Doporučíme vyměnit Škodu Fabia 1.9 TDI za BMW E46 330d?

Existují osudové volby při výběru automobilu. Jednou z nich je naprosto bez debaty volba mezi Śkodou Fabia 1.9TDI první generace a BMW E46, 330d...
PORADNA, 15.06.12 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.

Dobrý den,


obracím se na Vás. Naskytla se mi možnost vyměnit moji Škodu Fábii z roku 2001, motor 1,9 TDI, 74 kW a 111.000km najeto za vůz BMW 330d e46, M-paket, 236.000km s tímto popisem: r.v. 2000, 135kw, stříbrná metalíza, manuál, ASC, ABS, 6 airbagů, xenony, parkovací asistent, digitální klimatizace, orig. autorádio+měnič na cd, hudba harman kardon, sedačky broušená kůže-alcantara, 4x el. okna, el. M zrcátka, palubní PC, mlhovky, centrál na dálku. Po výměně oleje+filtrů.

Rád bych věděl, na co bych se měl zaměřit a jaké údaje zjistit. Na co bych se měl ptát a jestli je vůbec rozumné vyměnit Fábii za auto, co má najeto přes 200k. Jsem mladý a Fábia je moje první auto, tak bych rád okusil něco nového. Klidně navrhněte alternativy. Každý den jezdím do školy a ze školy školy 30km plus nějaké ostatní výlety.


S pozdravem do redakce fanda


Dobrý den,

když jsem v redakčním systému spatřil Váš dotaz, neodolal jsem. Od začátku přemýšlím o tom, jak odpověď pojmout, velice dlouho jsem váhal nad tím, zda se jedná či nejedná o recesi a jelikož jsem nedošel k jednoznačnému závěru, pojmu i svou odpověď seriozně recesisticky. Pokud se nejednalo o recesi, máte mou omluvu: ignorujte prosím omáčku a soustřeďte se výlučně na fakta.

Jakožto studentovi výletníkovi Vám hned zkraje Vámi vyhlídnutý předmět směny budu chvíli vymlouvat, a to zejména kvůli finanční stránce věci. Provozovat 12 let starý turbodiesel s najetými několika sty tisíci kilometrů z brigád nebo kapesného není úplně nejlepší nápad. Já vím, že E46 nagelovaná M Paketem vypadá líp než Fábia a že tím výrazně stoupá machrindex mezi vrstevníky, ale byla by škoda, kdyby se z vozu stal stacionář a kdybyste z vyjmenované výbavy používal jen ten centrál na dálku (definitivní exitus by pak představovalo vybití baterie). Navíc upřímně řečeno trochu pochybuji o tom, že byste byl schopen bez přítomnosti další osoby posoudit stav ojetého bavoráku při koupi, takže byste si relativně hlasitě koledoval o udělení titulu kolouch roku, kterému udali navoněnou lapli (nebo v lepším případě jenom přetočenou vraždu).

BMW řady 3, E46Pokud by se nejednalo o lapli ani o vraždu, stále tu před sebou máme provozní stránku věci. Aniž bych bral v potaz složitější poruchy, tak se Vám v poměrně krátkém sledu mohou sejít výdaje za: letní obutí (minimálně 8.000Kč za Wanli), zimní obutí (minimálně 8.000 za Liwan), spojku (přibližně 6.000Kč za sadu), ramena (přibližně do 6.000Kč včetě práce pokud vezmete no name druhovýrobu) nebo aspoň klasicky obě kosti na předku (minimálně 1.000Kč), na těchto kilometrech pochybuji o komplexní bezproblémovosti brzdové soustavy, takže preventivně beru 3.000Kč za jeden pár kotoučů včetně desek plus 1.000Kč za výměnu brzdovky.

A nezastavujeme: máme tu dvanáct let starý common rail se šesti vstřiky. Jak dlouho vydrží? Budu trochu pesimista a budu předpokládat, že dva během prvního roku dáte, takže jsme celkem na dalších 10.000Kč. Nebo je necháte v první řadě jen pročistit? Počítejte kolem 4.000 až 5.000Kč za všechny. Že se Vám něco nezdá na řízení? To budou asi jeho příčná táhla, jezdit se s tím dá, ale jeto otrava a navíc to degraduje jízdní vlastnosti, dáme obě za 2.000Kč. Bouchá Vám něco zpod vozu při podřazení? Hm, asi uložení diferenciálu, nebude to tolik finančně bolet, ale auto musí do servisu.

Samozřejmostí je znovu olej a veškeré filtry, celkem kolem 3.000Kč. Taktně pomlčím o dvouhmotovém setrvačníku. Počínající rez pátých dveří, kapoty a prahů neřešte, to je čistě estetická záležitost a na autě je na pár let ježdění ještě železa dost.

Sečteno podtrženo to máme bratru za 45.000Kč na servisu plus nafta plus pojištění během prvních pár desítek tisíc kilometrů. A nezáleží to bohužel ani tak na Vás, jako na tom, jak se k vozu choval první a první a první a další první a první majitel vozu v ČR před Vámi. A trošinku na tom štěstíčku, jak zase brzo uslyšíme od našich repre. Tak to určitěěě.

Ale pokud to pojede, bude to panečku jiná jízda než ve Fábii, o tom žádná.

Tím se dostáváme k Vašemu stávajícímu vozu. Můžete si o něm myslet, že je to šmudla (já si to s dovolením budu kdyžtak myslet i za Vás), ale je to šmudla v dobrém slova smyslu. Machrindex sice pod rozlišovací úrovní spolužáků, ALE. Pokud budu trochu fabulovat (jakože si vymýšlím, ale dělám to nenápadně), tak si troufnu říct, že svou Fábii máte za tu dobu, co ji provozujete, přečtenou, víte, jestli byla kradená (asi ne), bouraná (fandím Vám, aby ne), víte, kdy jste pod ní naposledy vlezl, abyste povolil výpušťák na olej a víte, že vlastně celkem obstojně jede, že nežere a že celkově vzato v ní není schovaná ani polovina háčků, které se skrývají v tom nablýskaném bavoráku, o němž se Vám poslední dobou zdává.

Škoda FabiaA podle mne vo tom to ve Vašem případě je. Máte doma slušné auto, které má před sebou ještě několik let relativně bezproblémové služby a pokud to není páteční kus, tak bych si jej klidně ponechal. Koupě novějšího vozu má jedno kouzlo, které zvláště mladí lidé bez urážky (sám se k nim počítám) nevidí. Dá se v 99% případů odložit. Neodolatelná nabídka? Pche, za pár měsíců bude jiná a lepší. A na Vašem místě bych si na ni počkal, pokorně projížděl všechno, co Vám přijde pod ruku a tříbil si vkus a očekávání toho, co chci. A toho bavoráka jako nástupce Fabie vůbec nemusíte pouštět z hlavy, jen bych počkal, až Fabii trochu víc dojedete, a šel do benzínu. Při nájezdu maximálně 20.000km jej uživíte za podobné peníze jako tu uvažovanou naftu.

PS: Ve Vašem věku se okouší i jiné věci, než auta...Auta začněte střídat až...(zbytek si nechte dopovědět od otce/strýce...)

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist