Fiat Stilo nebo Mazdu 323F?

Doporučíme čtenáři italský nebo japonský vůz? Čtenář se rozhoduje mezi Stilem a 323F. Oba jsou z roku 2002 a mají šestnáctistovku pod kapotou. Finanční strop byl stanoven na 200.000 Kč.
PORADNA, 30.05.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Dotaz: Chtěl bych Vás požádat o srovnání Fiata Stilo a Mazdy 323 F obojí ročník 2002 a motor 1,6. Finanční strop bych viděl na 200 000Kč, neboť chci auto pořídit až za tři měsíce. Ve výbavě chci minimálně 2xairbag, posilovač, el. přední okna, el. zrcátka, mlhovky, nastavitelný volant a sedadlo řidiče a případně palubní počítač a klimatizaci. Mám 1,9m a chci proto prostorné a komfortní auto, je mi 25 ale nechci sporťáka, takže fiat 5 dveří, důraz na kvalitu motoru a jeho spotřebu, elektronika mě netrápí a levnější provoz (opravy, servis). Děkuji Michal


Oba vybrané vozy splňují vaše požadavky na bezpečnostní i ostatní výbavu. U obou za volantem i při své výšce naleznete požadovaný prostor. Fiat v pětidvéřovém provedení poskytuje komfortnější svezení než Mazda. Ta má sice podvozek tvrdší, ale stabilnější. Není tolik náchylný na boční vítr a v zatáčkách se tolik nenaklání. Oba motory patří ke kvalitním, motor Mazdy mi přijde subjektivně živější v celém spektru otáček a o něco tišší (i když ve vysokých otáčkách do kabiny proniká hluk). Se spotřebou jsou na tom oba téměř stejně. Kvalita provedení interiéru je lepší u Mazdy, a také spolehlivostí boduje japonský vůz více.


Fiat Stilo 2001-2003Fiat stilo se stal v roce 2001 nástupcem modelů Bravo/Brava. Fiat vložil do vývoje nového modelu 200 mil. EUR, do výrobního závodu 3x tolik a doufal, že se s novým modelem na trhu dokáže prosadit lépe než v případě Bravy. Se jménem došlo ke změně dílenského zpracování. Nové řezané tvary karoserie spolu s novým znakem měly za úkol zapomenout na nešťastnou generaci Bravo/Brava.
Kvalita Stila vylétla vzhůru ale některé problémy přetrvaly. Jednalo se zejména o mlžení předních světlometů, které trpěly netěsností. Dále se objevuje vrzání v palubní desce a občasná nefunkčnost příliš účinného posilovače řízení s režimem City. První modely byly svolávány do servisu díky problémům s vůlemi v řízení. Tyto a další drobné neduhy se rozplynuly při modernizaci o dva roky později, takže pozor na první ročníky.

Fiat Stilo 2001-2003Často se také u některých exemplářů objevují hlášky o poruchách, které zase po čase zmizí. U motorů se vyskytují úniky oleje a o výměnu se již po 5 letech provozu hlásí výfuková soustava nebo přední náprava. Překvapit může i nefunkční ovládání sklonu předních světlometů. Osobně mi u Stila vadí méně přesné řazení s delšími dráhami. Stilo boduje bohatou výbavou a rozmanitostí, když bylo například nabízeno v 17 barvách a ve třech stupních výbavy (active, dynamic, abarth). Nechyběla ani bohatá příplatková výbava.

Fiat Stilo 2001-2003Šestnáctistovka poskytuje výkon 76 kW při 5650 otáčkách spolu s maximem točivého momentu 145 Nm dostupných ve 4000 otáčkách. Bohužel se Stilo s tímto motorem vyznačuje doslova chabým zátahem do 3700 ot., teprve potom přichází správná odezva. Průměrná spotřeba se pohybuje mezi 7,5 a 8 litry na kilometrů. U motoru vyjma občasného úniku oleje nejsou známy žádné větší problémy a šestnáctistovka se mi zdá jako ideální volba.(+) bohatá bezpečnostní výbava (6x airbag, ABS+EBD)
(+) prostornost pětidvéřové verze
(+) brzdy
(+) cena
(-) vzhled zadní partie (do r. 2003)
(-) méně přesné řazení
(-) občasné chybové hlášky
(-) nepříliš přesné a tuhé řazení, dlouhé dráhy
(-) příliš účinný elektrický posilovač řízení DualDrive
(-) menší zpětná zrcátka
(-) vůle přední nápravy a problémy s geometrií

mazda 323f 98-03Poslední generace Mazdy 323F byla představena již v roce 1998 jako devátá generace, kterou o 5 let později vystřídala Mazda 3. Poslední 323F chybí výraznější sportovní styl na rozdíl od předchozích generací. Je tedy orientována na maximální praktičnost. Díky nevýraznému kabátu a absenci v provedení kombi je často podceňována a díky tomu můžete něco málo ušetřit. Mezi konkurenty bude jen těžko hledat kvalitnější ojetinu. Vyzdvihnout musím prostornost interiéru, protože tři-dva-trojka je postavena na podvozku větší Mazdy 626. Naopak musím pokárat fádní vzhled interiéru. Ten však při modernizaci v polovině výrobního cyklu (2001) doznal změn k lepšímu. Použité materiály jsou odolné, ergonomii ovládacích prvků nelze nic vytknout. Snad jen podsvícení středového panelu mohlo být výraznější.

mazda 323f 98-03V městském provozu často odcházejí klouby stabilizátorů na všech kolech. Je nutné zkontrolovat manžety poloos u kterých po vyplavení vazelíny dochází k poruchám hemokloubů. Pozornosti by neměla ujít zapalovací soustava spolu se svíčkami a také cívky zapalování.
Pod kapotou se objevilo na 8 motorů, z toho tři naftové. Benzínové patří díky výborné kultivovanosti ke špičce. Vámi požadovaná šestnáctistovka je dobrou volbou, pro vůz je plně dostačující, vyniká tichým chodem a dokonce překvapí i příznivou spotřebou.

mazda 323f 98-03„Efko“ i přes praktické zaměření a usedlejší design oproti předchozím generacím neztratilo nic na kvalitě jízdních vlastností. Ty patří díky tvrdšímu podvozku a nezávislému zavěšení všech kol k tomu nejlepšímu.
V lépe vybavených modelech překvapí zadní posuvná lavice sedadel. Pokud si cestující chtějí užít dostatku podélného prostoru, stačí lavici posunout směrem vzad na úkor zavazadlového prostoru. Ten nabízí objem od 356-421 litrů.(+) prostornost (rozvor 2610 mm)
(+) výborné jízdní vlastnosti
(+) kultivovanost benzínových motorů
(+) varibalita (posuvná zadní lavice)
(+) odolnost interiéru
(+) spolehlivost
(-) méně elegantní interiér
(-) netěsnost výfukové soustavy
(-) horší výhled směrem vzad
(-) poruchy centrálního zamykání
(-) kroutící se kotouče a menší účinnek brzdAutor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/9
2/9
3/9
4/9
5/9
6/9
7/9
8/9
9/9


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist