Ford Mondeo, Mazdu 6 nebo Renault Megane II přestavět na LPG?

Dotaz

Dobrý den.
Plánuji koupit ojetý kombík r.v. cca 2003 a novější a následně ho přestavět na plyn. Láká mě Mondeo II svým podvozkem, Mazda 6 spolehlivostí a Megane II cenou. Motory benzíny 1,8 a 2,0 a u Megana 1,6 a 2,0. Který by byl nejlepší?    Děkuji za radu.
Michal Bureš
PORADNA, 02.10.09 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Mégane, Mazda 6, Ford Mondeo


Odpověď

Renaultu Mégane GrandtourO všech vozech ve Vašem výběru naleznete na TipCars.com dostatek informací. Uvedu zde proto pouze pár postřehů ke každému modelu a více se budu věnovat Vámi uvažované přestavbě vozu na pohon LPG.
Renault Megane II je poměrně oblíbeným vozem nižší střední třídy zejména kvůli nižší pořizovací ceně. Mnoho lidí také nalákal ve své době moderním a neotřelým vzhledem. Prostor jak v kufru tak pro cestující nabízí velkorysý. Tím jsme však podle mého názoru výhody tohoto vozu vyčerpali. Nižší prodejní cena Renaultu Megane je vyrovnána a často převýšena oproti většině konkurentů servisními náklady. U Renaultu jednoduše musíte mít štěstí na kus. Starší ročníky 2003-2004 Meganu koupíte o cca 20-30tis.Kč levněji než Mondeo, u roků 2005-2006 je tento rozdíl ještě menší. A to podle mne za mnohem vyšší riziko poruch a o třídu menší auto prostě nestojí.
Ford Mondeo II je také velmi oblíbeným vozem s rozumnou pořizovací cenou. Ročníky 2003-2004 koupíte za ceny od 150tis.Kč, 2005-2006 za cca 170-190tis.Kč. Do 200tis.Kč tedy koupíte 3-4leté, obrovské a slušně spolehlivé rodinné kombi. Navíc podvozek má Mondeo opravdu špičkový. Strávil jsem v něm mnoho času na dálnicích i ve městě a byla radost užívat si pohodlí a zároveň skvělé jízdní vlastnosti v mezních situacích. Z Vámi jmenovaných modelů má Mondeo jednoznačně nejlepší poměr cena/kvalita/užitná hodnota.
Mazda 6 kombiMazda 6 je trochu jiná liga. Drží si velmi dobrou, spíše nadprůměrnou úroveň spolehlivosti. Zároveň je téměř sportovním nástrojem i rodinným vozem. Nemá smysl popisovat zde již popsané. Zajímá-li vás popis sportovních vlastností podvozku Mazdy 6, přečtěte si článek pana Vaculíka na serveru Tipcars.com. Mám-li si vybrat z benzínových motorizací, volil bych motor 1,8i. Vyrovnává se téměř, podle mého názoru, dynamikou motoru 2,0i, přitom má stejně kultivovaný projev a je i tišší. Přestože mám rád benzínové dvoulitry, tahle osmnáctka mi sedí více. Na Mazdě 6 se toho moc nerozbíjí, citlivější je pouze složitější přední náprava. Potíže mívá (i oficiálně přiznané Mazdou) s reznoucími lemy zadních blatníků. Občasné drobné vypouklinky najdete u většiny těchto aut. Kvality Mazdy 6 se samozřejmě odráží i na její pořizovací ceně. Ročník 2003-2004 kou.píte s odřenýma ušima do 200tis.kč a výběr vozů není příliš velký. Navíc vozy za tyto peníze jsou většinou hůře udržované. Proto dávejte pozor při jejich koupi a doporučuji zapátrat, co je příčinou nižší ceny. Cena obvyklá je spíše kolem 220tis.Kč, za roky 2005-2006 pak okolo 250tis.Kč. Rozdíl v nákupní ceně oproti Mondeu bude tedy zhruba o 40-50tis.Kč více.
A jak je to tedy s pohonem LPG pro tyto vozy? Do všech zmíněných vozů lze namontovat nepřímé vstřikování plynu v jeho plynné fázi. To je dnes nejrozšířenější způsob dopravy LPG do válců motoru. Tato zařízení stojí průměrně 25-35tis.Kč i s montáží. Servis obnáší pravidelné výměny filtrů a kontrolu celého zařízení jednou za 25-30tis.km v ceně zhruba 2-3tis.Kč. Poruchová tato zařízení příliš nejsou. Pro motor ani zbytek auta neznamenají žádné vážnější narušení spolehlivosti. Je třeba bedlivěji hlídat hladinu chladicí kapaliny, protože při montáži je ke chladicímu okruhu motoru připojován ohřev regulátoru tlaku plynu. Zde často dochází ke drobným únikům chladicího média. Proto je nutné dávat větší pozor na teplotu motoru. Jakmile se lehce zhorší funkce termostatu nebo vypoví službu spínací čidlo ventilátoru, je to u auta s LPG znát daleko výrazněji než bez něj. Případné přehřátí motoru se všemi jeho vážnými následky pak může být dílem okamžiku. Další nevýhodou je přítomnost nádrže na plyn ve voze. S místem na ni samozřejmě výrobce vozu nepočítá. Můžeme volit mezi válcovou nádrží s rozumným využitelným objemem (obvykle 60-70l paliva) umístěnou podél či napříč zavazadlovým prostorem nebo toroidní nádrží s využitelným objemem 40-55l umístěnou místo rezervního kola. Buď se tedy naučíme žít s bombou v kufru nebo budeme o něco častěji tankovat.
LPG - ilustrační fotoZ výše uvedeného by se mohlo zdát, že přestavět auto na LPG není zas tak výhodné. Smysl to má samozřejmě jednak ekonomický a zároveň ekologický. Před rozhodnutím namontovat do auta plynový pohon doporučuji provést důkladnou ekonomicko-strategickou rozvahu. Její základní parametry zde nastíním. Zásadní otázkou je, kolik ujedu ročně kilometrů a jak dlouho budu auto užívat? Např. u Mondea 1,8i mohu jezdit s průměrnou spotřebou benzínu kolem 8-9l/100km. Při nájezdu 30tis.km ročně (průměrný nájezd při denním užívání auta) a ceně jednoho litru benzínu cca 28,-Kč/litr utratím za palivo 67.000,--75.000,-Kč. Za plyn při ceně cca 15,-Kč/litr a spotřebě 10l/100km (spotřeba na plyn je vždy o cca 20% vyšší než na benzín, vzhledem k nižší výhřevnosti plynu) to bude 45.000,-Kč. Roční úspora činí zhruba 20.000-28.000,-Kč i s odečtenými náklady na pravidelný servis zařízení. Montáž plynu se při tomto nájezdu zaplatí přibližně za rok a půl provozu. Aby tedy mělo smysl celou proceduru a výše uvedená uživatelská omezení podstoupit, chce to jezdit na LPG nejméně tři roky a hlavně najezdit více než 60tis.km.
Vzhledem k výše uvedenému doporučuji ještě jednu úvahu. Pořizovací cena srovnatelného auta s dieslovým motorem je dnes přibližně shodná. Ford Mondeo 2,0TDCi bude mít průměrnou spotřebu kolem 6,5l/100km. Při ceně nafty srovnatelné s benzínem (beru dlouhodobější průměr, nikoliv aktuální cenu) zaplatíte za rok při najetí 30tis.km za palivo cca 55.000,-Kč. To je tedy o 10tis.Kč více než za plyn. Oproti dieslové variantě stejného auta budete tedy na nule zhruba za 3 roky a najetých 90tis.km. Odpadá zde však přídavná nádrž, nutnost navštěvovat dva různé servisy a až dvakrát častější tankování. V dieselových autech budete mít při koupi minimálně trojnásobný výběr než v benzínových. Výrazná převaha v prodeji dieslových motorů nad benzínovými je u ojetin z roku 2003 a mladších již hodně znát.
Z Vašeho výběru bych já osobně volil Mondeo.Pokud bych s ním chtěl najet alespoň 100tis.km, nevadila by mi nádrž v kufru a objevil jsem dobrý kus, klidně benzínové 1,8i nebo 2,0i. Zvážil bych však, zda by mi nafta neposloužila stejně dobře a s menšími uživatelskými ústupky.


Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ ConsultingAutor: Aleš Zich


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist