Ford Fiesta 1.3i - jak se osvědčil za dva roky provozu?

Rád bych se s Vámi touto formou podělil o své zkušenosti s Fiestou. Jelikož mně myšlenky často utíkají, rozhodl jsem se rozdělit svou recenzi do několika částí.
RECENZE UŽIVATELŮ, 05.09.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Fiesta
Značka:Ford
Model:Fiesta
Typ: 
Karoserie:hatchback
Objem motoru:1250
Palivo:benzin
Rok výroby:2010
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:36000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:2 roky
Průměrná spotřeba:6.5
Poruchy:žádné
Předchozí vozidlo:Renault Clio


Pořízení
Během studií jsem využíval auta rodičů a bohatě mi to stačilo (Renault Clio,1.2,benzín, r.v. 1995 – najel jsem cca 15 000km a Kia Sephia, 1.5,benzín, r.v. 1997, najel jsem cca 3000km). V posledním ročníku jsem začal pravidelněji pracovat a ježdění vlakem, nebo neustále se doprošování o auto mi přestalo vonět. Psal se rok 2009. Do práce jsem potřeboval denně dojíždět do města 2x11 km (20% okreska, 80% město). Volba tudíž směřovala k malému autu se slabým benzínovým motorem. Jelikož jezdím poměrně často za sportem a z třídveřového Clia jsem byl otrávený, jakmile jsem musel sklápět sedadla pro pasažéry vzadu. Vedla má volba k 5ti dvéřovému vozu. Původně jsem uvažoval o 5 let staré fábii, nicméně pod dojmem svého okolí (zakoupeny ojeté vozy -> jezdilo se věčně jen do servisu), jsem se rozhodl si připlatit a zakoupit vůz nový. Když už jsem se rozhodl pro nové auto, chtěl jsem bezpodmínečně palubní počítač:o) Na zbytku výbavy mi zase až tak nezáleželo.
Po půlročním vybíraní jsem zúžil výběr na Peugeot 206, Renault Clio a Ford Fiesta. Hned ze startu jsem vyškrtnul například Opel Corsa (drahá příplatková výbava), VW Polo (drahé), Citroen C3 (škaredé). Lehkým favoritem byla od počátku Fiesta. Po návštěvě autosalónů bylo rozhodnuto a do Fiesty jsem se zcela pomátl. Ford navíc dával na Fiestu akční ceny. Jelikož můj rozpočet byl velmi našponován zakoupil jsem Fiestu 5D ve výbavě Trend s motorem 1,2 60KW(jedná se o tu silnější 1.2). Prodejce mi ještě nabízel 1.4, či 1.6 pokud mě paměť neklame, nicméně jsem byl s rozpočtem na doraz a na to mé ježdění pár kilometrů sem a tam jsem nic lepšího nepotřeboval. K výbavě TREND jsem dokoupil bederní opěrku pro řidiče, boční airbagy pro řidiče a spolujezdce a černou metalízu.
Na internetu jsem se dočetl, že mám smlouvat a smlouvat a neměl by být problém dostat krásnou, pěknou cenu. Skutečně nebyl. Ani jsem se moc nesnažil a dostal jsem auto ještě se slevou oproti akční ceníkové nabídce.
Auto se objednalo a zadalo do výroby. Čekal jsem dva měsíce a na konci června 2010 jsem si Fiestu vyzvednul. Jednání prodejce bylo příjemné a seriózní. Když jsem přijel do Plzně vlakem, abych si auto vyzvednul, čekal mě na nádraží a dovezl až na prodejnu, abych nemusel zbytečně bloudit. Po zakoupení vozidla další dny volal, jestli je vše v pořádku. Přístup na jedničku, hodnotím tak i s odstupem času.


Motor a spotřeba
1.2 benzín, 60kW. Nejsem závodník a nemám potřebu závodit, tudíž na ježdění do práce dostačující. Spotřeba po zakoupení 7,5l, nyní po dvou letech mám najeto 36000km a spotřeba se ustálila na 6,5l (svižná jízda). Pokoušel jsem se jezdit, co nejohleduplněji na spotřebu a byl jsem schopen ji stlačit na 5,9l. Hodnoty jsou spočteny podle tankování (klimatizaci zapínám nárazově). Palubní počítač ukazuje cca totéž. V nižších rychlostech auto příjemně táhne, okolo 80km/h už však musím 2x měřit, než se rozhodnu předjet např. autobus jedoucí stejnou rychlostí, což je ale pro tento motor odpovídající. Pokud mám auto plně naložené, je to na úbytku výkonu citelně znát. Zapnutá klimatizace bere 0,5l a citelně snižuje výkon motoru, hlavně při akceleraci (pokud potřebuji předjíždět, častokráte ji vypnu).
Bohužel se mi v zimě 2010 podařilo dostat s firemní Felicií smyk a zcela ji odepsat. Jelikož ve firmě další volný vůz nebyl a cestování bylo stále nutné byl jsem nucen začít jezdit firemní cesty se svým vozem. (50% dálnice,40% okreska,10% město). Původní plán potřeby ježdění tak dostal na frak. Na dálnici to motor není. Dobrá spotřeba je na pětku, tak 110km/h, což je ale na odstřel. Při 130 – 140km/h se pohybuji někde kolem 7,5l. Nicméně každý menší kopeček (nemusí být kopeček, stačí pozvolné stoupání) už mě nutí více mačkat plyn, spotřeba jde prudce nahoru, zatímco rychlost ne:o) Na otáčkoměru je 4500 otáček, tak to snad zase tak nevadí:o). Doufám. I při vyšších rychlostech se dá v autě bez problému komunikovat a není třeba hýbat s hlasitostí rádia nahoru výrazně nahoru.


Převodovka
Tužší převodovka, klasické háčko. Rychlosti nezapadají přesně a musel jsem dostat do ruky grif, abych je tam bez problému házel (u žádného z předešlých aut, jsem tuto situaci neměl). Nicméně toto nehodnotím nikterak negativně.


Jízdní vlastnosti
Jedním slovem - výborné. Mám jen srovnání se staršími auty od rodičů a firemními vozy(felicie, stará octovka a ještě starší honda accord), nicméně zatím nejlepší, co jsem měl možnost řídit. Oceňuji hlavně na dlouhých cestách (6 hodin) perfektní sedačky, ze kterých ani trochu nebolí záda. Podvozek výborný, drobné díry, kterých máme všude spousta příliš necítím (opět srovnávám s ostatními vozy, které jsem řídil). Perfektní brzdy.


Brzdy
Ač si na kvalitu brzdění nemohu stěžovat, tak jeden problém se přesto vyskytl. Asi po roce začaly brzdy pískat. Stávalo se to pouze jen při vlhkém počasí. Se svým problémem jsem navštívil tři autorizované servisy, kde mi ve dvou(Malý a Velký Opava, Autoczech Opava) řekli, že je to problém, na který se nevztahuje reklamace a nemohou s tím nic dělat. Ve třetím servise(Autotip Halfar), mi technik vysvětlil, že Ford o tomto problémů ví a je způsoben měkkými destičkami (Fiesta je má z výroby), na které se dostává rez. Poradil mi několikrát auto pořádně probrzdit, s tím, že pokud to nezabere, mám přijet, odstrojí auto a vyčistí to.

Výbava
Airbagy řidiče a spolujezdce + dokoupené boční airbagy řidič i spolujezdec, ABS, klasické rádio ze základní výbavy, elektrické okna v předu, centrál s dálkovým ovládáním, výškově nastavitelný volant, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, kola železné 15, palubní počítač. Při koupi auta jsem dal přednost metalíze před ESP, což mě s odstupem času lehce mrzí. Měl jsem možnost se zúčastnit kurzu bezpečné jízdy v autodromu Libros v Ostravě a ač instruktor upozorňoval, že má být vypnutý ESP, ať si zkusíme, co jak se auto chová, tak jej měl kde kdo zapnutý a bylo vidět, že to skutečně pomáhá(smykovalo se při rychlostech 30 – 40km/h). Já jsem se bez ESP jen točil a točil:/ I když tuším, že bych se točil na smykové desce i s tím ESP:o). ESP se nyní již dává tuším automaticky do základní výbavy. Příští auto bych jistě bez ESP nezakoupil. Jelikož jsem začal jezdit i po dálnici chybí mi tempomat. Nechal jsem se informovat u tří autorizovaných servisů, zda-li jde dodatečně domontovat. 2 servisy řekly(Malý a Velký, AutoCzech), že to nejde, třetí(AutoTip Halfar) řekl, že to jde, ale musí se vyměnit celý volant, tudíž to bude nákladné. Z dodatečné montáže tempomatu sešlo.
K autu mi nabízeli parkovací senzory, což jsem tenkrát odmítnul a zpětně své rozhodnutí kvituji jen s povděkem. S autem se perfektně parkuje a jde bez problémů vidět dozadu a skvěle odhadnout vzdálenost.


Interiér + kufr
Po dvou letech nic nevrže, nic nehrká. U spolujezdce se v prostoru pod nohama odlepil kousek plastu. Přilepeno při garanční prohlídce. Kufr pro mě dostačující. Nábytek nestěhuji, občas vozím nějakou výpočetní techniku, která se do auta bez problému vleze. Věci na sport, případně větší nákup se do kufru také vejdou bez jakýchkoli problémů. Do auta jsem dodatečně zakoupil originál Ford potahy přední i zadní (2x 1600,-Kč s DPH)


Servis
V červnu 2011 jsem absolvoval první garanční prohlídku. Prověřil jsem cenu ve dvou servisech (Malý a Velký Opava, AutoCzech Opava). Malý a Velký měl příjemné jednání, nabídli mi tři oleje a stanovili cenu do 5000Kč, AutoCzech mi řekl jen nezbytné nutnosti a stanovil cenu do 4000,-Kč. Vybral jsem si nižší cenu. Nakonec zaplaceno 3877,-Kč s DPH. Pracovali rychle, dopoledne jsem auto dovezl, po obědě si jej vyzvedl. Auto mi neumyli.
V červnu 2012 jsem absolvoval druhou garanční prohlídku po dvou letech(najeto 36 000km) + nechal jsem doplnit a desinfikovat klimatizaci. Prověřil jsem cenu ve třech servisech (Malý a Velký – cca 5000,-Kč a nabídli tři oleje, Autoczech cca – 4500,-Kč, AutoTipHalfar cca 4000,-Kč). Po dobrých zkušenostech s posledně jmenovaným servisem bych si vybral je, asi i kdyby cena nebyla nejnižší. Nakonec jsem platil 3957,-Kč s DPH a projeli mi i ty pískající brzdy. Jednání seriózní a v pořádku. Brzdy však pískají dodnes, a asi budou pískat dokud je nevyměním:o) Po předešlé zkušenosti s neumytím auta jsem nechtěl vypadat, jako prase a zajel jsem do myčky ke Globusu. Ani nejdražší mytí neodstranilo mrtvé mouchy z masky auta:o) V servise mi auto umyli, i ty mouchy odstranili!! Taková blbost, přesto mě to velmi nadchlo.


Závěr
S autem jsem velmi spokojen a pokud bych byl ve stejné situaci nyní, jako v roce 2009, opět bych volil stejně s tím rozdílem, že bych určitě trval na ESP, asi bych i šáhnul po silnějším motoru a nekupoval bych potahy (měl jsem v plánu auto držet cca 5 let a pak ho prodat dál v rodině). Má situace se však změnila a jelikož auto využívám i na firemní ježdění dívám se už nějaký pátek po něčem lepším. V hledáčku mám zatím SuperB, 1,8 TSI nebo Mondeo, 2.0Duratec a Accorda, 2,4i-VTEC. Fiestu tak pošlu pravděpodobně už během příštího roku o dům dál.

KladyZápory
  
  
  
  
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
2
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
1
jízdní komfort
1
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
3
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
1
výhled z vozu
2
celkové hodnocení - průměr:
1.46
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist