Golf se vydává do terénu. Díky výbavě se nebojí

Model Volkswagenu dostal novou outdoorovou verzi. Na polní cesty si připravil pohon všech kol i vyšší podvozek.
NOVÉ MODELY, 19.05.15 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf

Outdoorové kombíky, takzvané all­roady, jsou v kurzu. Zejména mezi řidiči, kteří chtějí dávat svým vozem jasně najevo, že jim vyhovuje aktivní životní styl. Zabalit si na víkend lyže, kolo, surfové prkno nebo podobnou aktivitu jen předstírat je nyní in. Všimli si toho i u Volkswagenu a golf tak poprvé dostal verzi nazvanou Alltrack. Jde o první terénní model od doby Golfu Country, jehož výroba skončila v roce 1991.

Recept na výrobu allroadu je jednoduchý a drží se ho vesměs všechny automobilky, které tyto modely mají v nabídce. Základem je kombi, ke kterému se přidá stylová plastová ochrana do terénu, zvýší se mu světlá výška a ve většině případů (ale není to nutností) se nasadí i pohon všech kol. Řidiči pak od takového auta očekávají nejen jistotu, že dojedou prakticky kamkoliv si zamanou, ale i patřičnou porci reprezentace.

Pokud jde o reprezentaci, tu Golf Alltrack zvládá na jedničku. Model Alltrack automaticky přichází s vyšší výbavou, která zahrnuje i větší litá kola. Autu bezesporu sluší, stejně jako plastové kryty. Mají pomáhat před nebezpečím v podobě kamení, štěrku nebo trčících větví. Spíš ale dokreslují celkový dojem z vozu, který ještě podtrhuje pohledné červené lakování.

V dobré výbavě

Vyšší základní výbava Alltracku oproti standardnímu kombi Golf Variant se projevuje samozřejmě nejvíc v interiéru. Ať už je to na prvcích, které jsou k dispozici v ceně, nebo na těch, za které se připlácí o něco méně než v případě běžného modelu. Volant je tak vyveden v kůži a za 13 tisíc korun si lze dokoupit elektricky nastavitelná sedadla s koženými bočnicemi a hlavovou opěrkou. Specialitou je logo Alltrack vyražené do opěradel.

Jedním z nejdražších příplatků, který byl k vyzkoušení v testovaném voze, je navigace Discover Pro. Systém s 8" dotykovým displejem vyjde na 50.600 korun. Je určitě nutné ho pochválit za rychlé reakce na dotyk a pohyb, který připomíná moderní tablety. Na druhou stranu se navigace čas od času zasekla a zmateně hledala cestu. Možná to ale bylo dáno jen prostředím, ve kterém jsme ji používali. Hory nebo města s úzkými ulicemi občas dělají problém příjmu signálu GPS.

Golf Alltrack má dva sourozence. Na stejném principu totiž fungují i modely Seat Leon X-Perience a Škoda Octavia Scout. Mladoboleslavský vůz platí za nejprostornější, ale golf ho dotahuje tak dobře, že rozdíly mezi oběma auty jsou jen minimální.

Například kufr. Golf Alltrack nabízí základní kapacitu 605 litrů, Scout jen o pět litrů víc. Hodně místa je v případě golfu také na zadních místech. Tam nemají cestující ani náznak potíží před koleny nebo nad hlavou. S Alltrackem se tedy bude dobře jezdit na delší cesty i se čtyřčlennou posádkou a jejími zavazadly. Prostoru je na palubě dost. A komfortních prvků ve výbavě také.

Doporučujeme ještě příplatek za adaptivní tempomat. Ten vyjde na 12.900 korun a velmi zpříjemní cestování po dálnicích. Pojí se s ním i výbava bezpečnostními asistenty proti střetu s jiným vozidlem nebo chodcem v nízkých rychlostech.

Nafta a automat

Není překvapivé, že nabídka motorů u Volkswagenu, Seatu i Škody je prakticky totožná. Alltrack se od Scoutu liší jen v možnosti zvolit si nejslabší vznětovou jednotku 1.6 TDI, která je zaměřena hlavně na nízkou cenu i spotřebu. U Seatu je navíc k dostání i s pohonem pouze předních kol. Testovaný vůz byl naopak obdařen dieselem s dvoulitrovým objemem. Motor TDI měl také nejvyšší výkon 184 koní, což je o čtyři koně víc, než nabízí jediný benzínový motor v ceníku (1.8 TSI). Silný naftový čtyřválec lze spojit pouze s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG se šesti stupni.

Zkoušený 2.0 TDI je typickým naftovým motorem koncernu. Zastudena se tedy projevuje spíš hlasitěji, díky dobrému vnitřnímu odhlučnění golfu nejde ale o nijak obtěžující problém. Po zahřátí pak funguje jemně, bez vibrací a nepříjemného hluku. To platí i v situacích, kdy ho je potřeba vytáčet. V testu zvládl jezdit za 7 litrů nafty na 100 km, pod zátěží si pak žádal o litr a půl paliva víc.

Hlavní výsadou Alltracku je nicméně jeho světlá výška. Oproti standardnímu golfu narostla o 35 mm na celkových 175 mm. Vyšší podvozek je poznat na první pohled, zejména pokud auto stojí po boku běžného golfu. Do vyloženě ostrého terénu by sice bylo potřeba ještě pár milimetrů navíc (ideálem je zhruba 200 mm světlé výšky), i tak se ale díky vyšší stavbě vozu sníží strach řidiče z vyjetí mimo asfalt a i možnost poškození podvozku.

Auto má na prašné polní cesty a oranice připraven také režim off-road. Ten se aktivuje tlačítkem pro volení jízdních režimů. Golf kromě něj nabízí i výběr mezi komfortním, sportovním nebo ekologickým módem. Systém pak jen mění reakce plynového pedálu nebo automatické převodovky.

Režim off-road automaticky spouští i asistent pro sjíždění kopců a upravuje chování ABS. Pokud se pak řidič vydá s autem ze strmého kopce, nemusí používat brzdový pedál. Vůz dokáže automaticky sjet rychlostí od 2 do 30 km/h. Rychlost sjezdu se reguluje jednoduše přidáváním plynu nebo brzdou. Volkswagen tvrdí, že systém ABS v off-roadovém režimu déle blokuje kola než na běžné silnici a díky tomu na štěrkovitém nebo prašném povrchu vytváří klíny pod koly, které pomáhají při sjezdu.

Pakliže auto jede po rovině, nebo naopak stoupá do prudkého kopce, pomáhá mu automat, který vy­užívá první rychlostní stupeň jako náhradu za redukci. Jednička zůstává zařazena déle, než je obvyklé, systém také nechá déle prokluzovat spojku. To by mělo pomoci s jemnějšími pohyby na nebezpečných místech. V realitě je ale někdy chování automatu poněkud zmatečné. Chvílemi totiž reaguje pomalu, chvílemi zase příliš rychle.

Dobrou zprávou nicméně je, že vyšší podvozek nijak negativně neovlivňuje velmi dobré jízdní vlastnosti, které golf nabízí v každé své verzi. Stabilní podvozek s dobrým poměrem komfortu a jízdní jistoty patří ke špičce ve své třídě. Proto je Alltrack výborným univerzálem pro celoroční ježdění.


VW Golf Alltrack

Motor

Objem (cm3): 1 968
Výkon (kW/k): 35/184
Točivý moment (Nm): 380

Rozměry

Délka (mm): 4 578
Šířka (mm): 1 799
Výška (mm): 1 470
Rozvor náprav (mm): 1 515
Objem kufru (l): 605/1 620

Ostatní detaily

Zrychlení (0-100 km/h): 5,0 s
Max. rychlost (km/h): 219
Komb. spotřeba (l/100 km): 7,8
Hmotnost (kg): 1 584
Převodovka: 6stupňová aut.
Základní cena (Kč): 854.900

Plus

Slušné jízdní vlastnosti
Bohatší výbava
Schopnosti mimo asfalt
Komfortní podvozek

Minus

Vyšší pořizovací cena než u Seatu a Škody

Konkurence

Seat Leon X-Perience: Španělský sourozenec Volkswagenu se jako jediný z trojice nabízí pouze s pohonem předních kol. Ten je k dispozici se slabším dieselovým motorem. V obdobném provedení jako testovaný vůz vyjde Španěl levněji. Začíná na částce 730.900 korun.

Škoda Octavia Scout: Domácí model jako jediný z trojice nenabízí nejslabší naftovou jednotku 1.6 TDI. Všechny jeho verze jsou ale vybaveny pohonem všech kol. Chlubí se také nejprostornější kabinou i kufrem. Cena modelu s testovaným motorem je minimálně 745.900 korun.

Volvo V40 Cross Country: Švédský model je pozadu zejména ve velikosti kufru. Má ale širší nabídku verzí bez pohonu všech kol. Se systémem 4 x 4 nelze spojit žádnou naftovou jednotku. Jako čtyřkolka ale jezdí benzínový čtyřválec T4 s výkonem 190 koní. Cena je 775.000 korun.Autor: iHNED
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist