Ford Mondeo kombi 1.6 TDCi ECOnetic - Sbohem a šáteček

Řekněte mondeu „pápá“! Na dveře už (konečně) klepe nová generace. Jelikož jsme měli mondeo už pěkně dávno, vzali jsme si ho do testu, abychom věděli, jestli se stále vyplatí pro koupi (stará generace by mohla mít nějakou tu slušnou slevičku) a abychom měli srovnání s novou generací.
TESTY, 18.08.14 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Mondeo

Co napsat o mondeu. Snad všechno už bylo řečeno. Je to obehraná písnička. Ale já propadl kouzlu starých desek, a tak si všechno společně pořádně zopakujeme.

Velikost
Mondeo není žádný drobek. Jestli chcete menší auto, se kterým by manželka v pohodě zaparkovala, tak po něm nepokukujte. Tohle je auto opravdu velké. Je přes 4,8 metru dlouhé (budeme mluvit o kombi, které jsme měli v testu), široké 1,9 metru, ale to jen bez zrcátek. S nimi překoná dva metry. Důležitým údajem je také průměr otáčení větší než 12 metrů. Takže žádný obratný kolibřík. Ale je to stále lepší než třeba Volvo. Obří rozměry nejdou ruku v ruce se světlou výškou. Ta standardní je někde lehce nad jedenácti centimetry a naše verze ECOnetic, která musí mít co nejmenší odpor vzduchu, je ještě o kus níž. Rozbitá polňačka na chatu tak dá autu pořádně nažrat trávy a místy třeba i hlíny.

Prostornost
Jenže jestli chcete opravdu prostorné auto, mondeo je to pravé. Právě prostornost nás bude v nové generaci zajímat nejvíc, protože ta současná má jednu ohromnou výhodu – vnitřní šířku. Modleme se, aby Ford mezigeneračně neprohospodařil tuhle výhodu stejně, jak je tomu u nového focusu.

Ford Mondeo 1.6 TDCi ECOnetic Titanium Plus 
Nejužší místo na zadních sedadlech napříč - 132,5 cm
Naše testované mondeo má v oblasti loktů na zadních sedadlech fantastických 132,5 cm. To znamená, že se sem vejdou tři dětské sedačky vedle sebe! Kdo má tři děti, ví, jak je obtížné pro ně sehnat auto. Většinou se musí sahat už do velkých MPV, a to už je jiná cenová kategorie.Stejně jako v oblasti loktů vzadu, je hodně místa i vepředu (nejužší místo mezi dveřmi má 132 cm). Dost místa je na všech sedadlech na kolena, na hlavu (vzadu mých 190 cm má velmi solidní rezervu – nad sedákem je totiž 96 cm). A kufr? Třebaže není tak hluboký jako u octavie, je hodně dlouhý. 118 cm v normálu a po sklopení sedadel může mít skoro dva metry. Naše auto mělo jen kit na opravu pneumatiky, který byl zasazen do polystyrenové vycpávky pro náhradní kolo. Popravdě řečeno, dovedli bychom si představit lepší využití tohoto prostoru.

Design
O tom, jestli je auto zastaralé po vizuální stránce, nebo je stále moderní, se s nikým nebudeme přít. Tohle je věc osobního vkusu. Ford se snažil udržet tohle auto při životě dost dlouho svým váháním s uvedením nové generace, že můžeme souhlasit s odpůrci designu. Také ale můžeme souhlasit s příznivci, kteří podotknou, že design vozu je nestárnoucí a na to, kolik je autu let a kolik dostalo jen vágních faceliftů, mu to stále sluší.

Ford Mondeo 1.6 TDCi ECOnetic Titanium Plus 
Zvětšení šedivých ploch na přístrojovce vzhledu jen pomohlo
To o interiéru je třeba se zmínit víc. Ford vyslyšel nářky uživatelů, kteří nedokázali přečíst na stříbrných knoflících ovládacího panelu ani jednu ikonku. A tak stříbrná barva opustila přístrojovku a je to jen k dobru věci. Bohužel se zub času zakousl do ovládání a command centre ovládaný tlačítky na volantu je poněkud přežitek. Proklikávání v hromadě nabídek je úmorné a odpoutává pozornost víc než rozečtená kniha. Navíc velký displej mezi rychloměrem a otáčkoměrem by mohl mít dispozice na to, aby zobrazoval alespoň navigační údaje… No, ale když navigace nefunguje tak, jak má… Bohužel jsem na svých cestách nejednou našel místo, kde byly navigační údaje nedostatečné. Navíc dotykový displej by se měl spíš nazývat displejem vyklepávaným, protože nic jiného než silnější úder na displej neprobudilo většinu ikonek.

Motor
V tomhle voze pracovala šestnáctistovka o objemu 1,6 litru, která spaluje naftu. Přídomek ECOnetic pak ukazuje, že je zaměřena na spotřebu a ekologii. Výkon 85 kW na automobil této velikosti stačí. Tedy alespoň by stačit měl. Je na poklidné ježdění. Nic velkého. Žádné velké sprinty nečekejte. Zrychlit můžete (točivý moment má 270 Nm v rozmezí 1 500 – 2 250 ot./min s možností overboostu), ale žádná raketa to není. Zrychlovat tedy raději s rozmyslem. Už tabulková hodnota 12,1 s při zrychlení na stovku není žádná velká pecka.

Delší rozsah převodů je občas na škodu Navíc nohu autu do cesty nastavuje ekologie a Ford přes ni každou chvíli klopýtne. Dnešní normy emisních limitů nenechávají výrobcům moc prostoru na to, co jsme zažívali dříve s akceleračními pumpičkami v karburátorech – plný kotel, saze od výfuku, ale prudké zrychlení. Startovat z klidu pod plným plynem prakticky nejde. Auto se začne dusit a elektronika nechá všechno se pomaličku rozhoupat. Mají to dnes skoro všechna moderní auta s „ekologickými“ motory, zvláště ty s turbem. A Ford Mondeo není výjimkou. Navíc se tu potkává motor s převodovkou s dlouhými stupni a zkráceným stálým převodem 1:3,69 místo standardních 1:4,06. Takže kopečky, které ve staré Škodě Fabia Combi 1.4 dávám s přehledem na čtyřku, tady chytá mondeo na ten samý stupeň jen tak tak a někdy je třeba i podřadit. Šestka je vyloženě na dálnici (při 130 km/h točí motor lehce nad 2 000 ot./min), pětka se čtyřkou na okresky a zbylé stupně do města. Velká výtka směřuje k zelené šipce, ukazující možnost přeřazení nahoru. Držet se jejích pokynů znamená jezdit neustále v úrovni mezi 1 200-1 400 ot./min, kde celé auto vibruje jak stará Tatramatka.

Probudit ho nejde tak snadno. Právě ekologické omezování plynu a nedostatečný tlak v turbu způsobuje, že vymotat se od 1 200 přes 1 600 ot./min trvá celou věčnost. Je tedy lepší jezdit podle citu s úrovní otáček nad 1 600 ot./min.


Podvozek
Na šestnáctipalcových ráfcích byly navlečeny celkem vysoké ekologické pneumatiky Michelin s nízkým valivým odporem. Na rozměry 215/60 R16 se zdálo, že pružení je až příliš tvrdé. Pneumatikami nebo velkými ráfky to být nemohlo. Jediné logické vysvětlení přitvrzení podvozku je v tom, že verze ECOnetic jsou o něco nižší, tudíž k úpravám muselo nutně dojít. Ale nečekejte, že by Ford Mondeo vyrazil posádce zuby. Stále je to auto s příkladnými jízdními vlastnostmi, které se skvostně řídí. Je to auto, které poslouchá řidiče a ten nemusí poslouchat auto. Společně s Mazdou 6 je to poslední mohykán této kategorie, který dokáže zprostředkovat i pocit radosti z jízdy. I velké kombi plně naložené dokáže v zatáčkách krásně tlačit do stopy a vyjíždět z ní bez ztráty kytičky. I kdyby novou generaci nechali se stejným podvozkem, byli bychom rádi. Jenže asi přijde elektrický posilovač a je to, víte kde…

Spotřeba
Nenechal jsem se vláčet nesmysly z prospektů a dopředu se nepodíval, jaká by měla být tabulková hodnota spotřeby. Ty jsem si našel až posléze. Začnu tedy tím, co jsem sám naměřil. Prvních několik desítek kilometrů, kterými jsem pracovně obkroužil prázdninově vylidněnou Prahu po Barrandovském kopci > Jižní spojce > Průmyslové > Chlumecké > Pražském okruhu až zpátky na Barrandov, ukázalo na počítači průměrnou spotřebu neskutečných 4,2 l na 100 km. Dolní čelist jsem si musel po přečtení opřít o volant, aby mi tolik nepadala. Následovala několikanásobná jízda skrz Prahu přes centrum kolem muzea. Tady už šplhá průměrná spotřeba na 5,2 l. Svoji práci tu hrdě představuje Stop/Start systém, který mě ale neustále vnukává myšlenku, co se stane s turbem, které vytlačí tohle nemalé auto do velkého kopce Barrandova, aby na posledních světlech u Slivence zastavilo a přestalo se na dvě minuty mazat, protože zrovna řidič chytnul červenou. No, snad to mají u Fordu vyřešeno.

Ale všechny tyhle hodnoty jsou jen s mojí osobou. Prázdné auto. Co se stane, když auto bude plné? Do auta tedy putuje dětská sedačka, do ní můj syn, manželka vedle něj a v kufru v krabici zabalená velká robotická sekačka, jídlo, náhradní oblečení pro děcko. A je to tady. Neduhy, které jsem popisoval výš, se tady projevují v plné nahotě. Najednou si auto občas i chcípne, protože prostě nepřijalo můj požadavek na sešlápnutí plynu jako adekvátní a rozjet se do kopce na výpary prostě nestačí.

Pak následovala cesta po D8, trocha kopců Českého středohoří, cesta zpátky a výsledek… 5,8 l na 100 km. Srovnejme si to s tabulkou – město 4,8 l, mimo město 3,8 l a kombinace 4,2 l na 100 km. Sami vidíte, že přiblížit se hodnotám nešlo ani na dostřel. Přesto uznávám, že naměřená spotřeba je vzhledem k zatížení a trati velmi pěkná. Na to, že provozní hmotnost auta je 1,5 tuny, já mu přidal další metrák a spoustu ještě rodina, pak musím smeknout.

Jen kdyby do řízení nekecala tolik ta ekologie, oželil bych klidně o dvě deci vyšší spotřebu.


Cena
A teď dotaz nejzásadnější. Vyplatí se koupit si dosluhující mondeo? Začnu s cenou. Ta základní u tohoto vozu je 499.990 Kč. Ale to je liftback s benzínem. Náš kombi s naftovou šestnáctistovkou startuje na nemalých 700.690 Kč. Výbava na přání, jako je vyhřívané čelní sklo, tempomat, automatické přepínání dálkových světel, automatické stěrače, vyhřívaná všechna sedadla, hromada bezpečnostních systémů nebo modrá metalíza, je za 59.200 Kč. Celkem tedy 759.890 Kč.

S takovouhle cenovkou váháme, zda doporučit ke koupi, či ne. Jenže auto je to vybavené komplet. Nic nechybí. Klidně bychom i oželeli některé libůstky, jako hlídač vyjetí z jízdního pruhu, navigaci… Takže kdyby byla nějaká vhodná slevička při konci života této generace s vědomím, že Ford zveřejnil ceny nového mondea v Německu, kde jsou prakticky stejné jako u Volkswagenu Passat (tedy vysoké), pak jednoznačně ano. Za tuhle virtuální slevu dostanete auto, které málo žere, je extrémně prostorné, je pohodlné a je radost ho řídit. Ukažte mi takové druhé z francouzské nebo japonské provenience.

Já bych ale nakonec asi přece jen sáhnul po dvoulitru, který je dokonce levnější. Možná, že i ta spotřeba by byla s chladnou hlavou velmi podobná.

Hodnocení:

+ Jedno z nejprostornějších aut na trhu, hlavně do šířky

+ Výborné jízdní vlastnosti

+ Kvalita

- Motor příliš dbá na ekologii

- Už hodně starý model

- Vyšší cenahodnocení
brzdy
2
design
3
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
3
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
3
řazení
1
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
3
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
2
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
3D prezentace
technický popis
karoserie
typkombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4 950
šířka (mm)2 092
výška (mm)1 742
rozvor (mm)2 850
provozní hmotnost (kg)1 505
maximální hmotnost (kg)2 265
počet míst (os.)5
minimální poloměr otáčení (m)6
objem zavazadlového prostoru (l)549/1740
motor
typvznětový
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1 596
max. výkon kw (k)/ot./min.85 (115) / 4 000
max. kroutící moment nm/ot./min.270/1 500
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s12,1
max. rychlost (km/h)185
spotřeba
město4,8
mimo město3,8
kombinovaná4,2
co2 (g/km)109
převodovka
typ převodovkymanuální
počet rychlostních stupňů6
palivová soustava
palivonafta
objem nádrže (l)70
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)499.900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)700.690
cena příplatkové výbavy (kč)59.200
celková cena testovaného vozu (kč)759.890


1/19
2/19
3/19
4/19
5/19
6/19
7/19
8/19
9/19
10/19
11/19
12/19
13/19
14/19
15/19
16/19
17/19
18/19
19/19


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist