Honda Civic 2013: První jízdní dojmy

Poslední generace „Honďáckého“ bestselleru je na trhu sotva dva roky, už pro letošní modelový ročník však výrobce přichystal několik podstatných novinek.
NOVÉ MODELY, 15.03.13 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda Civic

Honda Civic už dávno není jen snem všech mladíků se sotva uschlým plastem na řidičáku a dalších odchovanců tunerských srazů. Naopak, „občan“ se v novém miléniu vydal mnohem zodpovědnějším směrem auta, které myslí především na dobro rodin s dětmi a spořádaný život v zemích eurozóny. Pro leckoho je to asi trochu škoda, ale prostě to tak je.

Honda Civic 2013Zdaleka nejzásadnější novinka letošního roku má své místo pod přední kapotou Civicu. Řeč je o zbrusu novém dieselu 1.6 i-DTEC, který je současně první vlaštovkou z nadcházející smršti nových motorů, které dorazí pod vlastní firemní hlavičkou Earth Dreams Technology. Menší diesel v nabídce Hondy dlouhá léta bolestně chyběl, když jedinou možnost, jak do Civica nebo kteréhokoliv jiného modelu nalít bez rizika naftu představoval mocný tahoun 2.2 i-DTEC. Ten pochopitelně zůstává v nabídce i nadále. Jak už to tak bývá, marketingové materiály obestírají nový vznětový agregát záplavou superlativů, z nichž ale některé určitě stojí za zmínku. Motor, který je zcela původní konstrukcí Hondy, je určen výhradně pro evropský trh s tím, že ještě v letošním roce se objeví i pod kapotou řady CR-V s jednou poháněnou nápravou. Cílem při vývoji bylo nalezení pokud možno ideálního kompromisu mezi výkonem motoru, jeho úsporností a eliminací negativních vlivů na životní prostředí. Výsledkem jsou špičkové parametry výkonu (88 kW při 4.000 ot./min.) i točivého momentu (300 N.m. při 2.000 ot./min.) při těžko uvěřitelné tabulkové hodnotě průměrné spotřeby – jen 3,6 litru! Těchto úctyhodných parametrů bylo dosaženo mimo jiné celkově lehkou stavbou motoru (o 54 kg lehčí než 2.2 i-DTEC) a dalším snížením třecího odporu ve válcích. Bez zajímavosti není také optimalizace mazacího procesu pro funkci start/stop zahrnující excentrické drážky na hlavních ložiscích a plnění novým továrním motorovým olejem s nízkou viskozitou. S novým motorem pak zdatně kooperuje i nová, rovněž vylehčená kompaktní šestistupňová převodovka s manuálním řazením.

Honda Civic 2013Druhou zaznamenáníhodnou novinku představuje optimalizované prostředí menu palubního počítače i-MID, k jehož nepřehlednosti před faceliftem oprávněně mířily stížnosti zákazníků. Ovládání je nyní skutečně o něco intuitivnější, jakkoliv bych si osobně dovedl představit ještě jednodušší řešení. Zvenku bystří „Hondaři“ rozpoznají upravený zadní spoiler, vpředu i vzadu jsou patrné nové deflektory optimalizující aerodynamické proudění. Sériově je nyní dodávána signalizace při nouzovém brzdění.

Honda Civic 2013K dosavadním čtyřem stupňům výbavy ( S, Comfort, Sport a Executive) přibyla pátá – Lifestyle. Ta mimo jiné nabídne parkovací senzory vpředu i vzadu, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, vyhřívaná přední sedadla, hutné audio, zatmavená boční a zadní skla a nebo bi-xenony s automatickým štelováním sklonu a automatickým přepínáním dálkových světel.

Honda Civic 2013Krátké svezení zatáčkovitou tratí představilo novou naftovou malorážku ve skutečně dobrém světle, které bych neváhal přirovnat k záři „renaulťáckého“ motoru 1.6 dCi (Energy 130). Podle zvuku je to nezaměnitelný diesel a vibrace nejsou eliminovány natolik, jako v případě 2,2 i-DTEC, i tak je ale kultivovanost ústrojí příkladná a to zejména po zahřátí na provozní teplotu. V nízkých otáčkách se čtyřválci klasicky moc nechce, už od hranice 1.500 ot./min. ale příjemně ožívá a ve dvou tisících už tahá naplno, což mu vydrží v podstatě až na hranici červeného pole otáčkoměru. Takto motorizovaný Civic je velmi příjemným a hbitým společníkem v městském provozu nebo na křivolakých venkovských okreskách. Umím si celkem živě představit, že relativní výkonový deficit začne být patrný až v nezákonných rychlostech na dálnici. Spolu s novým motorem dostal Civic i strmější řízení, které je skutečně živé a přesné, se zpětnou vazbou od hnaných kol je to však horší. Jak už jsem ale předeslal, Civic je v prvé řadě praktické auto, takže popsaná charakteristika nikomu vadit nebude tím spíš, že podvozek je evidentně laděn spíše na komfortnější strunu. Udávané spotřebě 3,6 litru na sto jsem se na patnáctikilometrovém úseku jetém „s cihlou na plynu“ sice ani zdaleka nepřiblížil, ale i výsledek 5,4 litru mi za dané situace přišel znamenitý.

Cena nejlevnější verze S v kombinaci s novým dieselem začíná na 464.000,- Kč, nejlevnějšího Civica vůbec, tj. s benzínovou jedna čtyřkou pořídíte za 379.900,- Kč.

1/20
2/20
3/20
4/20
5/20
6/20
7/20
8/20
9/20
10/20
11/20
12/20
13/20
14/20
15/20
16/20
17/20
18/20
19/20
20/20


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist