Ford Mondeo 2.2 TDCI a zkušenost uživatele po 275 tis. km.

Po letitém provozu japonského motocyklu jsem přesedlal na usedlejší záležitost. Jaké je mondeo po 275 tis. km? Auto bylo koupeno při nájezdu cca 220 tis. km od rodinného příslušníka na podzim 2010.
RECENZE UŽIVATELŮ, 30.01.14 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Mondeo
Značka:Ford
Model:Mondeo
Typ:2.2 TDCI
Bližší označení:Ghia
Karoserie:liftback
Objem motoru:2 198
Palivo:nafta
Rok výroby:2004
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:220 000
Najeto km nyní:275 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 roky
Průměrná spotřeba:5,8 l
Poruchy:opravitelné
Předchozí vozidlo:neudáno

Po letitém provozu japonského motocyklu jsem přesedlal na usedlejší záležitost. Jaké je mondeo po 275 tis. km?

Auto bylo koupeno při nájezdu cca 220 tis. km od rodinného příslušníka na podzim 2010, jsem třetím majitelem. Vzhledem k tomu, že jsem auto znal od počátku (jel jsem ho vyzvednout společně s prvním majitelem do autosalonu) a měl ho na očích po celou dobu jeho života, nepřišlo mi jako špatná koupě. Prvních 200 tis. km bylo naježděno během tří let jako služebák, další tři roky sloužilo jako garážová fajnovka mé sestry a poslední tři roky a nějaký ten měsíc bylo rodinným dříčem v mém vlastnictví.
Je to mondeo 2.2 TDCI, 114 kW, pětidvířko, výbava Ghia, vyrobeno v září 2004. Jedná se o jedno z prvních 2.2, ještě s motorem řady Puma, euro 3.

Až na počáteční drobnosti sloužilo vozidlo bez závad. Ve 150 tis. km byl vyměněn motor (půlmotor), závada na vstřikovačích a propálený píst. Bohužel v servisu nějak zapomněli vyměnit jeden ze vstřiků, což se ukázalo jako poměrně drahá 'nedbalost'. Vše bylo naštěstí vyřešeno v rámci záruky.

Dalších 100 tis. km auto opět sloužilo bez větších závad a potíží. Nepočítám klasické opotřebování, 1x prasknutá přední pružina, ložiska, tlumiče, brzdy, filtry, oleje. Vše měněno dle intervalů doporučených výrobcem nebo když to prostě bylo potřeba.

Po 250 tis. km došlo k další drobné nedbalosti, tentokrát z mé strany. Auto dostalo menší ránu zespoda na podmotorový rám a motor musel být opět vyměněn za novější z Anglie. Stálo to docela dost peněz, ale za chyby se platí. Vzhledem k hodnotě auta by se oprava asi už nevyplatila, ale já do toho šel. Bohužel jsem si vybral 'bezva servis' a na co sáhli, to opravdu dokonale podělali.
Během opravy byly repasovány vstřiky, jinak vše původní pověsili na náhradní motor.

Při 255 tis. km dělán alternátor. Otázkou zůstává, jak se na poruše projevil servis při výměně motoru, špatně provedené ukostření a s tím spojená výměna řemenice na pohonu příslušenství.
Při 265 tis. km výměna baterie - byla stále původní, a to Motorcraft (9 let), prasklá hadice IC-EGR. Už jsem si myslel, že je turbo, vstřiky, čerpadlo a já nevím, co ještě v koncích. Člověk by nevěřil, co to všechno s autem dokáže provést. Hadice za pár stovek.

Dále pouze pravidelný servis a spotřební matroš.

Údajně karoserie trpí na větší korozi. Mohu potvrdit, že konkurence je na tom v ochraně drobátko lépe (VW). Já ale zatím problémy nemám.

Když to shrnu a pominu svoji blbost, tak mondeo s tímto motorem je dobrá koupě. Máte dobře udělané auto, které něco vydrží jako celek, náhradní díly jsou dostupné, pohon je spolehlivý, obrovský výběr ojetin a velice příznivá cena.

Než se budete pošklebovat nad 'spolehlivým pohonem'... Ano, je tam již třetí motor, ale nikdy to nebyla závada na konstrukci motoru jako takového. Ten je opravdu odolný. Vstřiky a čerpadlo? Díky problémům, co byly, je servis naprosto dostupný a cenově příznivý. Repase všech vstřiků mě vyšla na 13 tisíc korun. To před pár lety byla jiná písnička. Spojka je, přátelé, naprosto původní a bez problémů, dvouhmoťák totéž, turbo původní, převodovka bez chyb, podvozek vydrží také opravdu hodně. Interiér je pořád pěkný a na tolik km byste ho určitě nehádali.

Auto má určitě spousty chyb, je to holt už starý pekáč, ale za ty prachy je zlatý a pokud nesáhnete vyloženě vedle, nepřekvapí vás nic záludného, co by u podobné konkurence také nebylo, ba naopak. Je to konkurenceschopná ojetina, která ještě nadělá dosti parády, motor jede jako z praku a jako stěhováka už jsem ho také vyzkoušel.
Určitě doporučuji modelový rok 2003 a výše. Celkem dost toho vychytali a po poslední plastice v roce 2005 je to auto na jedničku s hvězdičkou.

Ale abych jen nechválil!
Kvalita zpracování a dotažení detailu je opravdu ve Fordu někde jinde. Do auta z důvodu odlepené izolace ve dveřích zatéká. Řešení je sice celkem jednoduché, ale úsměv na tváři to nevykouzlí. Občas něco v interiéru vrzne a podobně, chápu, že mám auto za babku, ale u pořizovací ceny vozu daleko za hranicí 800 tis. Kč to naštve. Němečtější konkurence tímto tedy netrpí. Brzdy by mohly být také lepší, auto se pro ženu moc nehodí. Na pedál se opravdu musí šlapat, spojka je také malinko tužší a musí se zacházet s citem (kvůli porci Nm to asi jinak nastavit ani nejde). Strmě naladěný plyn je senza pro blbnutí, v půlce chodu pedálu máte už plný. Není to ale dobré pro spotřebu a při předjíždění to může vést k zajímavému efektu sevřených půlek na sedadle řidiče. Je toho opravdu dost, ale jsou to jen prkotiny.

Jěště drobný postřeh. Ve výbavě mého auta není protiprokluz, stabilizace a podobné blbiny. Nemá se co pokazit, což je jenom dobře. Jenže když jedete na mokru do kopce a prostě spěcháte, hrábne si i na čtyřce - což je docela otravné a ve výsledku to má efekt jen v peněžence na gumách. Holt Nm nejsou všechno.

Se slušným zacházením vydrží opravdu dlouho a notorické potíže prvních modelů nemusí být vždy na škodu v podobě vychytaných postupů a specializované servisní sítě.

KladyZápory
Prostornost a pohodlí výbava trochu zaspala dobu
motor horší dílenské zpracování
dostupnost dílů a servisu  
cena a množství ojetin  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
3
design
2
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
1
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
2
celkové hodnocení - průměr:
1.76
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/1


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist