké teploty, jež se používají při výrobě „za tepla“)? A především, uvědomujete si, že instalací 4 protektorů velmi pravděpodobně vůz obujete na kostry 4 různých výrobců pneumatik? Udělal byste toto vědomě a dobrovolně u nových pneumatik? Pravá přední původně Debica, levá přední Barum, pravá zadní Bridgestone, levá zadní Goodride a jako rezerva to jistí Wanli. A na tom všem navařené nebo chemicky napojené vzorky...

Celkově lze říct, že provozováním protektorů na sebe přebíráte nikoli nutné riziko se všemi možnými následky. Protektory s sebou nesou velké množství na Vás nezávislých proměnných. Za sebe mohu říct, mám tendenci spíše eliminovat oblasti, které jsou mimo oblast mé kontroly. Do protektoru prostě nevidíte a provozovat vůz (potažmo nákladní) obutý na 4 black boxech je z mého pohledu hazard.

Domnívám se, že pneumatiky a obzvlášť pneumatiky byť malého, ale užitkového vozu nejsou tím správným prostorem pro šetrnost. Cenový rozdíl mezi protektorem a novou gumou je, rozpuštěn v nájezdu, který na pneumatice celkem zrealizujete, zcela zanedbatelný. V neprospěch protektorů hovoří i řádově o desítky procent menší výdrž.

Rada na závěr zní: šetřete jinde, šetření na gumách se nevyplácí.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist