Fiat Stilo 1.8

Dotaz

Dobrý den,
uvažujeme s přítelem o koupi ne moc ojetého vozu. Padl nám do oka Fiat Stilo 1,8 ve výbavě Dynamic. Najeto má prý 45t. km. Tímto bychom se Vás chtěli zeptat jak je na tom tento vůz po technické a motorové stránce a na co si dát pozor při koupi? Co nás do budoucna čeká (výměna opotřebovaných dílů).

Za radu předem děkujeme.
S pozdravem Vendula a Martin
PORADNA, 22.05.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Fiat Stilo

Odpověď

Fiat Stilo 1.8Fiat Stilo, který je v nabídce automobilky od podzimu 2001 (faceliftovaná verze od r 2004) je do značné míry specifické vozidlo. Ve snaze automobilky vybřednout z krize se zrodil automobil který staví na hlavu všechny zažité představy o fiatech. Jedním z cílů Fiatu při vývoji Stila byl úspěch na německém trhu, což vedlo k tomu, že na auto své třídy je Stilo mimořádně „nabušené“ technologiemi a výbavou. Vámi zvolená verze 1,8 Dynamic obsahuje např. 6 airbagů, ESP, ABS, parkovacího asistenta atd. Stěží byste Stilu hledali srovnatelně vybavitelného konkurenta, např. osm airbagů, sekvenční převodovka, dvouzónová klimatizace, keyless entry či tempomat ve voze kompaktní třídy jistě stojí za zmínku i dnes (tyto prvky se netýkají výbavy Dynamic, ale Stila jako takového). Přesto ho zákazníci nekupují tak, jako Bravo a Bravu, jejichž je přímým nástupcem. Nicméně v dotazu mi chybí informace o tom, kolikadveřovou verzi si plánujete zakoupit. Třídveřový hatchback upoutává neotřelým designem, jak jsme u italských aut zvyklí, naproti tomu jeho pětidveřový sourozenec se hodí spíše pro rodiny s dětmi a konzervativnější uživatele oceňující prostornost interiéru. V pětidveřové verzi je místa skutečně požehnaně, dokonce i na zadních sedadlech může pohodlně sedět osoba vyššího vzrůstu a cestování ve čtyřech je dostatečně pohodlné i na delší vzdálenosti. Však také pětidveřový hatchback je již spíše minivanem než kompaktem, bohužel například zadní partie už nepůsobí tak líbivě jako u třídveřové karoserie. Oproti třídveřovému provedení je pětidveřové také o 50mm vyšší, zvýšený posed řidiče umožňuje velmi dobrý výhled z vozu. Interiér je velmi prostorný a variabilní, ovšem je s podivem že při množství standardní výbavy se připlácí za asymetricky dělená nezávisle posuvná zadní sedadla, takže při koupi ojetého vozu na ně ne vždy narazíme, stejně jako na šikovný stolek, který získáme sklopením sedadla spolujezdce. Přední sedadla mají dobré boční vedení, což už se však nedá říci o sedadlech zadních, která naopak nemají téměř žádné. Elektronické systémy vozu fungují zpravidla dobře, ABS zasluhuje pochvalu zejména za dobré reakce i při minimálních rychlostech, systém proti prokluzu by však potřeboval ještě trochu vyladit, jelikož při prvním prokluzu ubírá příliš mnoho výkonu, což ovšem klidný řidič rodinného vozidla zajisté nebude mít Stilu za zlé. Posilovač řízení se může mnohdy zdát až příliš účinný, takže je třeba si na něj chvilku zvykat, má však funkci CITY, kterou využijeme obzvláště při parkovacích manévrech a jsem si jist, že ji ocení hlavně ženy, neboť při parkování v přeplněných centrech měst se z točení volantem stává mnohdy dosti fyzicky vyčerpávající sportovní výkon. S funkcí city pak jde řízení velmi lehce.

Fiat Stilo 1.8Benzinová řadová osmnáctistovka se šestnáctiventilovou technikou a splňující normu Euro4 je pro Stilo dostatečně výkonná, jejich 98kW při 6400 ot/min je na kompakt slušná hodnota, však také na sprint na stovku stačí Stilu 9,9s a maximální rychlost se pohybuje nad hodnotou 200km/h. Pořádný zátah ale pocítíme, až když se motor více vytočí, přesněji nad 4000 ot/min. Spotřeba se pohybuje okolo hodnot 11,5/6,2/8,1 v pořadí město/mimo město/kombinace takže dojezd na jednu nádrž je okolo 700 km. Je třeba si ovšem dát pozor na funkci Ride to Empty, palubní computer ukazuje jako nejnižší hodnotu dojezdu 50km, dále už neměří, takže se doporučuje zajet natankovat. Celkově elektronika může být u Stil někdy jankovitá, občas se objevují hlášky o poruchách které však zanedlouho zmizí. Co se spolehlivosti týče, tak Fiat se Stilem určitě udělal pořádný krok vpřed a zarytým odpůrcům, kteří tvrdili, že Fiat hnije už na podstavci v autosalonu bere argumenty.

Celkově vzato je Stilo svou výbavou a prostorností auto, o kterém určitě stojí za to přemýšlet a ze zkušeností jejich majitelů mohu potvrdit, že ti, kteří jsou se Stilem spokojeni silně převažují nad těmi nespokojenými. Na závěr zbývá jen připomenout, že při výběru konkrétního vozu je vhodné držet se zásad platících pro výběr ojetého auta obecně, tedy lépe se servisní knížkou než bez ní, zkontrolovat úniky provozních kapalin, opotřebování interiéru a další záležitosti, o kterých už toho bylo napsáno na mnoha místech dost a dost.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist