Fiat Brava 1.2 16V - komplexní hodnocení majitele

Za solidní částku jsem získal velice pěkně vypadající vozidlo, levný servis, dostačující prostor a vzhledem k obsahu motoru i překvapující jízdní vlastnosti.
RECENZE UŽIVATELŮ, 04.03.10 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Fiat Brava
Značka:Fiat
Model:Brava
Typ:1.2 16V
Bližší označení:SX
Karoserie:liftback
Obsah motoru:1200
Palivo:benzín
Rok výroby:1999
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:98000
Najeto km nyní:128000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:1 a 1/2 roku
Průměrná spotřeba:6,8
Poruchy:Brzdový regulátor, podsvícení palubovky, čidlo teploty chladící kapaliny
Předchozí vozidlo:Škoda Felicia

Přestože často v okolí uslyšíte kritiku, jen když pronesete slovo 'FIAT' v jakékoliv souvislosti, nebyl pro mě výběr vozu po dosluhující Škodě Felicii žádným trápením. Fiat Brava vyhrál ve výběru vozu na plné čáře. Předchozí zkušenosti s vozy Fiat - Uno a Tipo, mě přesvědčily, že moje srdce patří italským vozům.

Jako většina řidičů, i já očekávám hodně muziky za málo peněz. Za solidní částku jsem získal velice pěkně vypadající vozidlo, levný servis, dostačující prostor a vzhledem k obsahu motoru i překvapující jízdní vlastnosti.
Fiat Brava je často skloňován v souvislosti s poruchami. Je na začátek nutné přiznat, že Vás potrápí drobné elektronické poruchy, zasekávání zámku, chatrná kvalita laku a odolnosti karoserie, ale přesto všechno musíme vozu přiznat, že se jedná o dobrý artikl mezi ojetinami.

Vzhled: Na první pohled Vás jistě zaujme klínovitý tvar karoserie s opravdu krásnými detaily, jako jsou zadní lampy a poměrně agresivně vypadající příď vozu. Touto auto má opravdu šarm a i po 11 letech, pořád vypadá moderně a progresivně.

Interiér: Můj vůz je již z první série faceliftovaných Brav což je znát předevsím v interiéru. Použity byly kvalitnější plasty, bohužel také v kombinaci s tvrdými a chatrně upevněnými detaily jako třeba kaplička přístrojové desky, která často povrzává. Nebyl by to Ital, kdyby jste při jízdě neslyšeli drnčení a rachocení interiéru. Přesto však interiér vypadá velice moderně, útulně a ergonomicky dobře zpracovaný. Oceňuji především výbavu: elektrické ovládání zrcátek, polohovatelný volant (bohužel ne v ose), výškově nastavitelná sedačka řidiče a klimatizace spolu s elektrickým ovládáním oken. Častou závadou je nestejnoměrná rychlost stahování obou oken, což se nevyhlo ani mému Fiatu.
Po součtu všech výhod i nevýhod na mě interiér stále dělá nadprůměrně dobrý dojem.

Motor: k mému překvapení v sobě 1.2 16V nese 82 koní. Je to opravdu znát, není žádným sprinterem, ale jakmile ručička otáčkoměru přejde přes cca 3200 otáček, cítíte ochotu táhnout a zrychlovat až do zásahu omezovače. Je opravdu velkým překvapením, jak si tento maloobjemový motor dokáže poradit s poměrně těžkým vozem. Pochválit musím zejména kultivovanost běhu a nízkou hladinu hluku. Průměrná spotřeba se vyznačuje hodnotou cca 6,8 L/100 km. O minimální spotřebu jsem se pokusil v létě v Rakousku. Výsledek? 5,47 L/100 km.

Podvozek: V první řadě je nutné zmínit, že podvozek není odolný proti opotřebení, což o sobě dává znát při přejezdu nerovnostmi, je potřeba počítat s dřívější výměnou tlumiču, přinejmenším horního uložení tlumičů po kratších intervalech. Vezmněme ale v úvahu, že zatáčky umí Brava projíždět s opravdu vynikající adhezí. Nezbývá mi, než podvozek opravdu pochválit.

Brzdy: JED! Opravdu, ovládání brzdného pedálu musíte nacvičit, brzdy jsou krajně ostré, což se nevyplácí zejména v zimním provozu. K tomu se bohužel vyskytuje u těchto modelů poměrně často vadný brzdový regulátor a zadní brzdy Vám zabírají mnohem ostřeji a dříve, než byste očekávali. Podívám-li se na funkčnost brzd z hlediska bezpečnosti, mám pocit, že tato vlastnost přispívá k bezpečnému provozu spolu v kombinaci s ABS.
Celkově hodnotím brzdy se smíšenými pocity....

Poruchy: Můj Fiat zatím neprodělal žádné fatální poruchy, jedná se většinou o servisní zásahy z důvodu běžné údržby.

Celkový názor: Fiat Brava je velice dobré auto pro ty, kteří očekávají pěkný design, nízké náklady a solidní užitný prostor. Vřele doporučuji vybírat si vozy po faceliftu, zde již znatelně stoupá úroveň pasivní bezpečnosti, zpracování a spolehlivosti. Co se týká motorů, doporučuji poohlížet se po opravdu vynikající 1.6 16V a 1.2 16V.
Suma sumárum, hodně muziky za málo peněz!

KladyZápory
Nízké provozní náklady Lak
Vzhled Pevnost plechů
Spotřeba Citlivost brzd
Solidní spolehlivost  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
4
design
1
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
4
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
1
výhled z vozu
2
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
1.92
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist