Golf IV vs. Focus - který koupit?

Dotaz

Dobrý den,potřeboval bych od vás poradit při koupi ojetého vozu. Mám Peugeot 306 1,4i BREAK roku výroby 1998. Kombík je pro nás zbytečný, jelikož jsme 2 mladí lidé. Jedná se mi hlavně o spolehlivost a nižší spotřebu. Rozhoduji se mezi VW Golf IV a nebo Ford Focus. Má představa je nějaké benzinové auto o objemu 1,6, protože najedu ročně cca 12 000 km a z toho 2/3 po městě. Rok výroby 2002 a mladší. Předem děkuji za vaši radu.  S pozdravem Pavel Kouba
PORADNA, 09.09.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Ford Focus

Odpověď

Ford FocusVážený pane Koubo,

z vlastní zkušenosti vím, že pokud člověk jednou vyzkouší rozměrové vnady provedení kombi, bude si na hatchback či liftback hůře zvykat. Je lepší prostor mít a nepotřebovat jej než naopak. Pokud jej ale opravdu nepotřebujete, nejezdíte na kola či vášnivě nechalupaříte, je to jiná situace. Zda pořídit VW Golf IV nebo Ford Focus, případně z konkurentů například Opel Astra, je oříšek poradit. Stejná či podobná třída vozidel má podobné rysy nejen v jízdních vlastnostech, ale i v "nemocech" (respektive případných nákladech na servis). Myslím tím celkové roční náklady provozu, včetně servisu.
Každá značka má nějakou specifickou závadu. U Fordu je častá závada krokového motorku a tím způsobené problémy s otáčkami motoru. Pro VW jsou typické vadné váhy vzduchu, pro Opel čidla volnoběžných otáček na vačce a na klice. Ostatní závady se samozřejmě dle režimu používání mohou vyskytnout u každé značky.
Ve vašem případě bych si například položil otázku: "Kde budu se svým automobilem parkovat?" Pokud odpověď zní "na ulici", dostává golf "červenou kartu" a nebudete-li chtít investovat do pojištění, nechal bych golfa nakonec. Pěkný mladý golf je trnem v oku mnoha nenechavců a nemusel byste vůbec vyrazit na výlet. To samozřejmě neznamená, že se focus nekrade vůbec, ale to procento je výrazně nižší. Astra je na tom podobně. Prostě jak se říká, když někdo potřebuje ten váš vůz o něco více než, vy, nezáleží na značce a ztratí se vše.

Volkswagen Golf IVJinak je golf asi nejatraktivnější. Žije ze svých předchůdců a dá se všeobecně říci, že vzpomínky na minulost jsou silnější než kvalita. Cena je díky tomu, že skoro každý golf chce, relativně nejvyšší, ale myslím, že nenabídne nic navíc. Golf je golf.
Focus je hodně rozšířený firemní automobil a nedá se tedy říci, že by byl extra špatný. Jsou ale zákazníci, kteří mu nemohou přijít na jméno. Jsou to bohužel nešťastníci, kteří zakoupili nějaký nejspíše dovezený a stočený kus a další opravy jim zkazily náladu z používání auta. V jejich případě ale nezáleží na značce. Pokud si vyberete 1,6 16V 74 kW, budete příjemně překvapen pružností i spotřebou. Modely nad rok výroby 2002 jsou někdy vybaveny i automatickou digitální klimatizací a i s originálními hliníkovými koly může focus nadělat spoustu parády. Ceny náhradních dílů jsou už dostupné.
Třetím zástupcem je Opel Astra, která stejným designem od roku 1998 působí asi jako nejstarší (focus má také stejný design, až na facelift v roce 2001, od roku 1998, ale je daleko nadčasovější). Výbavami je na tom astra podobně. Nejvhodnější agregát je 1,6i 16V 74 kW. Jako každý Ecotec má trochu problémy se spotřebou oleje při vyšším nájezdu kilometrů, ale je to kus od kusu. Velikostí a komfortem je astra srovnatelná s focusem.
Určitě se nedá zapomenout na japonské zástupce – Mazdu 323, Nissan Almera či Toyotu Corolla. Každý japonský automobil se prodává jako ojetina o něco hůře než výše zmíněné modely, ale cenu si drží. Pokud je to extra zachovalý kousek, může být dokonce dražší než obdobní konkurenti. Své klienty si vždy japonské vozy najdou, jejich spolehlivost je vyhlášená. Snad jen u Nissanu Almera, zvlášť po roce 2002, se projevuje větší spolupráce s Renaultem, která trochu škodí. Nissan začal používat některé díly přejaté od Renaultu, které ne vždy zcela bezchybně fungují.
Neměli bychom opomenout ani francouzská auta z této třídy, jako jsou Renault Mégane, Peugeot 307 či Citroën Xsara. Neotřelý design u všech, ale specifický posez francouzského modelu nemusí dělat radost každému. Čím větší výbava, tím větší šance problémů s elektronikou pak staví tyto modely dozadu.

Souhrnem, budu-li hodnotit vozidla této a podobné třídy s podobným nájezdem kilometrů a podobnou výbavou, asi bych osobně volil Ford Focus 1,6 16V, i když xsara nebo 307 nabídnou vyšší komfort a zajímavý design. S nejvyšší pravděpodobností se focusu na ulici nic nestane a pokud se jej rozhodnete pojistit, nijak zvlášť vám to nenaruší rodinný rozpočet.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist