Hledáme spolehlivou ojetinu do 60 tis. Kč.

Jaké auto je nejvhodnější na post rodinné vozu, pokud hledíme na spolehlivost a provozní náklady? Rozpočet na koupi je omezen částkou 60.000 Kč.
PORADNA, 25.01.13 | 00:00
hodnocení článku 4.8 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Dobrý den, okolnosti nás nutí ke koupi vozu, ale vzhledem k nižšímu rodinnému rozpočtu můžeme investovat max. 60.000 Kč. Dá se za tuto cenu pořídit nějaká spolehlivá ojetina? Kvůli kočárku bychom uvítali větší zavazadlový prostor.
Prozatím se zaměřujeme na klasiku - Octavii nebo Forda Focuse.
Děkuji za případné tipy a přeji hezký den.

Lenka Š.


ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
pokud máte 60.000 Kč čistě na koupi vozu, není situace nikterak tragická. Skoro bych řekl, že je to dostatek peněz na koupi slušné ojetiny a že si budete moci vybírat.
Vzhledem ke zmíněné nutnosti přepravovat kočárek bude nejvhodnější karosářskou variantou kombi. Výčet je pro začátek vskutku dlouhý: Citroën Xsara Picasso, Fiat Stilo, Ford Focus I, Nissan Primera, Opel Astra Caravan, Peugeot 307SW, i starší 406 můžeme vzít v potaz, stačit by mohla Fabia Combi, Renault Megane, samozřejmě Octávia I nebo Golf IV Variant. Toto budiž prvotním nástřelem, ze kterého budeme postupně vyřazovat kandidáty.
Trochu problematickým pojmem je „spolehlivá ojetina“. Opět se zaměříme na vozy poháněné zážehovým motorem. Co si ale představit pod pojmem „spolehlivá ojetina“? Je nutno hledět na stav konkrétních vozů a upřednostnit ve Vašem případě výborný stav nad preferovanou značkou. Obecně ale pojem „spolehlivá ojetina“ nahradím pojmem ojetina, kterou lze běžně a za běžné peníze servisovat a provozovat. Máte známého garážníka, který zná specifika starších Nissanů a umí diagnostikovat a opravit závadu na elektroinstalaci? To Vám umožní jít relativně bez obav i do raritek typu Nissan Primera. Pokud nikoho takového v dosahu nemáte, doporučím zůstat u rozšířenějších značek, řekněme, že ve hře zůstávají všichni krom zmíněného Nissanu. I o něm by se ale dalo uvažovat dál při prokazatelně nízkém nájezdu a velmi dobrém stavu.
Pokud budete muset počítat i prostředky za pohonné hmoty, nelze bez mrknutí oka pustit dál Citroën Xsara Picasso, naopak taková Astra Caravan s archaickým osmiventilem 1,6i o „výkonu“ 75 koní Vás spotřebou potěší pozitivně. Otázkou je, zda-li bude stačit na plně naložený vůz prostírající se za ním. Ford Focus I je klasika, kterou s motorem 1,6 o výkonu 74 kW rozhodně nic nezkazíte. Pokud Vám velikostí vnitřního prostoru stačí Fabia Combi, nebál bych se ani té. S motorem 1,4 MPI budete mít sice pod kapotou opět archaický agregát, ale pozitiva by ve Vašem případě mohla převážit. Motor při běžném používání bere určitě méně paliva než šestnáctiventil, výhody oproti tříválci vypisovat nebudu, je jich skutečně mnoho. Problémem může být to, že za Fabii si i tak připlatíte, takže ve finále za ni bude prodávající často požadovat víc, než za o třídu větší Focus, Astru nebo oba Francouze.
Octávia je klasika českých rodin a mezi námi - nemá smysl ji zde zbytečně hanit. Vzadu budete vozit děti, místo na kolena pro ně bude postačující, kufr v Octávii je prostě kufr v Octávii, všichni jej známe, všichni jsme v něm na zkoušku jeli, většina z nás ne jednou. Bez šestnáctiventilu to ale zde nepůjde, motor 1,6 74 kW netrpí fatálními vadami, jen ta spotřeba bude srovnatelná s Fordem Focus 1,6 a je asi zbytečné donekonečna opakovat, že Ford Focus je prostě řidičštější vůz, pokud tedy překousnete jeho interiér.
Golf IV Variant je ve Vašem případě platba navíc za některé prvky výbavy, jízdní chování je podobné Octávii, kufr menší, pro prestiž mezi youngstery se mi jeho doporučení coby rodinného vozu v dnešní době trochu příčí, ale bavíme se o kombi, takže proč ne. Servis bude z uváděných vozů zatím asi nejdražší.
Francouzi: proč ne, ale ve Vašem případě bych právě kvůli dobré pověsti jiných vozů hledal jinde. Pokud narazíte na Megane nebo 307 v opravdu dobrém stavu, věnujte velkou pozornost veškerým prvkům výbavy, pokud i drobnost nefunguje, buďte opatrní, motoricky například Megane I se šestnáctistovkou patří k tomu lepšímu ze zde prezentovaného, ale obezřetně přistupujte ke stavu podvozku a elektroinstalaci. Stilo je v tomto ohledu podobné Meganu, Megane bych přece jen při posledních letech výroby první generace po faceliftu upřednostnil, i když morálně je možná zastaralejší než jiní kandidáti.
Existují tudíž tři hlavní směry, jimiž se můžete vydat:
Pokud chcete být strážci rodinného rozpočtu, hledejte primárně Fabii Combi, potom Opel Astra Caravan.
Pokud si chcete připlatit něco málo při koupi a něco málo při provozu za modernější techniku a kvalitnější svezení, hledejte Focus I, s přimhouřeným okem Octávii, Megane první generace (zde ale pozor na ceny náhradních dílů, některé dovedou nemile překvapit).
Pokud máte odvahu, hledejte kusy levnější při koupi, ale potencionálně dražší při provozu (ať již z důvodu dražších dílů nebo vyšší pravděpodobnosti sice nezávažných, ale otravných poruch): vlastně opět Megane, Primera, Stilo a zbytek.
Na jednu věc si ještě dovolím upozornit: vzhledem k Vašemu rozpočtu buďte opatrní na elektroinstalaci vozů s rokem výroby 2002 a nižší, deset let provozu po povodních je sice určitou zárukou vyřešení problémů, ale proč byste se zrovna Vy měli vozit bývalou potápkou, mne nenapadá. Rovněž dávejte extrémní pozor na závažně bouraná auta, ačkoli nehodláte do auta investovat závratnou sumu, doporučuji mít po ruce někoho, kdo bude schopen bouračku identifikovat, hodláte vůz užívat k přepravě rodiny, bezpečnostní prvky musí nejen fungovat, ale u některých musíte mít jistotu, že jejich funkčnost ještě nikdo netestoval (nosníky, airbagy, preventivně brzdy jako celek).
Servis po koupi je rozličný, některé vozy mají rozvod řetězem (MPI), u všech lze doporučit kontrolu brzd (výměna kapaliny, kontrola trubiček, kotoučů,...), lze doporučit koupi vozu vybaveného klimatizací, jednak Vám umožní přesuny na delší vzdálenosti v létě ve větší pohodě, zadruhé je to důležitý prvek bezpečnostní výbavy. Dívejte se i na stav pneumatik, místo slevy chtějte aspoň druhou sadu kompletně obutých kol, pokud je dostanete automaticky, chtějte slevu (pár tisícovek sleví s vidinou rychlého prodeje i člověk na pohled tvrdý jak oschlá chlebová kůrka). Pohlídejte si kompatibilitu Vašeho kočárku s kufrem (jen pro jistotu), dále kompatibilitu vozu se systémem isofix a pokud již máte autosedačku, zkuste ji v klidu připevnit. Prodávající kombíků jsou zvyklí. Přeji šťastnou ruku při výběru a mnoho bezpečných a bezproblémových kilometrů.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist