Ford Fiesta ST - dokáže být spolehlivá a přitom zábavná?

Pan Ondřej má zájem o koupi Fordu Fiesta páté generace. Naplní jeho očekávání o spolehlivosti a radosti z jízdy?
PORADNA, 15.10.14 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Fiesta

DOTAZ:Dobrý den. Je mi 21 let a rád bych si koupil nějaké menší auto, které bude svižné a neztratí se v zatáčkách. Měl jsem možnost projet se ve Fordu Fiesta minulé generace a od té doby nechci nic jiného. Jelikož rád jezdím dynamicky, měl bych zájem o verzi s benzínovým dvoulitrem. Od vozu ale požaduji servisní nenáročnost a spolehlivost. Mohu s tím u fiesty počítat?

S pozdravem Ondřej H.


ODPOVĚĎ: Vážený Ondřeji, z Vašeho dotazu jsem pochopil, že toužíte po nějakém ostřejším malém hatchbacku, se kterým si užijete zábavu za volantem, a přitom Vás nebude ruinovat drahými závadami. Hned na začátek Vás mohu uklidnit, vybral jste si dobře, možná i nejlépe, jak jste mohl.

Doménou automobilů značky Ford vždy byly jisté jízdní vlastnosti a komunikativní řízení. Ani fiesta není výjimkou, troufám si tvrdit, že neznám jiný vůz z dané kategorie, s nímž by byla jízda podobně zábavná jako s fiestou.

Ford Fiesta ST Na rozdíl od většiny potenciálních zájemců o tento vůz byste rád nejvýkonnější dvoulitr s označením ST. K tomu rovněž nemám žádné výhrady. Je výborně pružný, v lehkém autě mu nedělá problém zatáhnout prakticky z jakýchkoliv otáček. Motor, který používala také Mazda, má rozvody poháněné skutečně bezúdržbovým řetězem, veškerá Vaše péče o něj tak bude zahrnovat pravidelnou výměnu oleje a filtrů, a důležité je nezapomenout nechat po 150 tis. km zkontrolovat, popř. seřídit ventilové vůle. Pokud se budete těchto doporučení držet, nemělo by Vás nic zaskočit a vůz s tímto motorem bude jezdit se spotřebou okolo 9 litrů benzínu na 100 km velmi spolehlivě.

Ford Fiesta ST Spolehnout se můžete i na vůz jako celek, karoserie nijak zvlášť nekoroduje, podvozek je odolný - ideální kombinace na naše rozbité cesty. Jestliže už do nějakého vozu sednete a v průběhu testovací jízdy někde při stání u semaforu zaslechnete chrastivý zvuk z převodovky, neděste se. Dá se to označit za vlastnost této pětistupňové skříně, která ale není nijak na závadu. Při stání na neutrál prostě nejsou dostatečně mazána kluzná ložiska uvnitř převodovky, proto jsou slyšet. Při odhalování jednoho z potenciálních problémů budete opět potřebovat sluch. U některé série vozů se při výrobě asi pozapomnělo na otvory pro odtok vody ze dveří. Pokud zaslechnete ze dveří šplouchání, co nejdříve zajistěte, ať už svépomocí, nebo návštěvou servisu, jejich vyvrtání, předejdete tak korozi dveří či možnému pronikání vody do interiéru.

Co se týká náhradních dílů, vše je poměrně levné - na přední tlumiče si připravte cca 5 tis. Kč, vzduchový a olejový filtr seženete dohromady do 700 Kč a spojková sada přijde na 10 tis. Kč.

Verze s dvoulitrem je velmi málo rozšířená, v inzerci TipCars je jen několik málo vozů. Jejich cena začíná na 100 tis. Kč a na tachometru mají v průměru 130 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist