Ford Transit SportVan - Pracovní tempo se stylem

Otáčející se hlavy, zvědavé pohledy, palce vztyčené na znamení sympatie, či alespoň pobaveného souhlasu. To nejsou věci, které by řidiči dodávkových automobilů zažívali právě často, pokud ovšem nesedí za volantem Fordu Transit SportVan.
TESTY, 11.03.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
užitkové Ford Transit

Tmavomodrá dodávka s bílými pruhy vypadá jako rekvizita ze dne otevřených dveří na závodním okruhu, ale jde o naprosto sériový model, který se prodává v běžné dealerské síti Fordu a má všechny běžné užitné vlastnosti vozů Transit.

Vyjádření individuality
Ford Transit SportVanStojí však majitelé užitkových vozů o taková pozlátka? Provozovatele dodávek přece zajímají parametry, jako jsou nosnost, dovolené zatížení náprav, objem nákladového prostoru a servisní intervaly.
Někdo v marketingovém oddělení evropského Fordu ale přišel na myšlenku, že by to mohlo být i jinak. Vždyť od osobního vozu již zcela samozřejmě očekáváme, že kromě místa pro nohy a snadno přístupného kufru nabídne také atraktivní design a jistou dávku nezaměnitelného stylu.
I provozovatel užitkového automobilu by třeba dal průchod své touze po odlišnosti - jen kdyby mu to někdo umožnil. Zejména živnostníci nezřídka používají svoji dodávku jako primární dopravní prostředek a chovají k ní stejnou iracionální náklonnost jako ostatní řidiči k osobním autům.
"Zákazníci stále častěji žádají dodávku, která by vyčnívala z řady," odkrývá pozadí projektu Phil Collareno z evropského ústředí Fordu, "řada provozovatelů používá užitková vozidla jak pro služební, tak pro soukromé účely."
Rozložitá karoserie verze SportVan se na první pohled odlišuje od zbytku modelové řady Transit optickým paketem, vyvinutým ve spolupráci se specializovanou firmou MS Design.
Součástí paketu jsou osmnáctipalcová kola z lehkých slitin, nízkoprofilové pneumatiky 235/45, přední spoiler v barvě karoserie, nástavce prahů a pozměněný zadní nárazník. Maska chladiče v barvě karoserie, dvojitá koncovka výfuku a na přání dodávané bílé pruhy, inspirované supersportovním vozem Ford GT, nenechávají nikoho na pochybách o sportovních ambicích tohoto tranzitu.

Fenomén jménem Transit
Ford Transit SportVanJestli má nějaký užitkový automobil právo na podobné výstřelky, je to jistě Transit, kterých automobilka od roku 1965 vyrobila už pět milionů. Tato dodávka již po čtyři desetiletí kraluje evropskému trhu s lehkými užitkovými vozy a její jméno se v mnoha zemích stalo synonymem pro dodávku. Stejně jako v Česku mnozí hovoří v souvislosti s terénním automobilem o "džípu", aniž by měli na mysli konkrétně produkt značky Jeep.
Postupem let se nabídka rozrostla na mnoho rozličných verzí, které se navzájem liší rozvorem náprav, délkou a výškou karoserie, pohonem (přední, zadní i 4 x 4), nosností i pohonnými jednotkami.
Vůz se v průběhu času ukázal jako spolehlivý, což je klíčová vlastnost. Provozovatelé užitkových vozů mají k neplánovaným návštěvám autoservisu pochopitelně ještě silnější averzi než ostatní motoristé.
Provozní náklady vůbec jsou nejsilnější stránkou Fordu Transit. Jeho náskok v tomto směru potvrdila velká srovnávací studie prestižního zkušebního institutu DEKRA z roku 2007, která hodnotila celkové náklady na provoz v intervalu čtyř let/300 tisíc km.

Šok za volantem
Ford Transit SportVanŘídíte-li dodávku stejně často jako autor tohoto textu, to znamená nikdy, čeká vás za volantem Transitu SportVan docela šok. Jakmile uvyknete nezvyklé pozici s přímými zády a volantem položeným naplocho kdesi mezi koleny, s překvapením zjistíte, že tento užitkový vůz se svým jízdním projevem příliš nevzdaluje osobním automobilům.
Turbodiesel Duratorq TDCi o zdvihovém objemu 2,2 litru je schopen vygenerovat energické zrychlení ještě i v dálničních rychlostech, šestistupňová převodovka má mechanicky příjemný chod a řízení svými kvalitami předčí i leckterá méně povedená osobní auta. Panoramatická zrcátka zajišťují dokonalý přehled o tom, kde končí karoserie. Jen na dálnici je třeba dávat pozor, abyste se nevrátili z levého pruhu příliš brzy - vezete za zády poněkud delší metráž, než na jakou jste zvyklí.
Také vybavení interiéru se notně rozchází s představami o "pracovišti řidiče" dodávkového auta. Náš exemplář měl například měnič na šest CD, vyhřívání čelního okna, Bluetooth, a dokonce i kožené čalounění sedadel. Stejně jako všechny ostatní verze řady Transit je i SportVan sériově vybaven elektronickým stabilizačním systémem ESP.
Cílová skupina Transitu SportVan je patrně velmi úzká, ale tento model má zjevně také jiný, byť oficiálně nepřiznaný účel: přitáhnout pozornost k celé řadě Transit a upozornit na to, jak moc se užitková auta v posledních letech přiblížila těm osobním. A soudě podle v úvodu popsaných reakcí veřejnosti, může být sportvan pro svého majitele také nepřehlédnutelným reklamním poutačem.

Ford Transit SportVan

Cena669 900 Kč (bez DPH)
Motorvznětový čtyřválec 2,2 l
Výkon103 kW
Nosnost965 kg
Objem nákl. prostoru5,62 m3
Spotřeba7,4 l/100 km
Emise CO2195 g/km
Hmotnost1635 kg
PlusyNejvětší kufr široko daleko
MinusyParkováníAutor: iHNED
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist