Ford Mondeo nebo Saab 9-3?

PORADNA, 14.10.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab 9-3, Ford Mondeo
Dotaz

Rád by jsem se Vás zeptal na Váš názor týkající se spolehlivosti následujících dvou vozů:

Saab 9-3 (popř. 9-5) ve verzi 2.2 TiD versus Ford Mondeo 2 (Mk3 a výše) ve verzi TDCi. Vím, že pro Saab jsou typické benzíny, ale po nedávné aféře s přehříváním motorů mám obavy do něj jít a proto mě zajímá spíše motor 2.2 TiD. Jaká je spolehlivost Saaba - stále stojí za to ( i přes vyšší cenu náhradních dílů)?
Ford má silný TDCi, ale popisují se problémy se vstřiky tohoto motoru a já nechci riskovat. Saab je srdcová záležitost, ale Mondeo by bylo praktičtější…

Mohli by jste mi prosím sdělit Vaše zkušenosti?

Děkuji, Josef KřížOdpověď

Doporučil bych Mondeo TDCi, protože motor TiD u Saabu je taktéž dost nešťastný. Motor TDCi v Mondeu má to samé vstřikovací zařízení, jako minule dotazovaný Renault dCi. Tedy common-rail Delphi. Zezačátku s ním skutečně byly značné problémy. Všechno zlé je však k něčemu dobré, a tak zásluhou průšvihu je dnes Delphi ze všech výrobců systémů common-rail (Bosch, Siemens, Denso) nejdále s jejich autorizovanými opravami. Dnes TDCi obvykle funguje, při záručních opravách byla montována již materiálově vylepšená čerpadla. Každé vstřikovací zařízení se jednou porouchá, takže Delphi dnes již vidím spíše jako výhodu. Mondeo bych si sám koupil, protože je prostorné, robustní, komfortní a má nepochopitelně dobrý podvozek. A to jsem býval zapřísáhlý odpůrce Fordu.

Zmíněný motor 2,2 TiD u Saabu je známé DTI od Opelu, vybavené vstřikovacím čerpadlem Bosch VP44. O některých jeho problémech jsme mluvili v dotazu na Audi V6 TDI, stejně jako o poměrně drahých opravách. Toto čerpadlo existovalo ve třech provedeních – nejrozšířenější je PSG5 (Audi). Zřídka se vyskytují verze PSG2, u kterých ještě nebylo možné nahrát kompenzaci na technický stav čerpadla do jeho ŘJ, a tak není možné na něm dělat jakékoliv zásahy. Pokud se porouchá, nezbude, než vyměnit celé za 50 tisíc Kč. A právě tato čerpadla se vyskytovala na prvních motorech Opel Di (DTI). Výrobce toto čerpadlo rychle opustil, ale Saab 2,2 DiT stihla jiná pomsta – čerpadlo PSG16. To má v sobě i řídicí jednotku samotného motoru a technologie pro jeho opravy zatím nebyla vyvinuta. Pokud si nenecháte dieselového Saaba vymluvit, tak zkontrolujte, zda nemá jedno ze zmíněných čerpadel.

Já bych si tento motor nekoupil v ničem, protože na něm odcházejí ještě váhy vzduchu, tečou vstřiky, zavzdušňuje se palivové vedení a hlavně mechanicky není kvalitní – žere olej a po 200 tisících km bývá hotový.

Z mého pohledu poslední spolehlivé Saaby byly modely 9000 a 900 později modernizovaný na 9-3 (ne však sport-sedan – převlečená Vectra).


TIP: OJETINY: Ford Mondeo - turbodiesel nebrat
TIP: OJETINY: FORD Mondeo II - Zcela jiný vůz

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist