Existuje celoročně použitelné a přitom zábavné auto?

Čtenář si chce pořídit auto pro každodenní ježdění. Ovšem při jízdě se nechce nudit a motor by měl mít dostatek výkonu. Po jakém voze má sáhnout při cenovém limitu 150 tis. Kč?
PORADNA, 31.08.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
BMW Řada 3, Alfa Romeo 156

DOTAZ: Dobrý den. Chtěl bych od Vás poradit. Hledám auto do 150 tis. Kč, které bude mít min. 170ps, max. 6 válců, bude zábavné,rychlé a celoročně použitelné. Bude to benziňák nejlépe s atmosferickým motorem. Země původu nerozhoduje. (Redakce: V původním dotazu v týdenní anketě "Poraďte si" se nám ztratila informace o cenovém stropu 150 tis. Kč, omlouváme se).


ODPOVĚĎ:

Váš výběr většího atmosferického motoru je v cenové hladině do 150tis rozumnější volbou, než se na první pohled může zdát. Tedy pokud nenajedete třeba 50 tisíc kilometrů za rok nebo nejezdíte jenom po městě. Tahle auta po bazarech často hrají úlohu ležáků a krčí se s nízkou cenovkou po boku svých dieselových kolegů stejného typu s gigantickými kilometrovými nájezdy či dokonce po boku svých kolegů méně vybavených a maloobjemových. Přitom spotřeba není u mnohých z nich tak strašidelná, jak by si mohl leckterý řidič „jednatrojky“ myslet. Hlavně mimo město a při svižnější jízdě se rozdíl oproti „slabčákům“ hodně stírá. Ovšem nutno uznat, že je to hodně o citu řidiče pro auto, řazení a stylu jízdy. A navíc tahle auta jsou spolehlivá.
Píšete, že je Vám jedno, ze které části planety bude předmětný automobil pocházet. Vezmeme to ale pro pořádek právě podle zemí. USA bych vypustil. Ano, když se řekne velký atmosferický motor, vybaví se nám Amerika, ale nenapadá mě nějaké auto „Made in USA“, které by splňovalo Vámi zadané definice. Přesouváme se do Asie. O Korejcích se nebudeme bavit a co se týká Japonců, napadá mě toho fakt málo. Co zkusit Mazdu 6 s motorem 2.3? Nevypadá špatně, ale pravý odvaz je až oturbená verze 4x4. Jenže to už jsme někde jinde. Pojďme tedy na starý kontinent.
Anglie? Vybavuje se mi Jaguar X-Type, ale to je kromě toho, že docela dobře vypadá, docela divné auto. Má špatné reference z tolika zdrojů, že to nemůže nebýt pravda. A „Frantíci“? Jsou příliš „vyměklí“, spíše pohodlní a zábavnost se nedostavuje. Peugeot 205GTI a pár podobných auťáků zůstává legendami, ovšem let dávno minulých. Jdeme na sever, do Švédska. Volvo je spíš solidní, ale pokud se Vám líbí, upozorňuji na vynikající auta s benzínovými pětiválci. Jsou zábavnější, než vypadají, jsou kvalitní a nekradou se. A co se týče Saabu, ten je bohužel mrtev. Zbývá Německo a Itálie. A tam si konečně vybereme.
Slunná Itálie miluje auta a sportovní zvlášť. Jenže na ta opravdu ikonická nedosáhneme a navíc rozhodně nejsou celoročně použivatelná, takže budeme vybírat níž. Fiat je příliš obyčejný, a i když jsem toho mínění, že vyrábí lepší auta, než si lidé myslí, do našeho výběru se nedostane. Ovšem Fiat není jenom značka Fiat. Tenhle koncern vlastní i další výrobce. Jenže sesterská Lancia nám také nic v daných mantinelech nenabízí. Naštěstí je tady další značka koncernu Fiat. Alfa Romeo! Ta automobilka má heslo „Cuore Sportivo“. To znamená „sportovní srdce“, takže jsme na správné adrese. Zástupy lidí v autech z koncernu VW ohrnou nos, ale pravda je, že Alfy mají šmrnc, eleganci, design nesvázaný jen účelností a ergonomií a skutečně zábavné a točivé motory, pěkně dramatické palubovky a sportovní sedadla. Jistě, nejsou to auta, která ovládají žebříčky spolehlivosti, ale to se dá prominout vzhledem k nižší pořizovací ceně ojetin. A hlavně: Když sednete do pěkné Alfy, nastartujete a po chvíli prošlápnete plynový pedál, rozbuší se Vám srdce.
A teď tedy pojďme do Německa. Industriální velmoc vládne automobilovému průmyslu a je zde několik značek, které navíc ovládají dceřiné automobilky v dalších zemích a mají spoustu filiálek po celé Evropě a vlastně na světě. Nejméně prestižní německou značkou je Opel. A u něj není, vzhledem k Vašim kriteriím, moc extra co vybrat. Kdysi Opel vyráběl několik zábavných rodinných aut a motor 2.0 16V 110kW byl na přelomu osmdesátých a devadesátých let opravdovým trhákem. Jenže pak začaly přidušené motory "Ecotec“ a dnes už má podle mě celá produkce od zábavnosti hodně daleko. Samozřejmě, že vyrábí i výkonné verze svých cestovních aut, ale je to celé takové úporné. Opel opustíme a přejdeme k Fordu. Tam je situace podobná, přičemž Fordy jsou podvozkově vyspělejší než Opely a definici zábavného a rychlého auta pro celoroční využití pro mě beze zbytku splňuje Ford Focus ve svých vrcholných specifikacích. Musíte ale koukat na cenový limit 150tisíc a to bude starší kousek. Pravděpodobně zachovalý fešák ST první generace. A koncern VW? Roli aut se sportovním šmrncem tam má hrát Seat, ale daří se mu to všelijak. Zbytek produkce jsou neslané nemastné variace na několik společných podvozků a motorů. Vysoká kvalita a účelnost za rozumné peníze jsou základem mohutných prodejů a jistě bychom po chvíli pár aut našli. Ale Vámi požadovaná zábavnost je snad u VW tabu. A prémiové modely Audi jsou trošku dražší, ale právě tam by se snad dalo vybrat. Co třeba A4? Přejdeme do Stuttgartu. Mercedes-Bez nabízí širokou škálu velkých atmosférických motorů, ale vozidla jimi vybavená jsou vesměs klidnější a solidní. Ovšem vyvážená a elegantní třída C se šestiválem by nebyla od věci. Takže zkuste popřemýšlet. A ani mercedesácké kompresorem přeplňované čtyřválce nejsou špatné. V otáčkách mají krásný zvuk doladěný jekotem kompresoru. Mně se líbí CLK. Ale pěkný kus v manuálu a s automatickou klimatizací budete chvíli hledat. A navíc nevím, co je pro Vás právě ta celoroční použivatelnost. Kupé je v pohodě, dokud nemá převzít roli rodinného auta. A tak zbývá BMW. A je to tady! Trefa! Ta firma má v popisu práce vyrábět zábavná auta pro každý den a dělá to nejlépe na světě. Když k tomu přičteme fantastické řadové šestiválce a nekompromisní kvalitu, jsme doma. Kupte si BMW. S Vašim rozpočtem to bude pravděpodobně pěkná E46. Jedna z posledních a se šestiválcem, který bude bohužel díky evropské emisní hysterii za pár let jen krásnou vzpomínkou. Karoserii nechám na Vás. Já bych chtěl kupé, ale nevím, co přesně potřebujete. Pozor na korozi a kousky po haváriích, ale naštěstí je z čeho vybírat.
Ono to asi vypadá, že jsem v předchozích odstavcích šmahem odsuzoval jednotlivé výrobce, nebo celé země. Ale já postupoval podle zadání. Téměř každý z nich nabízí pro své sedany, hatchbacky a kombíky nějakou vrcholnou verzi se silným motorem. Ta auta si budou parametrově podobná a budou za pěkné peníze a většinou i v celkem dobrém stavu a s rozsáhlou výbavou. Ale jejich vyjmenováváním bych tu zbytečně strávil kus života. Nakonec bychom stejně dospěli k tomu, co Vám řekne většina lidí, co se mezi auty pohybují. A to sice, že pokud chcete spojení zábavy a přitom auto na každý den, kupte si BMW. Nejlépe trojku. A já dodávám: Jestli chcete těch emocí trošku víc a mladší auto za stejné peníze, tak pokud překousnete nižší image a trochu přivřete oči nad kvalitou, kupte si klidně Alfu. Takže BMW nebo Alfa. Pokud tedy nepotřebujete čtyřkolku, to by pak mělo být Audi anebo Subaru, ale to už bychom museli začít hledat alternativy a odpovědi na různá „kdyby“ a náš výčet silných sedanů a hatchbacků by nebral konce. A to nemáme zapotřebí, dokud je v bazarech dost trojkových bavoráků a Alf 156 nebo 159.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist