Elektrická okna – kde si dát pozor na prsty?

S klasickými stahovačkami se setkáváme stále méně, zůstávají pouze v základních verzích malých aut. Naopak elektricky ovládaná okna se stala standardem. I proto ÚAMK otestoval, jak jsou na tom auta s elektrickými okénky ohledně bezpečnosti proti přiskřípnutí. Výsledky vás možná překvapí.
AKTUALITY, 20.08.15 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Myslíte, že nová auta, plná všelijaké elektroniky, nedovolí, aby se vám při ovládání oken mohlo něco stát? Omyl, týká se to pouze vozů, které mají automatické zavírání okna, jež reaguje na jeden dotyk. V tomto případě je systém doplněn o pojistku, která při kontaktu s pevnějším předmětem okamžitě zareaguje. Jakmile čidlo zjistí odpor materiálu - asi podobný, jaký vytvoří prsty člověka, okno okamžitě sjede dolů a zastaví se. Člověku by tedy nemělo ublížit. Měkčí materiál, jakým byla v testu například papírová krabička, okno u řidiče zcela rozmáčklo.

Elektrické ovládání oken Jak by asi dopadla křehká ručka dítěte? Mezinárodní norma hovoří o tom, že tlak okna by neměl být vyšší než 100 N, tedy rovnající se 10 kg. Podle měření, která provedl německý ADAC, byly mezi 64 testovanými vozy i výjimky, které tlačily okno silou až 300 N, tedy 30 kg. Naopak nejmenší tlak okna činil jen 50 N, tedy 5 kg. Správně reaguje a prsty vám neskřípne například Škoda Octavia Combi II. generace, Audi A4 Variant, Passat Variant, Ford Mondeo, Škoda Yeti, Hyundai i20 a Hyundai i40 i Škoda Rapid.

Co situace, kdy sami držíte stisknuté tlačítko zavírání okna? Obvykle se to týká zavírání oken zadních dveří, kde nejčastěji převážíme naše nejzranitelnější – děti. Test ÚAMK ukázal, že ani jeden z 64 testovaných vozů neměl pojistku proti přivření u elektrického ovládání na zadních oknech a doporučují při ovládání zadních oken mimořádnou opatrnost.

Kontrolovány byly vozy od kategorie mini, jako například Citroen C1, Fiat Panda, Hyundai i10, přes malé vozy jako Ford Fiesta, Honda Jazz, Renault Clio. Dále automobily nižší střední třídy jako: Dacia Logan, Mazda 3, Subaru Impreza, vyšší střední třídy jako Mercedes E Coupé až po SUV – Jeep Cherokee, Mitsubishi Outlander atd.

Na okně řidiče byla pojistka ve 41 případech z 64 testovaných vozů, na spolujezdcově jen ve 3 případech a na zadním jen v jediném voze."na prvním místě je spokojený čtenář"
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist