Felicia nebo Golf III jako auto pro studenta?

Dotaz

Dobrý den,
prosil bych o radu, jaké auto by jste doporučil studentovi pro každodenní použití. Rozhoduji se mezi Felicií (1.6 popř 1.3) a Golfem třetí generace nejlépe TDi. Hlavně by mě zajímala cena náhradních dílů, spotřeba a nejčastější vážnější poruchy těchto dvou aut. Předem děkuji za odpověď.
PORADNA, 06.06.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Škoda Felicia

Odpověď

Škoda Felicia po 200tis. km.Dobrý den,

každý student řeší určitě hlavně finance. První výdaj je při pořízení vozidla. U Škody Felície je cena za motorizaci 1,3 a 1,6 obdobná. Verze 1,6 bez posilovače řízení je levnější, ale zaparkování je zákonitě těžší. Výkon 55kW u 1,6 je samozřejmě zajímavější z hlediska akcelerace, byť vzhledem k litinovému bloku je motor výrazně těžší, což se projeví v zatáčkách.

Co se týká nejnižších provozních nákladů, zcela jistě se dá doporučit motor 1,3i 50kW MPi. První Felicie sjely z výrobního pásu v roce 1994, v roce 1996 byl modernizován motor na vícebodový vstřik – MPi. Mnoho motoristů potrápila zapalovací lišta, která na začátku stála skoro 8000 Kč a tudíž výměna byla dosti finančně náročná. Problémy se časem vyřešily a navíc cena náhradního dílu výrazně klesla. Oproti šestnáctistovce ale nikdo neřeší rozvody, je zde řetěz, který se mění až v případě klasického rachtání volných rozvodů. Rozvodová sada je za minimum a výměnu zvládne každý kutil. Výměna rozvodového řemene u motoru od VW je podstatně dražší a náročnější. Takže opět plus pro 1,3. U této motorizace lze vybírat ze slabší verze 40kW a silnější verze 50kW. Rozdíl ve výkonu se ale někdy špatně rozpoznává. Dobře zajetá 40kW jede lépe než špatně zajetá 50kW verze. Takže je lépe nejdříve vybrat stav a potom pořádně projet.

TIP: PORADNA: Kombi do 70.000 Kč pro studenta

Škoda Felicia po 200tis. km.Cena náhradních dílů u Felicie je více než příznivá. Za 5000 Kč se dá repasovat přední náprava a všechny čtyři tlumiče, u jiných aut to je i dvakrát více. Zadní díl výfuku se v akci nějakého prodejce dá pořídit i pod 500 Kč. Klasickou bolestí je ale koroze pátých dveří. Je to opravdu častý nedostatek, koroze nad plastovou lištou a hlavně pod ní je rozšířena i nad těsnící gumou zadního okna vně i uvnitř. Bohužel se na zadním okně sráží voda a způsobí zkázu, která je finančně dost nákladná. Při dnešní ceně lakování vodou rozpustnými barvami jenom oboustranný lak stojí více jak 4000 Kč. A náhradní dveře? Ideální je koupě na vrakovišti – nižší cena, ale bohužel patří mezi nedostatkobvé zboží. Doporučuji tedy vybírat kusy bez výraznější koroze zadních dveří, nebo při koupi nezapomenout započítat do nákladů jejich opravu, či výměnu.

Pokud myslíte, že ušetříte na dieselové verzi, rovnou píšu že neušetříte. Je to pouze zdání. Motor 1,9D sice má nízkou spotřebu, ale to je první a poslední výhoda provozních nákladů. Nesporným záporem je tíha motoru a s ní se není schopna vypořádat choulostivá přední náprava. V městském provozu odchází tedy náprava po velmi krátké době. Dalším mínusem je vysoká sazba pojištění odpovědnosti vozidla a vyšší cena servisu – opět výměna rozvodového řemene. Souhrnem - dieselová (původně myšlená úsporná verze) není zas tak úspornou jakou se zdá.

VW Golf IIINaopak VW Golf III s motorem TDi je určitě jeden z nejúspornějších modelů ve své třídě. Má nezapomenutelné charisma, které provází i předchozí generace. To má bohužel druhou negativní stranu mince – stává se i po letech častým terčem nenechavců, zvlášť pokud je v pěkném stavu. Nestačí ani to, že si někteří majitelé sundávají označení motorizace. Navíc za pěkného Golfa dáte také pěkné peníze. Náhradní díly jsou také dražší než na Felicii.

Zkrátka pokud budete opravdu hledat nejnižší pořizovací a hlavně potom provozní a servisní náklady, je dobré zakoupit pěknou zachovalou Felicii s motorem 1,3 50kW MPi, kterou za pár let, pokud její technický stav zůstane pouze průměrný, máte šanci prodat za dobrou cenu.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist