Hledá se auto s vysokými sedadly pro starší lidi

Pan Jan shání vůz, jehož charakteristika splňuje definici „auto pro starší lidi“. Typickými znaky takto definovaného okruhu vozidel jsou: budoucí malý nájezd kilometrů, nenáročnost ohledně motorizace a hlavně vysoký posed a snadné nastupování. Ze kterých vozů by měl vybírat?
PORADNA, 20.09.13 | 00:00
hodnocení článku 2.8 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.

Jan: Chtěli bychom si pořídit starší automobil max. r.v. 2006, do 130.000 Kč, benzín, max 1.6, vyšší sedadla hlavně u spolujezdce, oba jsme starší lidi, nájezd 7 - 10 tisíc km za rok. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan.
Vážený pane Jane.
Dnes skoro každá automobilka nabízí vozidlo s vyšší pozicí za volantem. Zákaznictvo takto pojatá auta kupuje ve stotisícových sériích, z čehož plyne, že i na trhu ojetin je potom výběr opravdu uspokojivý. Vzhledem k počtu najetých kilometrů bych si Vám dovolil doporučit benzínové auto s pokud možno jednoduchým atmosférickým motorem. Počítám s klidnějším jízdním stylem a kratšími cestami. U všech vozidel, která budete prohlížet, chtějte záruku najetých kilometrů. S tou je to jednoduché – jsou dvě kategorie: buď „ano“, nebo „ne“. Všechno mezi jsou jalové kecy (promiňte ten slovník, ale já Vám chci poradit) a auto automaticky spadá do kategorie „ne“. Neměl by to být takový problém, protože vůz, který sháníte, nemusí mít najeto zrovna málo. Pokud to bude třeba 120 tis. km, při Vašem nájezdu bude (pokud ho teď seženete v dobrém stavu) ještě docela dlouho použitelné. A zkontrolujte si, zda už má vyměněný rozvodový řemen. Pokud ano, je při 7 - 10 tis. km ročně dost velká šance, že byste se této větší investici mohl do budoucna úplně vyhnout.
A z čeho vybírat? Asi z rodinných MPV a podobných vozů. Z těch větších, prostornějších a dospělejších mě napadají Renault Scénic, Citroen Xsara Picasso nebo i Opel Meriva. Od značky Ford se mezi ojetinami nabízí obdobné vozidlo jménem Focus C-Max. Zapomenout nelze ani na koncernově strohý, leč funkční a mezi seniory v Německu oblíbený Golf Plus. O těchto vozech je toho hodně v souvisejících článcích, které jsou přímo o některých z nich. Prosím, koukněte tam. Nechci se opakovat.
Druhou kategorií jsou menší MPV a některé crossovery. Mrkněte na článek, ve kterém píšu o Fordu Fusion. Není to nezajímavá alternativa. Opravdu vysoký posed (pro mě až nesnesitelný) spojený s velmi zajímavou spotřebou a nízkými cenami náhradních dílů nabízí Opel Agila. A samozřejmě jeho sourozenec Suzuki Wagon R+. Tahle auta ale už působí o poznání levněji a jízda s nimi je méně komfortní než u vozů uvedených o odstavec výš. Z tohoto ohledu je zajímavější a přitom cenově poměrně příznivou alternativou Renault Modus. Byl vyroben asi přesně pro cílovou skupinu zákazníků, jako jste Vy. Zkrátka pro ty, kterým by se hodilo něco jako Clio, jenomže jim připadá moc nízké. Pokud byste měl chuť mít legraci ze zasněžených cest a liknavosti silničářů, potom je k mání zajímavé vozítko Suzuki Ignis. Snoubí v sobě, u této značky tradiční, špičkově zvládnutý pohon 4x4 s japonsky spolehlivým a silným čtyřválcem 1.3 16V. Existuje i jako „dvojkolka“, ale tak ztrácí svůj smysl.
Další zajímavé japonské auto, o jehož motoru a pohonu by se dalo napsat totéž, co o Ignisu, je Honda HRV. Toto líbivé mini SUV je ale už dospělé a velmi kvalitní auto. Ze všech aut, jejichž jména padla v tomto článku, možná auto nejlepší. Jenomže bohužel starší než Vámi udávaný limitní rok 2006.
Na konec si u některých svých článků nechávám takový „tajný tip“. Udělám to i dnes. Většinou se jedná o málo známé vozidlo, které právě pro tuto svou vlastnost je v bazarech za velmi rozumnou cenu. I v tomto případě je tomu tak. Přitom náklady na údržbu tohoto vozu a hlavně potom ceny náhradních dílů jsou nižší než například u Renaultu Scénic. Kvalitativně se potom minimálně vyrovná Merivě a Agilu či Fusion strčí do kapsy. Jedná se o Fiat Idea. Patří někam mezi ty dvě výše zmiňované kategorie MPV, mezi rodinné a mini. Bývá pěkně vybaven a za rozumné peníze. Vevnitř jsou některé verze velmi hezké a variabilní, i když laciné plasty nejsou ani v tomto fiatu žádnou vzácností. Neříkám Vám tady, že tohle auto si máte koupit. Jenom připomínám opomíjené auto, na které by Vás asi jinak nenapadlo ani se podívat a byla by to škoda.
Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist