Doporučíte čtenáři Chrysler PT Cruiser? (doplněno o odpověď redakce)

Zdravím, mám zájem o koupi Chrysler PT Cruiser 2,0 (r.v.2000) benzín. Má pěkný retro styl, který se mi líbí. Jaký na něj máte názor?
PORADNA, 20.02.12 | 12:00
hodnocení článku 3.0 b / 8x
vaše hodnocení: 0 b.

Zdravím, mám zájem o koupi Chrysler PT Cruiser 2,0 (r.v.2000) benzín. Má pěkný retro styl, který se mi líbí. Nevím jak je to s jeho kvalitou ve srovnání vozů Opel Zafira 1,8 16V (r.v.2000), Renault Scénic 2,0 16V (r.v. 2000).

Prosím o Váš názor na toto auto v diskusi. Díky, Martin Křída


Odpověď:

Chrysler PT Cruiser (2.0 DOHC) 
Benzínový dvoulitr nepotěší výkonem ani spotřebou. Mezi ojetinami však tato motorizace převažuje.
Hned úvodem Vás zklamu, jelikož začnu Vámi vybranou pohonnou jednotkou. Dvoulitrový zážehový čtyřválec s rozvodem DOHC a vícebodovým vstřikování je po stránce výkonu naprosto nedostačující, stejně tak po stránce spotřeby, která není zrovna optimální (10-11 l/100 km). Navíc musíte počítat každých 90.000 km s výměnou rozvodového řemene a kladek (cca 15.000 Kč).
Pokud tedy toužíte po „retro Chrysleru“, doporučím Vám překvapivě diesel 2,2 CRD s výkonem 89 kW, který pochází od sesterské automobilky Mercedes-Benz (z modelu 220 CDI). V PT Cruiseru se tento diesel však objevil až v roce 2002 a je zde l uložen napříč. Vstřikování Common Rail od firmy Bosh je spolehlivé, stejně tak rozvody poháněné bezúdržbovým řetězem. Zřídka se vyskytují problémy se vstřikovači nebo ventily vysokotlakého čerpadla. Dieselový čtyřválec na tom není špatně ani po stránce spotřeby.
Chrysler PT Cruiser (2,2 CRD) 
Diesel je na tom lépe, pozor ale na klasické závady vznětových jednotek ve formě vadných vstřikovačů, nebo palivových čerpadel.
PT Cruiser ve srovnání s evropskými modely není příliš odolný. Největším problém představuje zadní náprava, která je po 50.000 km často na odpis. Odolnost tzv. Wattova přímovodu je mizerná a rychle vznikají v čepu vůle, které se projevují klepáním. Vůle vykazuje i přední náprava na spojovací tyči řízení. Opotřebením vnitřního kulového kloubu dochází ke klepání, které se již přenáší do řízení. Výměnu jednotlivých dílů nelze provádět, je nutné měnit celou tyč řízení i s převodkou. Často také dochází k nadměrnému opotřebení silentbloků spodního příčeného ramena, které se projevuje hlukem a směrovou nestabilitou.
U PT Cruiseru si rovněž dejte pozor na to, zda nebyl dovozen z USA. Zámořské verze pak mohou mít problémy projít STK (nápovědou mohou být například zpětná zrcátka, které nelze sklopit). Upozornění si také žádá palubní počítač, který ne zrovna přesně ukazuje kilometrový dojezd (zejména pak, pokud je v nádrži málo paliva).

Oproti tomu osmnáctistovka v Zafiře je jiné kafe. Je pružná, ráda se vytáčí a celkově poskytuje plně odpovídající dynamiku, přičemž spotřebu lze udržet ve všech jízdních režimech do deseti litrů a je pro Zafiru nejlepší volbou. Pozor si dejte u nejmladších Zafir, kde je nutné provést výměnu rozvodového řemene po 60.000 km včetně kladek. Lepší volbou jsou tak mladší ročníky (1.8i 16V od roku 2000), nejlépe pak ty po modernizaci v roce 2003. U těch Opel zapracoval a již tolik nevržou sedadla. Osmnáctistovka produkovala nejdříve výkon 85 kW, od roku 2000 pak byla posílena na 92 kW.

Dvoulitr ve Scénicu z roku 2000 nemohu stejně jako u PT Cruiseru doporučit. Do roku 1998 Renault do Scénicu montoval osmiventilového dvoulitry, ty však děsí vysokou spotřebou paliva a hlučností. Novější dvoulitr s šestnáctiventilovým rozvodem DOHC pro změnu více zlobí (přestávají fungovat hydraulická zdvihátka ventilů, což má za následek vyšší hlučnost a opotřebení vačkové hřídele). Pokud tedy chcete Scénica, doporučuji benzínovou šestnáctiventilovou šestnáctistovku o výkonu 79 kW, která je osvědčená.

Autor: Petr Šikl

PS: Redakce děkuje všem, kteří se od soboty zapojili do diskuse a snažili se našemu čtenáři poradit formou konkrétních poznatků a zkušeností.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist