Extrém downsizingu: 200 kW z litru

Volkswagen se nedávno pochlubil svým extrémním tříválcem. Litrové TSI prý dává až 200 kW výkonu. Lze jít ještě dál?
AKTUALITY, 12.08.15 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.

Pro začátek si připomeneme, co je to downsizing. Jedná se o zmenšování zdvihového objemu motorů, případně také počtu válců, při zachování stejných výkonových parametrů a zároveň nižší spotřebě paliva. Té se dosahuje různými úpravami na pohonných jednotkách, nejčastěji přeplňováním.

Downsizing je v kurzu a výrobci jako by se předháněli, který z nich navěsí na miniaturní motor víc turbodmychadel, kompresorů a podobně. Jeden z vrcholů představil Volkswagen se svým extrémním tříválcem. Výkon 200 kW – číslo odpovídající dříve hodně dobrému šestiválci s objemem přes tři litry, inženýři ve Wolfsburgu však této hodnoty dosáhli s „nafoukaným“ litrovým tříválcem TSI. Mimo klasického turba mu pomáhá elektrický kompresor a podle slov výrobce byla čerpána technika ze seriálu závodů WRC. Neméně působivá je i hodnota točivého momentu dosahující 270 N.m – to opět odpovídá zhruba třílitrovému benzínovému šestiválci s atmosférickým plněním.

VW 1.0 TSI 200 kW Podle Volkswagenu se motor nedostane do sériové výroby, ale má být pouze demonstrací možností současné techniky. Není tedy vyloučené, že se s ním někdy v budoucnu setkáme pod kapotou nějakého koncernového vozu. Možná bude mít ještě větší výkon.

Každého alespoň trochu znalého motoristu napadne otázka, k čemu tyto motůrky dohnané do extrémů vlastně jsou? Ať už jsou motoráři šikovní jakkoliv, dá se očekávat, že při využívání jeho potenciálu bude spotřeba nejméně dvouciferná, a pokud se k downsizingu přidá neméně „moderní“ cost-cutting (snižování nákladů), jsou na místě i obavy o životnost pohonné jednotky.

Zajímavost – srovnání tabulkových a reálných spotřeb

Zahraniční společnost Emission Analytics provedla průzkum, ve kterém srovnává rozdíl mezi spotřebou paliva uváděnou automobilkami a tou z reálného provozu. V každé objemové kategorii bylo mezi sebou porovnáváno 500 automobilů. Výsledky hovoří jasně – čím menší motor, tím větší rozdíl mezi tabulkovou a reálnou spotřebou. Heslo „objem ničím nenahradíš“ mnohdy platí.

Konkrétní výsledky si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Objem motoru (litry)

 

Rozdíl mezi papírovou a reálnou spotřebou paliva (%)

 

Průměrná spotřeba paliva (l/100 km)

 

0-1

 

-36

 

7,4

 

1-2

 

-21

 

6,1

 

2-3

 

-15

 

6,3

 

3-4

 

-14

 

7,8

 

4-5

 

-15

 

11,3

 

5 a více

 

-1

 

12,3

 

Průměr

 

-18

 

7,8

 "na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist