Golf 1.9 TDi nebo Focus II 1.8 TDCi?

Dotaz

Dobrý den,
rozhoduji se mezi VW Golfem 1.9TDI (buď 74 nebo 96kw), r.v.: 03-05 kombi a Fordem Focus II 1.8 TDCi, r.v.: 05-06 kombi.
S motory 1.9 TDI od VW mám velice dobré zkušenosti, 1.8 TDCi od Fordu však vůbec neznám. Interiér, výbava a celkové zpracování vozu se mi zdá mnohem lepší, modernější i propracovanější u Fordu.
U VW mě však fascinuje 6ti stupňová převodovka a s ní spojený 96kw motor.

Děkuji za radu, Petr Bačík
PORADNA, 12.11.08 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Ford Focus

Odpověď

Vážený čtenáři,
do svého výběru jste zařadil dva vozy nižší střední třídy, které jsou velice populární a v našich srovnáních se často objevují. Dnešní článek ale bude zajímavý v tom, že srovnáme vozy, které vlastně nikdy nebyly na trhu nových vozů přímými konkurenty. Důvodem je jejich konstrukční stáří. Volkswagen Golf je na trhu od konce roku 1997 s tím, že varianta kombi, tradičně označovaná Variant, nabídku doplnila v roce 1999. V té době se na trhu objevil i předchůdce Vámi vybrané druhé varianty, tedy Ford Focus první generace. Ta druhá se začala o přízeň zákazníků ucházet až koncem roku 2004, tedy v době, kdy výroba VW Golf IV již dobíhala. Z tohoto generačního rozdílu bude plynout zřejmě většina odlišností, ke kterým se dostaneme dále. Jako obvykle se zaměřím na silné i slabé stránky obou konkurentů.

VW Golf Variant (1999 – 2005)
Volkswagen Golf IV VariantTato karosářská varianta se objevila s téměř dvouletým zpožděním po uvedení hatchbacku a také vydržela ve výrobě nejdéle. Však také pro pátou generaci nebylo kombi zamýšleno vůbec, po diskutabilním úspěchu Golfu Plus se nakonec v roce 2007 také objevilo. Začneme jako obvykle kladnými vlastnostmi vozu. Určitě bych zmínil velice robustní konstrukci karoserie a podvozku. Dále velice dobře zpracovaný interiér, i když bez většího designového nápadu a v méně vybavených verzích působí poněkud chudě. Sedadla mají tužší výplně a jsou dostatečně prostorná. I dle dnešních měřítek je na předních sedadlech dostatek místa, a to jak v příčném směru, tak i na výšku. Bohužel na zadních sedadlech je situace jiná. Díky poměrně krátkému rozvoru není prostor na zadních sedadlech ideální, navíc je interiér (ve srovnání s dále popisovaným Focusem) stísněný i na šířku. Zavazadlový prostor sice nedosahuje „gigantismu“ Škody Octavia, troufám si ale tvrdit, že 460 litrů můžeme považovat za dostatečnou hodnotu. Jízdní vlastnosti patří k průměru, odpružení je svým naladěním vhodným kompromisem, který by měl vyhovovat většině řidičů. Řazení je přesné, ovšem s větším počtem najetých kilometrů může jít ztuha. Ještě jednou bych vyzdvihl robustní konstrukci podvozku – komponenty zavěšení kol, tlumiče i brzdy mají solidní životnost. Výsledek crash testu je z dnešního pohledu pouze průměrný, nicméně v roce 1998 byly 4 hvězdičky a 25 bodů velice slušným výsledkem. Co se týče nabízených motorizací, máte k dispozici opravdu širokou paletu. Nemá cenu každý motor zvlášť zmiňovat, určitě jste o koncernových motorech přečetl spoustu článků. Píšete, že Vás fascinuje motirzace 1.9 TDi s výkonem 96 kW a šestistupňovou převodovkou. Jedná se o modernizované TDi, využívající vstřikování systémem čerpadlo-tryska a variabilní geometrii lopatek turbodmychadla. V nabídce figuruje od roku 2001. Mezi stále oceňované klady tohoto motoru patří úderný zátah a výborná spotřeba paliva. Tradiční nedostatky, jako vysoká hlučnost, kouřivost, problémy s váhami vzduchu či turbodmychadly jsou obecně velice dobře známé. Vznětové motory, ať již se systémem PD či common rail, jsou ve srovnání se zážehovými motory střídmější ve spotřebě, ale draží v servisu. A to výrazně. Na závěr ještě upozorním, že identický vůz (kromě přední masky) můžete také získat pod názvem VW Bora Variant.

Ford Focus Combi (2004 - ?)
Ford Focus II combiDruhá generace Fordu Focus se od roku 2004 snaží navázat na úspěchy té první, a docela se jí to daří. I v současné době, 4 roky po uvedení na trh, stále patří mezi nejlepší vozy nižší střední třídy, a to zejména v jízdních vlastnostech, dílenském zpracování či spolehlivosti. Za velký klad (a to zejména v porovnání s výše popisovaným VW Golf) musím zmínit prostornost interiéru. Delší rozvor dal konstruktérům dostatek místa pro vytvoření plnohodnotného prostoru na zadních sedadlech. Ford Focus překonává v interiéru svého soupeře skutečně ve všech rozměrech – jedná se zejména o šířku a zmíněný prostor na zadních sedadlech a také o zavazadlový prostor o objemu 475 litrů. Interiér potěší vesměs kvalitními materiály, přehlednou architekturou (ve srovnání s předchůdcem) a dobrým dílenským zpracováním. Výtku můžeme mít k lacině působícím výplním dveří či k ovladačům různého tvaru a různých materiálů. Tyto nedostatky se snažil odstranit teprve aktuální facelift vozu. Samostatnou kapitolou jsou jízdní vlastnosti. Jsou velice jisté na každém povrchu, řízení je přesné a rovněž řazení je na velmi slušné úrovni. Odpružení je naladěno méně komfortně, než u VW Golf. Za opravdu vynikající můžeme považovat výsledek crash testu – vůz získal v roce 2004 35 bodů a 5 hvězdiček. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků vůbec. Za negativum naopak považuji horší odhlučnění vozu, ať se již jedná o pohonné jednotky, či zavěšení kol. Volba pohonné jednotky ovšem nemusí být tak jednoznačná, jak píšete ve svém dotazu. Motor 1.8 TDCi s výkonem 85 kW a dvěma ventily na válec je stále v nabídce. Jedná se o agregát, který má své kořeny v osmdesátých letech, o čemž svědčí například i jeho litinová konstrukce. Během let se ovšem zbavil některých svých typických neduhů – například kolabujících rozvodů či praskání hlav válců. V tuto chvíli je možno považovat jej za rozumnou volbu. Může ovšem trochu obtěžovat svou hlučností. Lepší jistě bude tichý a výkonný 1.6 TDCi s výkonem 80 kW, který vzešel ze spolupráce Fordu a PSA a objevuje se také v Peugeotech, Citroënech, Volvu či Mazdách. Pokud Vás uchvacuje dynamika VW Golf, můžete i u Focusu najít vhodnou variantu – 2.0 TDCi nabídne se svými 100 kW a šestistupňovou převodovkou působivé svezení. Slabiny jsou zde opět tradiční – dvouhmotové setrvačníky, EGR ventil či zanesený filtr pevných částic.

Závěr + další alternativy
Opel Astra CaravanJaký vůz tedy vybrat? Domnívám se, že současná generace Fordu Focus patří i v současné konkurenci k naprosté špičce. Její výhody jsou ještě více patrné právě ve srovnání s generačně starším VW Golf čtvrté generace. Přesto bych si, jako obvykle, dovolil poukázat na některé konkurenty. Již několikrát jsem v článcích zde na TipCars.com zmiňoval současnou generaci Opelu Astra. Pokud si odmyslíte nepříznivé reference na předchozí dvě generace, zjistíte, že se jedná o opravdu povedený automobil, a to po stránce spolehlivosti, prostoru či úrovně zpracování. Pokud bude pod kapotou vznětový motor 1.9 CDTi s výkonem 110 kW, dynamikou předčí i výše popisované konkurenty. Rád bych upozornil i na jednu alternativu japonské výroby. Jedná se o Toyotu Corollu předchozí generace ve variantě kombi. Spolehlivost je opět bez připomínek, pouze bych jako vhodnější variantu doporučil zážehový agregát 1.6 VVT-i s dostatkem výkonu, rozsahem využitelných otáček i příznivou spotřebou, který je ve vozech vyrobených po roce 2003 naprosto spolehlivý.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist