Hledá se nástupce třináctiletého Scénicu 1.6 16V

Paní Monika je zvyklá na Renault Scénic a je s ním spokojena. Vozidlo je ale staré už třináct let, proto se pomalu poohlíží po něčem novějším. Jaká auta jí doporučit?
PORADNA, 30.08.13 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Monika: Dobrý den, jezdíme v Renaultu Scénic, r. v.2000, 1.6. 16V, najeto má 78 000 km. Musím se tedy připojit k tomu názoru, že je to velmi pohodlné auto a nemáme s ním ani žádné zásadní problémy. Brzdy a rozvody v pořádku, jediné, co zazlobilo, bylo vstřikování (navzdory kvalitnímu benzínu). Jinak běžná údržba. Myslím si, že to vždycky záleží kus od kusu. Na co člověk natrefí. Mám známé, kterým nesmí přes práh dokonce ani Mercedes či BMW. Ale k dotazu - rádi bychom Scénic vyměnili za něco novějšího. Cena v rozmezí 250 - 270 tis. Kč. Najezdíme tak 15 tis. km ročně, takže benzínový motor. Projeli jsme nový Focus, novou Merivu (ta mě velmi zklamala), ale pořád máme ten pocit, že se jedná o horší auta, než v čem jezdíme v současnosti. S Focusem se mi tedy jelo výborně, ale cítím se tam jak sardinka. Docela často jezdíváme po vlastech českých i slovenských. Takže co vybrat, aby to bylo pohodlné a zároveň spolehlivé? Stáří max. 3 - 4 roky. Občas jezdíme v autě čtyři dospělí. Po čem by bylo nejlepší sáhnout?

Pěkný dobrý den. Váš dotaz mě docela potěšil. Ne snad proto, že bych měl zálibu ve vozidlech kategorie Scénicu nebo Merivy, naopak. Mám ale jiné důvody. Napsala jste srozumitelně, co od vozu očekáváte, kolik s ním najedete a kolik máte na nový automobil připraveno. A hlavně: v tom jste docela realistická. Většina tazatelů má na částku, kterou chtějí za vůz utratit, limitní až přemrštěné požadavky. Nejraději by „vymlátili z jalové krávy tele“, jak praví trefné české přísloví. A tak mi potom docela udělá radost dotaz od někoho, kdo má na svém voze najeto 78 000 km a chce jej měnit za novější, přičemž snese vůz starý 3 - 4 roky a má na něj připravenu odpovídající částku.
Vozidlo, které vlastníte, je vlastně zakladatelem této třídy. Pokud jste si už zvykli na vyšší pozici ve voze, větší kabinu (pohříchu jen v horizontálním směru, ale budiž), spoustu odkládacích prostor a vůbec, zkrátka na pocit z jízdy, který je charakteristický pro tento segment, nemá cenu Vám to vymlouvat. Od té doby, co tahle auta začala brázdit silnice, ještě zdaleka neuplynuly ani dvě dekády a dnes je jsou jich všude spousty. Což je jasný důkaz toho, že ne každý potřebuje v zatáčkách mít strach z toho, zda mu boční přetížení nevyrve plomby ze zubů nebo absolvovat cestu na dovolenou přikurtován šestibodovým pásem se zadnicí 20 cm nad zemí. Takže takhle to budu brát. A mám pro Vás docela dobrou zprávu. Vozidla jako Scénic dnes (na rozdíl od roku 2000) nabízí prakticky každá automobilka (mimo těch exklusivních a specializovaných). Výběr je široký a vidím, že už jste něco zkoušeli. Že Vás Meriva zklamala? Mě ne. Tušil jsem, co to bude zač. Vždycky, když někdo začne propagovat auto na základě nějaké pitomosti, jako je otevírání dveří à la Rolls-Royce nebo absence B-sloupku (Ford B-Max), mám pocit, že jsou to spíš marketingové žvásty než kus poctivého automobilového konstruktérství. A teď k Focusu. Chápu, že po letech strávených na palubě Scénicu se Vám zdá jeho vnitřek stísněný a nebudu Vás tedy (jak jsem se zařekl) přemlouvat ke změně segmentu. Ale jak píšete, jelo se Vám s ním dobře. Vybroušené jízdní vlastnosti v mainstreamové kategorii jsou totiž poznávacím znakem značky Ford. Pokud byste chtěla nalézt auto, které by mělo „forďácký“ podvozek a uvnitř podobné množství krychlových metrů vzduchu jako Scénic a podobnou výšku, zkuste si prohlédnout a vyzkoušet nějaký Ford C-max.
Ale Vy vůbec nemusíte měnit značku. Nedávno jsem koukal v autosalonu Renault na jejich nabídku. Mezi věcmi, které mě zaujaly, patří ceny nových a předváděcích scéniců. Vždyť cena kousků s nepřeplňovanou šestnáctistovkou pod kapotou a s nájezdem kolem 10 000 km jen lehce překračuje 300 tis. Kč. Kdybyste zbytek nějak dofinancovali (nechci Vás však vůbec do ničeho nutit), měli byste vůz od značkového dealera a s plnou tovární zárukou. A pokud to schůdné není, nevadí. Za částku okolo čtvrt milionu a víc seženete vozy jen trochu starší s velmi zajímavým počtem najetých kilometrů a výbavou. A co doporučit jako alternativu? No, popravdě řečeno, došel mi tak trochu rozum. Italové a Japonci se v této kategorii nijak nepředvedli. Ford a Opel jsme už zmínili. Prémiové německé automobilky se tímto moc nezabývají, a tak zbývá koncern VW. Jenomže co v dané kategorii za dané peníze vybrat a ještě k tomu zánovní? VW Golf plus je dneska dost za zenitem a navíc nikdy nedokázal být tak familiérní jako francouzská auta. Je ve srovnání s francouzskými MPV stejně podivný jako francouzské sedany ve srovnání s těmi německými. Každému, co jeho jest. Co dál? Škoda? O Roomsteru nemám chuť vůbec psát a Yetti je předražený, navíc trochu SUV. Možná by Vám udělali nějakou zajímavou nabídku v Seatu. Např. Altea bývá cenově zajímavá a předváděcí či skladové vozy dvojnásob. Ale ať o tom přemítám ,jak chci, pořád se mi zdá, že v tomto segmentu tahají za nejdelší konec provazu Francouzi. A tak zkuste dva největší konkurenty Renaultu. Modely automobilek Peugeot a Citroen, které patří do jednoho koncernu PSA.
V podstatě si myslím, že pro Vás by byl ten Scénic ideální. Je postaven se stejnou filosofií a cílí stejnou skupinu zákazníků, jakou měl kdysi Váš stávající vůz. Podobná bude i ergonomie a některé detaily. Když je člověk s něčím spokojen, nemá cenu to měnit. Zvlášť, pokud je to cenově možná nejzajímavější alternativa.
Víte, kdo mě zná, asi by nikdy nevěřil, že někdy někomu doporučím MPV, a k tomu Renaulta Scénic. Jenomže já se snažím, aby auto nakonec vyhovovalo Vám, Vaší rodině a očekáváním. A v tomto smyslu mám z volby Scénicu či jiného „frantíka“ dobrý pocit a čisté svědomí. Ať si myslí, kdo chce co chce.Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist