Ford Mondeo 2.0i - jak jezdí po 358 000 km?

Mondeo jsem zakoupil v roce 2008 po totální destrukci motoru 2.0TDCI ve svém aktuálním voze. Vrátil jsem se o generaci zpět a k osvědčenému benzínu.
RECENZE UŽIVATELŮ, 12.02.13 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Mondeo
Značka:Ford
Model:Mondeo
Typ:2.0i 16V
Bližší označení:vůz po německé policii
Karoserie:kombi
Objem motoru:1988
Palivo:benzin
Rok výroby:2000
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:265 000
Najeto km nyní:358 336
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:4 roky
Průměrná spotřeba:7 l
Poruchy:aktuálně žádné
Předchozí vozidlo:Ford Mondeo

Vůz jsem našel v jednom bazaru jako nejošklivější a s neprokazatelným nájezdem km. Myslím, že majitel bazaru se jen bál do inzerátu napsat hodnotu tehdejšího stavu 265 000 km. Vůz samozřejmě nešel nastartovat (baterie), takže testovací jízda se konala až po zásahu startovacího vozíku. Díky systému trakční kontroly, který potřebuje baterii slušně nabitou, se vozidlo jalo poskakovat kupředu a nedokázalo se vůbec rozjet plynule. Tehdejší cena 60.000 Kč byla naprosto nesmyslná. Obhlédnul jsem korozi a stav interiéru - nutno dodat, že vše bylo velmi slušné - a počal vyjednávat. Moje nabídka byla 30.000 Kč. Obvykle se v bazaru na poloviční cenu nepouštím, teplákové soupravy na to nereagují dobře, ale u vozu, který nestartoval a díky ne příliš zkušenému prodejci, který poskakování TC systému bral jako vadu motoru, jsem po koupi baterie na benzínové pumpě s vozem za 30.000 Kč opravdu odjel. Byl jsem nadšený, podobná Mondea se prodávala za cca 80.000 Kč a tento kousek měl i mimořádnou výbavu. Svou počáteční slušnou úsporu jsem tedy bral jako výhodu, která bude předcházet následným větším investicím.
Investice za opravu vozu byla opravdu nemalá, ale díky počáteční (na tehdejší dobu) směšné ceně jsem dokázal vůz dostat do slušného stavu a stále jsem byl pod prodejní cenou podobných vozidel.
Následovala tedy kompletní výměna brzd, předních ramen a stabilizátorů, oleje a filtrů, což považuji za poprodejní klasiku a do nákladů to nepočítám. Ozvala se i spojka, zadní ložisko a řada drobností.
Celková suma však nepřesáhla 25.000 Kč a vozidlo díky tomu bylo technicky opravdu jako nové.
V průběhu let jsem samozřejmě investoval do vozidla dál, dostalo nové tlumiče, pružiny a měnil se spotřební materiál. Nicméně poprvé se mi opravdu povedlo na levném autě neprodělat.
Pro přehled uvádím hrubé ceny dle svých záznamů. Spojka komplet včetně montáže 8.000 Kč. Zadní ložisko včetně výměny 3.500 Kč, zadní tlumiče a pružiny včetně výměny 6.000 Kč. Olej s filtry 1.200 Kč. Přední brzdy komplet včetně výměny 4.000 Kč. Podotýkám, že díly i olej používám od renomovaných značek, Čínu nepodporuji. Například u svíček a provozních náplní doporučuji originál Ford. Svíčka stojí cca 120 Kč a máte jistotu, že ve voze je to nejlepší.
Vlastnosti a výbava Mondea jsou obecně známé. Velmi dobrý podvozek, spolehlivý dynamický benzínový motor, u kterého je potřeba hlídat jen rozvody a stav oleje. Osobně dvoulitr doporučuji, myslím, že 1.6 je slabá a 1.8 také. Těžké kombi se s těmito motory trápí a 1.8 může mít často i vyšší spotřebu než dvoulitr. Fordy trápí koroze, takže je při koupi potřeba kontrolovat její stav. U tohoto konkrétního vozu, který sloužil u německé policie, je pravděpodobně výbava na přání. Vůz má klimatizaci, vyhřívaná všechna okna a zrcátka, palubní počítač, 4x airbag a vyhřívaná sedadla. Přesto nemá označení ghia, jak je v Čechách u podobné výbavy obvyklé. K zajímavostem patří také vybavení duralovým spodním krytem motoru, který je možné vidět na závodních vozech a absence hagusů, které mají běžně všechna ostatní vozidla.
Provozní náklady jsou velice dobré. Benzínový motor o výkonu 96 kW s vozidlem nemá problém a díky tomu lze při jízdě na dálku dosáhnout velice slušných hodnot spotřeby. Není problém při klidné a plynulé jízdě jet i za 6 litrů. Samozřejmě město je zabiják spotřeby, tam motor spolyká i 11 litrů. Olej měním po 10 000 km a nedolévám nic. Používám předepsaný 5W30.
Aktuálně má vozidlo najeto 358 000 km. Smířil jsem se s tím, že mi již pravděpodobně zůstane. Je v perfektním stavu a každý, kdo se seznámí s kilometrovým nájezdem, by je chtěl nejlépe zadarmo. Jako alternativu hledám Mondeo kombi s motorem 2.0i a 2.5 další generace (2.5 má úžasný šestiválec s rozvodovým řetězem a nádherným zvukem), kterých je však ve výbavě a slušném stavu pramálo. Většina lidí kupovala nešťastná TDCI a o to pečovat nehodlám.
Pro případné zájemce doporučuji obecně. Nezáleží na kilometrovém nájezdu. Záleží na stavu a na předchozím vlastníkovi vozidla. Viděl jsem na srazech Ford klubu Mondea, která udávala 160 000 km a nebyla zdaleka v takovém stavu jako můj slušně zajetý ropný tanker. Proto omrkněte korozi, stav podvozku a nápravy. Pokud jde motor rovně a není od oleje, pak bych se vozu nebál.
PS: Pokud o vozidle uvažujete, doporučuji k povinnému ručení připojištění čelního okna. Měnil jsem a vyhřívané stojí včetně práce 15.000 Kč.

KladyZápory
dobrá dynamika dnes již zastaralý design
prostornost ochrana proti korozi
spolehlivost slabší světlomety
slušná spotřeba žádné odkládácí plochy na pití
vyhřívané čelní sklo zámek pátých dveří

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
3
design
3
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
2
řízení
1
sedadla
2
spotřeba
3
výhled z vozu
3
celkové hodnocení - průměr:
2.07
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist