Ferrari 458 Spider - Adrenalin pro dva (a golfový bag)

Neuplynul ani měsíc od představení žhavé novinky Ferrari 458 Spider na autosalonu ve Frankfurtu a my jsme dostali možnost jej otestovat. Přímo na jeho domácí půdě - na klikatých silničkách mezi Parmou a toskánským pobřežím.
TESTY, 26.10.11 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ferrari 458

Ferrari 458 Spider 
Sedadla jsou čalouněna luxusní kůží, zároveň drží tělo v zatáčkách.
Ferrari 458 Spider je sourozencem před dvěma lety představeného modelu Italia. Nabízí stahovací pevnou střechu a na rozdíl od kupé má být zaměřeno na zákazníky, kteří si spíše než létání po okruhu raději užijí vyjížďky po Riviéře s větrem ve vlasech. Tomu také odpovídají nastavení, která technici na voze provedli. Zážitek z řízení obou vozů je tak citelně odlišný.
Ferrari vůbec poprvé ve své historii použilo pevnou skládací střechu u vozu s uprostřed uloženým motorem. To znamenalo nutnost nasazení jednoduchého a skladného mechanismu. Výsledkem je pozoruhodná střecha, která dokáže zmizet za hlavami cestujících během 14 sekund. Přitom je díky využití hliníku o 25 kg lehčí než látková. A dbalo se i na design tak, aby supersport vypadal skvěle s ní i bez.
Vozy se liší i zadní partií, která kvůli skládací střeše prošla nutnou proměnou. Zmizelo sklo, pod kterým mohli kolemjdoucí obdivovat osmiválec. Zakrylo ho pečlivě provedené víko, které svými tvary určuje aerodynamiku a posílá proudící vzduch nasávacími otvory k motoru či brzdám.
Interiér pro dva cestující zůstává prakticky nezměněn. Za sedačkami, které řidiče i spolujezdce pevně obemknou svými hranami, se skrývá prostor pro uložení jednoho golfového bagu nebo jiných zavazadel. Jinak lze využít i místo pod přední kapotou, kam se vejde i pár kufrů. Pozice za volantem je dokonalá, navíc palubní deska svým tvarem umožňuje perfektní výhled z auta ven. Ovladače jsou po ruce, automat nemá na nízkém středovém tunelu klasickou páku, ale tlačítka. Řadí se páčkami pod volantem.

Jedinečná symfonie

Ferrari 458 Spider 
Supersport na sebe poutá pozornost. Jeho tvary jsou funkční, zlepšují aerodynamiku.
K nastartování je potřeba otočit klíčkem v zapalování a stisknout červené tlačítko na volantu s nápisem ENGINE START. V tu chvíli motor zaburácí do trojice výfuků a vibrace projedou těly posádky. Jak bude probíhat jízda, je vždy na řidiči. Na pravé části volantu totiž najdete otočný ovladač, kterému v Maranellu říkají manettino. Volba pro klidnou projížďku má označení "wet". Auto v tomto případě nastaví podvozek na komfortní notu. Oproti kupé jsou s ním průjezdy po nekvalitním povrchu znatelně příjemnější. Režimy "sport" a "race" upravují nastavení elektronického diferenciálu E-Diff a stabilizačního programu F1-Trac. Veškerou elektroniku lze také vypnout, tedy pokud cítíte dostatek odvahy a zkušenosti.
Sešlápnutí pedálu vás pak pošle vpřed takovou rychlostí, že musíte zadržet dech. Osmiválec se totiž vytáčí velmi rychle a vysoko. Je schopen vyletět až do 9000 otáček. Po celou dobu vás přitom zahrne symfonií krystalicky čistého zvuku, který podporuje vzrušení z jízdy.
Přeřazení jej přeruší jen nepostřehnutelně, převodovka je totiž extrémně rychlá. Akcelerace může pokračovat. Za 3,4 sekundy je auto schopné se dostat z klidu na 100 km/h, maximum je 320 km/h. Při brzdění přes keramické brzdy zase můžete bleskově podřazovat, což motor odmění občasným "prásknutím" do výfuku. Technici dobře věděli, že řidič sundá střechu i kvůli tomu, aby si vychutnal úžasný zvuk motoru. Proto výfuky vyladili a v závěru tak Spider zní ještě lépe než Italia.

Jako ve formuli
Ferrari 458 SpiderSladění podvozku, motoru a chirurgicky přesného řízení je tak precizní, že vám jej zřejmě nedokáže poskytnout žádné jiné auto současnosti. Otevřené Ferrari se totiž do zatáček vodí neobyčejně přesně a díky ostrému převodu jen lehkým směrováním volantu. Auto není možné, chováte-li se při jeho řízení jako v běžném voze, dostat do jakékoli krajní situace. Je potřeba přehodnotit znalosti fyziky a chování jiných aut. Teprve pak se můžete se Spiderem dostat do zatáčky tak rychle, že začnete posilovat krční svaly, které musí bojovat proti bočnímu přetížení. Tento zážitek se začíná blížit svezení ve Formuli 1.
Stejně tak se tomu blíží i další zajímavé technologie na palubě. Například systém monitorující teplotu motoru, kol a brzd, kterou můžete kontrolovat na jedné z obrazovek. Za ideální situace mají komponenty zelenou barvu a počítač vyzývá: GO!. Přehřát se nám je nepodařilo ani po dvou hodinách brutální jízdy. Ferrari 458 Spider rozhodně není slabším odvarem Italie. Naopak, adrenalin z jízdy zvyšuje ještě lepším zvukem a možností vychutnat si motor i pohledy okolí v otevřeném voze. V Maranellu opět mají být na co hrdí.

Klady a zápory

+ zvuk a síla motoru

 

- horší výhled šikmo vzad

 

+ nastavení podvozku

 
 

+ variabilita elektroniky

 
 

+ dokonalé řízení

 
 

+ zajímavé řešení střechy

 
 

Většina zahraničních prezentací nových vozů probíhá stejně. Přes den jezdíte, večer máte možnost posadit se ke stolu s lidmi, kteří za vývojem daného vozu stojí. Při večeři v Parmě, kde jsem byl vyzkoušet Ferrari 458 Italia, jsem měl příležitost podebatovat s technikem, který má na starosti vývoj pohonných jednotek. A i když se jej přítomný PR manažer snažil pomalu brzdit, prozradil nám, že se hon za ekologií nevyhne ani této na tradicích lpějící značce. Jistě, už loni automobilka ukázala vůz, který využíval systém KERS aplikovaný zatím jen ve Formuli 1. Ten ovšem potřebuje elektřinu hlavně ke zvýšení výkonu. Ferrari se ale nebrání ani takzvanému full-hybridu, tedy spojení spalovací jednotky a elektromotoru, přičemž auto by mělo být schopné ujet nějakých 5 km čistě na elektrický pohon. Ferrari bez dramatického dunění atmosférického motoru? Zatím nepředstavitelné! Vývojáři ale mají řadu podmínek. Baterie, které by byly potřeba, jsou nyní zatím příliš těžké. Čeká se tedy na dobu, kdy jejich dosavadní hmotnost 200 kg klesne zhruba o polovinu. Technici chtějí obětovat oproti spalovacímu motoru maximálně 100 kg navíc. Hybrid bude sloužit i jako posílení výkonu. Zatím se prý uvažuje zhruba o roce 2017 nebo později. A to je ještě dlouhá doba na vývoj. Uvidíme, já ale Maranellu věřím, že ani pak jeho výtvory nepřestanou vzrušovat milovníky čistých jízdních zážitků.

technický popis
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4527
šířka (mm)1937
výška (mm)1211
rozvor (mm)2650
provozní hmotnost (kg)1430
objem zavazadlového prostoru (l)neudává se
motor
počet válců8
zdvihový objem (ccm)4499
max. výkon kw (k)/ot./min.425/570
max. kroutící moment nm/ot./min.540
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s3,4
max. rychlost (km/h)320
spotřeba
kombinovaná11,8
převodovka
typ převodovkyautomatická
počet rychlostních stupňů7
palivová soustava
palivoBenzín
objem nádrže (l)86
cena
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)188 250 (eur) bez DPH


Autor: iHNED
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist