Druhé auto s minimálními náklady do 60 tis. Kč.

DotazDobrý den,
sháním druhé auto do rodiny, na ježdění do 15 km, s tím že hlavně bych chtěl minimální provozní náklady. Asi něco s malým benzinovým motorem aby se rychle zahřál. Co doporučíte?

Děkuji
Filip
PORADNA, 02.04.09 | 12:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.


Odpověď

VW PoloPokud mám vycházet z požadavků pana Filipa, nebude doporučení příliš složité. Zvolil jsem výhradně modely s možností výběru tří i pětidveřové karoserie, osmiventilovými benzíny do objemu 1200 ccm, slušnou spolehlivostí a minimálními náklady na servis a provoz. Vhodnými kandidáty by mohli být například VW Polo, Fiat Punto, Citroen Saxo a Opel Corsa..
VW Polo 3. generace vyráběný v letech 1994 – 2001 (1999 – facelift), byl vždy vzorem kvality což je znát. Zde bych doporučil malý, leč čilý benzínový motor 1,0 37kW (od 1997). Jde o jednu z nejlepších pohonných jednotek Pola. Na svůj objem disponuje dobrou dynamikou (151km/h, 0-100 za 18,5s), tichým a kultivovaným chodem, slušnou průměrnou spotřebou (5,9l/100km) a provozní nenáročností. Do nejvýraznějších plusů pak patří výborná spolehlivost (TÜV – nadprůměrně spolehlivé), kvalitní dílenské zpracování, prostor a pohodlí pro cestující, nízká spotřeba paliva, malá ztráta hodnoty a tuhá karoserie s velmi dobrou pasivní bezpečností. Na svou dobu šlo o vskutku vyspělý vůz. I ten měl ovšem své neduhy, které příliš netěšily. Za ty nejvýraznější bych zmínil „protivnou“ kontrolku dálkových světel. Svítila příliš intenzivně a zbytečně unavovala oči řidiče. Přední světla naopak svítila nevalně. Na úkor velkorysosti prostoru pro posádku nabízel zavazadelník vcelku málo místa (260 l / 590 l - po sklopení zadních opěradel). Řízení bez posilovače nebylo zcela ideální a ani spolehlivé. Bylo málo strmé, bez dostatečné zpětné vazby a navíc se v něm objevovaly vůle. Zde se závady týkaly především prasklého rozvodového řemene (neměl předepsán interval výměny výrobcem), ovládacích motorků centrálního zamykání a stěračů, zapalování, prasklého lanka spojky s vůlí v pedálu, zablokovaného imobilizéru a opotřebení mechaniky řazení. Problémy s dostupností servisu nečekejte, ceny dílů jsou levné až průměrné. Doporučený model:. 5D 1,0 37 kW, od r. 1998 se servem

Fiat Punto IFiat Punto první generace (1993-1999) , nástupce legendárního Una svou štafetu přebral vskutku důstojně a automobilce Fiat zajistil notnou dávku potřebných bodů pro boj s konkurencí.
Z celé palety motorizace doporučuji vzájemně si podobnou osvědčenou klasiku, benzíny 1,1 40 kW a 1,2 44kW, a to především pro svou jednoduchost a „nezničitelnost“. Velice se na nich nemá co pokazit. I při přetržení rozvodového řemene (int. výměny 120 tkm) nedochází k destrukci motoru, neboť ventily a písty na sebe nedosáhnou. Oceníte i nadprůměrnou „čipernost“ v městském provozu (16,5s 150km/h resp. 14,5s a 160km/h), slušnou spotřebu (1,1 – 6,4 l/100km; 1,2 – 6,2 l/100km) a provozní nenáročnost. Ve většině případech stačí k bezvadnému běhu pravidelně měnit olej (10W-40 po 20tkm), popřípadě svíčky a filtry. Pokud ale přeci jen motor vykazuje závadu, mohlo by se jednat o přehřátí motoru vlivem defektní vodní pumpy, která bohužel není tak spolehlivá jako samotný motor. Co do plusu bych zviditelnil výbornou, až nebývalou prostornost pro posádku i zavazadla (270 l resp. 630 l), vyšší posed který přispívá k pohodlnějšímu nastupování a lepšímu výhledu, který je i tak výtečný, díky velkému prosklení. Punto překvapí i příjemnými jízdními vlastnostmi a brzdami, na svou dobu skvělou pasivní bezpečností a v neposlední řadě velmi nízkou cenou většiny náhradních dílů a servisu. K nejčastějším neduhům pak patří horší dílenské zpracování (zejm. do roku 1997), vrzající plasty v interiéru, bez posilovače málo strmé a tuhé řízení a hluk od podvozku. Závady se nevyskytují až tak často, ale když už se něco pokazí, Punto většinou zůstane stát. Při koupi Punta doporučuji poohlédnout se po modelu s minimální elektrickou výbavou. Ta je často zdrojem zrádných poruch. K dalším dochází i na dobíjení, spínací skříňce a imobilizéru. Pozor si dejte na časté vůle přední nápravy, především vlivem vadného uložení (do r98) a korozi která napadá zejména kapotu, lemy blatníků a výfuk. Především zadní díl koroduje závratnou rychlostí. V základu je Punto pro svou jednoduchost mechanicky spolehlivé. Doporučený model: 5D od r.1998, 1,2 44 kW vybavené servem a bez el. výbavy.

Opel Corsa BK dalším zajímavým vozům této kategorie patří bezesporu Opel Corsa B 1,2 33 kW (1993-2000) a Citroen Saxo 1,0 33 kW, 1,1 37,40,44 kW (1996-2004). Opel vyniká líbivým designem, příznivými cenami náhradních dílů, slušnou pasivní bezpečností, dobrými jízdními vlastnostmi i prostorností (5D – 280 / 515 l) a nízkou spotřebou paliva (6,0 l/100km). Saxo boduje lepší pružností, komfortem pérování, odhlučněním, na svou velikost slušným zavazadelníkem především díky úsporné zadní nápravě (280 l / 664 l), prostorností interiéru pro čtyři dospělé, spolehlivostí (TÜV – nadprůměrně spolehlivé) a solidní dynamikou již základní motorizace(149km/h, 19,1s). K neduhům Saxa patří nevalná bezpečnost, méně kvalitní dílenské zpracování, viklající se sedačky, nepřesné řazení, těžké ovládací síly bez posilovače a příliš měkké sedačky. U Corsy B se setkáváme s kolísavou kvalitou produkce, těžším řízením bez posilovače a výrazně nevalným výkonem (1,2 33kW - 145km/h, 20s). U Opelu čekejte závady v podání nepravidelného běhu motoru, opotřebených synchronů, závad zapalování, úniku oleje motoru, opotřebených poloos a ložisek předních kol. Ceny náhradních dílů jsou velmi dobře dostupné stejně tak i servis. Mile překvapí i nízké ceny. Zde je na tom Saxo o něco hůře. Ceny náhradních dílů jsou průměrné až dražší. Servis je dostupný méně, i když stále dobře. Potrápit pak umí imobilizér, lambda sonda a reostat ventilátoru. Další závady se týkají vůlí zadní nápravy (torzní tyč) a zavěšení předních kol, tekoucí brzdové válečky, rychle opotřebené brzdové ústrojí, vadné dobíjení díky povolenému klínovému řemenu nebo celkovému selhání alternátoru a poruchy řazení. Doporučené modely: Saxo 1,1 44 kW 5D od r. 1999, Corsa 1,2 33 kW 5D od r.1997.
Corsu lze doporučit i s moderním benzínovým tříválcem 1,0 12v 40 kW, který se objevil po modernizaci (r1997). Poměrně výkonný (150km/h), pružný (18s) a velmi úsporný agregát (5,8 l) s nejnižší sazbou povinného ručení dělá z Corsy atraktivní vůz. Zde je ovšem potřeba hlídat hladinu oleje, který ráda „mizí“ a zvyknout si na neobvyklou zvukovou kulisu tříválce.
Citroen SaxoNa hraně šedesáti tisíc můžete sehnat Polo stejně tak Punto v novém kabátě (Punto 2, Polo 4), nicméně je lepší se poohlédnout po starším modelu. Cena totiž většinou odpovídá získané kvalitě.
Celkově… Polo ve třídě malých vozů představuje právem první jakost, což se ale také projeví v ceně. Má malý kufr a většinou chudou výbavou. Punto je levné s ještě levnějším servisem, solidním motorem a spoustou prostoru. Ovšem napadá jej nejen koroze, ale i závady. Když už se něco pokazí, může to Punto pěkně potrápit. Saxo vypadá malé zvenčí, ale překvapí skvělým prostorem uvnitř. Bude vás hýčkat pohodlím, zato servis bude z této čtveřice nejméně výhodný a také se připravte na problémovou zadní nápravu. Corsa je líbivá, dostupná s dobrými cenami dílů, dobře řešenou 5D karosérií, velmi úsporným, leč nevýkonným motorem 1,2.
U všech těchto vozů z prvních let výroby v základu nenajdete téměř žádnou výbavu. Pokud si ale připlatíte, u všech můžete získat i klimatizaci. Tip: Hledejte modely se servem.
Ceny brzdových sad čítající kotouče a desky, jsou u všech výše uvedených podobné, a to přibližně 2000,- . Za sadu rozvodů zaplatíte zhruba 1000 – 2000 korun, za motorový olej s filtrem 1000,- mnohdy včetně výměny.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist