Fiat Bravo nebo Lancia Delta za 150 tis. Kč?

Náš čtenář vybírá mezi ojetým Bravem a Deltou. Obě auta chce s benzínovým motorem 1,4 T-Jet a jeho rozpočet je 150 tisíc korun. Který vůz bude lepší volbou?
PORADNA, 06.10.17 | 00:00
hodnocení článku 1.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Lancia Delta, Fiat Bravo
DOTAZ: Dobrý den, otázka je jednoduchá: koupit Lancii Deltu (líbí se mi), nebo Fiat Bravo, který je spíš volbou z rozumu? Obě auta prosím s 1,4 T-Jet a s cenou kolem 150 tisíc korun. Díky, Jirka.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jirko, Fiat Bravo je ve své druhé generaci velmi dobré auto, které je poměrně spolehlivé, a vážné závady se mu spíše vyhýbají. Mezi italskými auty se dokonce jedná o jedno z nejspolehlivějších, jeho cesta z rýsovacích prken až po zahájení výroby přitom trvala jen necelý rok a půl.

U českých zákazníků však bravo velký úspěch nezaznamenalo, většina ojetin má tak domácí původ, protože se ho sem ani nevyplatí dovážet. To může být v konečném důsledku výhoda, jelikož mají auta ve velké většině nestočené tachometry a jasnou servisní historii.

Chcete motor 1,4 T-Jet. Ten si s autem poradí velmi dobře a dosud nebyly zaznamenány žádné vážné problémy. Velmi důležité je ale nedbat doporučení výrobce na výměnu oleje po předlouhých 30 tis. km a zkrátit ho ideálně na 10 až 15 tisíc. Olej se totiž velmi rychle opotřebovává, v olejové vaně ho totiž jsou jen necelé tři litry. Motorizace 1,4 T-Jet byla v Česku často prodávána jen se základní výbavou, naopak individuálně dovezené vozy mají většinou vyšší výbavové stupně. Pro podvozek Brava jsou ideální 16" nebo 17" kola. Větší osmnáctky sice vypadají skvěle, ale na českých silnicích z vás vytřesou duši.

Teď pár řádků o problémech, které Fiat Bravo druhé generace postihují. Předesílám, že nejsou vážné a neobjevují se najednou, mohou se ale prodražit. Nejnákladnější může být asi výměna tekoucího chladiče, což se stává poměrně často. Cena originálního dílu se blíží deseti tisícům. Pokud jezdíte často na krátké vzdálenosti, mnoho nevydrží poslední tlumič výfuku. Zadní lampy se občas orosí zevnitř (nesnižuje nijak jejich účinnost), zejména při rychlé změně teploty. Dejte jim ale čas, a vlhkost se z nich zase sama odpaří. Problematické jsou často na Bravu páčky pro ukazatele směru jízdy. Stává se, že nefunguje jejich aretace v pravé poloze. Pak je třeba vyměnit celý spínací modul nebo jej rozebrat a jemně zabrousit dosedací plošky. Vozy s automatickou klimatizací mohou trpět její nefunkčností - zejména, pokud je vůz dlouhodobě provozován se slabší autobaterií.

(-) nekvalitní kůže na volantu - po 80 tisících km je většinou nutno přečalounit
(-) hůře přístupný zavazadelník, chybějící madlo na jeho víku
(-) méně místa na zadních sedadlech
(+) dynamická, úsporná a spolehlivá základní jednotka 1,4 16V

Motor 1,4 T-Jet
Lancia Delta: jak jsem psal už u Brava, motor je OK. Jediné, co hrozí častěji, jsou občasné problémy s turbem. Raději motor za studena netočte a po rychlé jízdě dochlazujte. Spotřeba přeplňované čtrnáctistovky se odvíjí od jízdního stylu. Pokud s ní pojedete klidně, neřekne si více než o osm litrů paliva v kombinovaném provozu. Pokud ji budete vytáčet k samému maximu a jízda se promění v souboj s časem, není problém jezdit za patnáct i víc. Každopádně při rychlých přesunech v běžném provozu je nutné počítat s dvojcifernou hodnotou. Před koupí si zkontrolujte, kdy byly měněny rozvody. Předepsaná výměna je po čtyřech letech nebo po ujetí 120 tis. km. Vyhněte se robotizované převodovce Seletronic, ve které často odcházejí elektromagnetické ventily a mnoho nevydrží ani spojka. Jinak je zatím auto mechanicky spolehlivé.

Závěr: Nevýhodou Delty může být horší dostupnost jednotlivých karosářských dílů v případě jejich poškození. Jinak je řada dalších náhradních dílů shodná s Fiatem. Delty mívají většinou lepší výbavu než Brava a mají také více místa uvnitř (hlavně vzadu). U Fiatu bude lepší výběr mezi ojetinami, zato si vás na silnici nikdo nevšimne. Svezte se v obou a uvidíte sám.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist