Doporučíme při nájezdu 15 tis.km a rozpočtu 100 tis. Kč BMW E46?

Stačí už v dnešní době 100.000 Kč na slušnou E46 včetně počátečního servisu? Nebo se tazatel bude muset poohlédnout po alternativě?
PORADNA, 27.11.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Mondeo, BMW Řada 3

Vláďa: Vždy jsem snil o BMW E46, nyní mám k dispozici cca. 100 000 Kč a nemůžu se rozhodnout, jestli koupit BMW r.v. kolem 2000, nebo raději např. Mondeo, které ve srovnatelné ceně, motorizaci a výbavě je až o 5 let mladší. Jezdím denně min. 50 km a občas k rodičům 200km. Teď čekáme miminko, takže počítám, že nějaké další následné výdaje pro mě nebudou únosné. Poradí mi někdo, zde se mohu na BMW spolehnout i při jeho stáří a na co dát při koupi pozor? Vyplatí se dovoz ze SRN a jsou nějaká prověřená místa, odkud se dá vůz dovézt? Díky.

Odpověď:

Dobrý den,

jste se správným dotazem na správném místě.

Začnu opět tak nějak zlehka: spolehnout se samozřejmě nemůžete na nic. Věc, na kterou se můžete spolehnout je taková, na kterou jste se prostě jen nepodíval pořádně. Pokud nebudete mít vyčleněno dalších 10-20tisíc Kč, zapomeňte na jakékoli ojeté auto. Mohlo by se stát, že si místo splnění snu zaděláte na noční můru. Řešit s přítelkyní/manželkou situaci, kdy se rozhodujete mezi obložením spojky a golfkami, asi nepatří k preferovaným aspektům partnerského soužití.

Pokud se Váš rozpočet tímto snížil na 90.000Kč, pojďme se podívat, co si za ně můžete pořídit, zda to bude jeden ze 350.000.000 vyrobených Fordů, nebo něco s vrtulkou na kapotě.

První věc, kterou Vám doporučím, je abyste před koupí vyhlédnutého auta zavolal Frantu. Nemusí to být ani Franta, může to být třeba Tonda, nebo Venca (pro Vás Václav), nebo kdokoli jiný s notoricky provařeným jménem pro mechanika, a musíte jej získat na svou stranu a vytáhnout ho z jeho dílny. Zkuste sehnat spíš někoho z verštatu (pro BMW) či garáže (pro Ford) a uplatit ho cigaretami (mechanici kouří, všimněte si, kolik je všude v dílně vajglů) nebo basou piva (mechanici pijou jak duhy, všimněte si, kolik je všude v dílně zátek od piva) nebo přinejhorším nějakým nominálem. Pochybuji, že mechanik půjde pod Boženku, menším nominálům oni nevěří, protože ví, že si za ně stejnak nic nekoupí.

Takže s mechanikem, který prokazatelně rozumí Fordu nebo BMW vyrazíte směr bazar, kde stojí Vámi vyhlédnuté auto. Při troše štěstí tam Vámi vyhlédnuté auto ještě bude stát a během posledních několika minut jej neprodali.

Co že to tam ale vlastně bude stát? Tady ukončíme odlehčený úvod a půjdeme se na Vaše možnosti podívat seriozně. Nedávno jsem tu psal, že se 100.000Kč v kapse se kupuje zásadně Focus. To platí i nadále, jenomže Vy Focus nechcete. Začněme tedy Mondeem.

Váš roční nájezd si troufám odhadnout na nějakých 17.000km ((5x52x50)+(2x12x200)). Říkáte, že následné výdaje jsou spíše neúnosné. Na ty bude sloužit 10.000Kč z původního limitu, o něž jsme ponížili Váš rozpočet. U jakého vozu budou ponákupní výdaje nižší se odhaduje těžko, ale věren své oblíbené pohonné hmotě si troufám odhadnout, že to bude nějaký konstrukčně relativně jednoduchý benzín.

Máme tu tedy poptávku po Mondeu do 90.000Kč, pod jehož kapotou bije benzínové srdce. Možnosti jsou následující: budeme se bavit výlučně o Mk3. A budeme se poohlížet po roku výroby 2003, na novější stejně nebuou prostředky. A 2003 proto, že ke konci 2002 Ford údajně vychytal mouchy (v tomto případě můžeme při pohledu na originální název dotčeného dílu celkem přesně mluvit o motýlcích) v podobě vířívých klapek sání, které se chtěly kamarádit s Makovou panenkou. Takže výběrem roku 2003 se velice pravděpodobně vyhneme možnosti toho, že nákupem vozu se skutečně malým reálným nájezdem (do 140.000km) ještě narazíme na kus, u nějž se klapky teprve uvolní a projdou do válce.

V praxi se osvědčuje, že výkonová rezerva je zpravidla lepší, než výkonové manko. Tuto podmínku bude ve Vašem případě splňovat motor 2.0 Duratec s výkonem 107kW a točivým momentem 190Nm, jenž je dostupný od 4500 otáček. Asi již vešlo do povědomí, že se vlastně jedná o motor vyvinutý Mazdou. Příjemný je rozvod řetězem, což ušetří nemalý peníz bezprostředně po nákupu.

Nebudu zde chválit podvozek Mondea, je toho plný net. Pokud najdete zachovalý kousek s výše zmíněným dvoulitrem, může to být pro Vás řešení a zároveň se za dané peníze velice slušně svezete. Prosím neřešte, zda Vám vůz jezdí za 7,8 nebo 8,3litrů na 100km, je to při Vašem nájezdu prakticky jedno. Osmnáctistovkám se vyhněte, nedávají v porovnání s dvoulitrem smysl a mají své vlastní problémy. Nevyměkněte, dvoulitrů je o dost méně, ale vyplatí se chvíli hledat a vybírat.

Mondeo máme za sebou, jdeme dál.

Položíme si zásadní otázku. Lze za 90.000Kč pořídit takovou E46ku, která pro Vás bude skutečně splněním snu? Stručně a jasně, nemyslím si to. Čtyřválce 1.8 Vás asi neuspokojí...Mít o 25.000 víc, poslal bych Vás do Německa pro 328i s rokem výroby kolem 2000 po vetchém starci, který ji používal posledních 12 let jen na cestu do kostela (u nás jich je skutečně málo), ale takto Vás bohužel nepošlu nikam. Alternativou by byla zachovalá 320i, která by možná šla splašit i u nás. Ale jak říkám, buďto na to auto došetřete, nebo jděte s klidným svědomím zodpovědného nastávajícího otce do Mondea Mk3. Vaše rodina v něm alespoň bude mít víc místa, než v E46ce.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist