Ford Mondeo nebo Volkswagen Golf?

V dnešní poradně budeme vybírat mezi vozy rozdílné kategorie. Čtenář se rozhoduje mezi kombíkem nižší střední třídy a střední třídy.
PORADNA, 16.07.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Ford Mondeo

Dotaz: Rád bych si koupil automobil a zaujala mě značka FORD Mondeo a VW GOLF (obě jsou v combi, benzínu a r.v. od 2002).
Vyhrazená cena pro nákup je 180 tisíc korun. Nenašel jsem v poradně srovnání mezi těmito automobily, budu proto rád, za radu, jaká volba je vhledem k jízdním vlastnostem a dnešním cenám náhradních dílů lepší?


Volkswagen Golf r.v. 2002 - pridV první řadě je nutné zdůraznit, že každý z uvedených vozů patří do jiné kategorie. Golf stejně jako Octavie patří do nižší střední třídy a Mondeo je zástupcem střední třídy, i když v poslední generaci zejména rozměry zasahuje do vyšší střední třídy. Od tohoto rozdělení se také odvíjí samotná velikost obou automobilů (rozdíl velikosti a hlavně rozvoru můžete vidět v níže uvedené tabulce). Díky velikosti mají i rozdílné jízdní vlastnosti. Golf patří ve své třídě k mírně nadprůměrným automobilům, po kterém sahají spíše zmlsanější zákazníci. Vás bude v pořizovací ceně kolem 180 tisíc korun zajímat čtvrtá generace, která nepřinesla žádné velké novinky v použité technice oproti předchozí generaci a spolehlivostí na tom byla dokonce hůře než předchůdci.

Ford Mondeo r.v. 2002 - kufrGolf v dlouhé verzi označovaný přídomkem Variant nabízí zavazadelník s objemem 460 litrů, po sklopení sedadel dokonce 1470 l. Verze s pohonem všech kol nabízela jen 360 resp. 1370 litrů. Z palety benzínových motorů se vyhněte agregátům s přímým vstřikováním paliva. Ty sice splňují emisní normy, ale rozhodně nepatří mezi pružné a úsporné. Čtrnáctistovka je příliš slabá. Lepší volbou je šestnáctistovka s šestnáctiventilovým rozvodem. Chybu neuděláte ani s dvoulitrovým motorem. S korozí Golf neměl problém (Volkswagen nabízel 12 letou záruku na prorezavění).

(+) image
(+) specifická výbava na přání
(-) menší rozvor /2518 mm/ než srovnatelná konkurence /Ford Focus = 2615 mm, Opel Astra 2610 mm/
(-) méně místa na zadních sedadlech
(-) omezený výběr verzí kombi
(-) zájem zlodějů
(-) méně komunikativní řízení

- netěsnost chladící soustavy - praskající klínový řemen pohánějící čerpadlo - nepřesný palivoměr - nedokonalé těsnění dveří a světlometů - rychlé opotřebení tlumičů a brzdových komponent (destiček i kotoučů) - závady převodovek - problémy s elektronikou (imobilizér, řídící jednotky, snímače, stahování oken atd.) - předčasně opotřebené spojky - vůle v uloženích předního příčného stabilizátoru - vadné zapalovací cívky u motoru 1.8

Za uvedenou částku seženete Mondeo z roku 2002-2003 a oproti Golfu budete mít z čeho vybírat. V roce 2003 prodělalo Mondeo navíc facelift se kterým získalo nová zpětná zrcátka, která lépe informují o dění za vozem.

Srovnání velikostí (mm):

 

Golf Variant

 

Ford Mondeo

 

délka

 

4 397

 

4 731

 

šířka

 

1 735

 

1 812

 

výška

 

1 485

 

1 429

 

rozvor

 

2 511

 

2 754

 

Ford Mondeo r.v. 1992 - bokFord Mondeo druhé generace nabízí oproti Golfu přirozeně cestujícím i zavazadlům více místa, u podvozku se Fordu podařilo vložit sportovní geny a zároveň zachovat dostatečný komfort cestování. Mondeo je ideálním společníkem na dlouhé tratě. V disciplíně jízdních vlastností patří k nejlepším vozům ve střední třídě. Těm sekunduje přesné o něco tužší řazení a celkem komunikativní řízení. Brzdy patří spíše k průměrným, zde přišlo zlepšení až s faceliftem v roce 2005. Zavazadelník dlouhé verze poskytuje dobře využitelný objem 540 až 1700 litrů. Zážehové čtyřválcové motory patří ke spolehlivým - jsou totiž poháněny ocelovým řetězem. Doporučuji se však vyhnout třílitrovému šestiválci, který měl problémy s mazáním díky mělké vaně a nedostatečné olejové náplni.

(+) dostatečný výběr na trhu ojetin
(+) jízdní vlastnosti
(+) komunikativní řízení
(+) prostorný interiér
(+) ceny
(+) objem zavazadelníku
(-) průměrné brzdy


- koroze výfukové soustavy - předčasné opotřebení spojky - geometrie zadních kol (při přetěžování) - vůle v horních uloženích předních tlumičů - zaseklý zámek kapoty

Pro oba vozy je v současné době dostatek náhradních dílů a spotřebního zboží z druhovýroby, ceny jsou velmi příznivé. Například přední brzdové kotouče nebo destičky stojí kolem tisícovky. Tlumiče pérování sežene do třech tisíc atd. Ceny originálních dílů za poslední roky také klesly a Ford vychází ze srovnání o něco málo levněji.

Osobně bych volil díky širšímu výběru na trhu ojetin o třídu větší Ford Mondeo. Za stejné peníze získáte více prostoru pro cestující (zejména v druhé řadě sedadel) a více prostoru pro zavazadla. Také budete lépe zdolávat dlouhé trasy. Pokud však prostor Mondea nevyužijete a toužíte po kompaktnějším voze, sáhněte po Golfu.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/13
2/13
3/13
4/13
5/13
6/13
7/13
8/13
9/13
10/13
11/13
12/13
13/13


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist